Blog

Preparaty grzybobójcze uprawnienia budowlane
W artykule znajdziesz:
Preparaty grzybobójcze uprawnienia budowlane

Preparaty grzybobójcze mogą być pochodzenia nieorganicznego lub organicznego w postaci roztworów soli, środków oleistych i past (program uprawnienia budowlane na komputer).
Sole grzybobójcze są na ogół bezbarwne, bez zapachu, rozpuszczalne w wodzie i nie obniżają ani nie podwyższają temperatury (punktu) zapłonu drewna.
Niektóre z nich korodują silnie stal, a nie utrwalone zaś są wymywalne.
W skład preparatów grzybobójczych mogą wchodzić rozpuszczalniki - oleiste, wodne i lotne (pochodzenia naftowego), introduktory - środki wprowadzające właściwe składniki do drewna (kwas octowy, związki amonu) oraz fiksatyWy, utrwalające w drewnie składniki trujące, czasami i inhibitory (związki hamujące szybkość korozji) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Nowoczesne preparaty grzybobójcze są przeważnie mieszaninami różnych składników, które tak się dobiera, aby osiągnąć optymalne korzyści.
Pod względem przenikania w drewno istnieje dość istotna różnica między środkami oleistymi a roztworami wodnymi soli. Jedne i drugie przenikają wprawdzie z powierzchni bocznych przez promienie rdzeniowe, skąd rozchodzą się wzdłuż włókien, ale środki olejowe przenikają w drewno mniej lub więcej suche na ogół jednakowo, aż do stanu całkowitego nasycenia włókien (ok. 28% wilgotności), po czym przy większej wilgotności drewna przenikanie zanika, natomiast roztwory wodne soli w drewnie suchym przenikają źle (uprawnienia budowlane).
Przenikanie roztworów soli polepsza się w miarę jak wilgotność drewna zwiększa się do stanu całkowitego nasycenia włókien. Przy większej wilgotności zdolność wsiąkania się zmniejsza, ale nie w takim stopniu jak przy środkach oleistych.
Preparaty grzybobójcze nieorganiczne. Sole kwasu fluorowodorowego H2F2.
Fluorek sodu. NaF jest nielotny, niepalny, bez zapachu, rozpuszczalny w wodzie do 4,2%. Roztwór wodny jest bezbarwny, łatwo wsiąka w drewno. Używa się go w stężeniu 3-4%, smarując dwukrotnie lub rozpryskując oraz w metodzie kąpieli. Siła grzybobójcza średnia, duże właściwości owadobójcze.
Fluorek amonowy NH4F posiada duże właściwości grzybobójcze i owadobójcze (program egzamin ustny). Stosuje się oddzielnie lub z dodatkiem fluorku sodowego - 3 procentowym roztworem dla impregnacji powierzchniowej i 10-procentowym dla impregnacji wzmocnionej. Kwaśne fluorki są dobrymi środkami grzybo- i owadobójczymi. Wchodzą w skład tzw. soli Wolmana. Niemiecki środek „Osmól WB4”, w skład którego między innymi wchodzą kwaśne fluorki, jest nie tylko środkiem grzybobójczym, ale skutecznie zwalcza larwy spuszczela (Hylotrupes bajulus); 10-procentowy roztwór tego środka po 4 tygodniach całkowicie wyniszcza te owady.
Sole kwasu fluorokrzemowego
Sole kwasu fluorokrzemowego H2SiF8. Są one mocno kwaśne, korodują stal, mają wysokie właściwości grzybobójcze, ale szkodliwie działają na ustrój człowieka (opinie o programie).
Fluorokrzemian cynkowy ZnSiF6 • 6H2O nielotny, niepalny, bez zapachu, dobrze rozpuszczalny w wodzie, barwi na żółto, koroduje stal. Używa się w roztworze o stężeniu 5-10% do malowania. Zużycie wynosi 1 kg soli na 20-40 m2 powierzchni. Fluorokrzemian magnezowy MgSiF6 • 6H20 podobnie jak fluorokrzemian cynkowy ma wysokie właściwości grzybo- i owadobójcze, jest łatwo rozpuszczalny w wodzie, koroduje stal oraz szkło i powłoki farb; używa się w roztworze o stężeniu 5-10%.
Sole kwasu arsenawego i arsenowego - sodowe, miedziowe i cynkowe. Są to środki zagraniczne, posiadają wysokie właściwości grzybobójcze i owadobójcze, ale są silnie trujące dla ludzi, używa się je tylko do impregnacji drewna znajdującego się na wolnym powietrzu (segregator aktów prawnych).
Dwuchromiany sodowe i potasowe. Nie są to trwałe środki grzybobójcze, ale dobrze nadają się na inhibitory, zmniejszając korozję stali. Sole grzybobójcze w postaci chlorków sodu, rtęci i cynku są stosowane rzadziej, gdyż silnie korodują stal.
Chlorki i siarczany.
Chlorek rtęciowy (sublimat) w roztworze wodnym HgCl2 stosowany w metodzie kąpieli jest silnym środkiem grzybobójczym i silnie trującym dla ludzi. Jest to kosztowny środek zagraniczny w kraju nie stosowany.
Chlorek cynkowy ZnCh, biały proszek, bardzo higroskopijny, bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie. Dobrze wsiąka w drewno. Posiada dość znaczną siłę grzybobójczą.
Jest łatwo wymywalny. Powoduje korozję metali, a przy stężeniu w roztworze większym od 4,5% uszkadza drewno. Może być używany do smarowania lub natryskiwania elementów o małym stopniu zagrożenia, zabezpieczonych od wody i wilgoci, zasadniczo jednak stosuje się go przy kąpielach podwójnych - do kąpieli pierwszej, podczas gdy drugą robi się w oleju kreozotowym. Ma również zastosowanie do nasycenia pod ciśnieniem. W budownictwie używa się go do zwalczania zagrzybienia gruzu budowlanego. Dodatek dwuchromianu sodowego zmniejsza wymywalność chlorku oraz korozję stali (promocja 3 w 1).
Siarczan - miedziowy, żelazowy i żelazawy należą do soli grzybobójczych rzadziej stosowanych i dlatego bliżej ich się nie omawia.
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32