Blog

Błona wtórna zdjęcie nr 2
20.03.2021

Pręt o stałym przekroju

W artykule znajdziesz:

Pręt o stałym przekroju

Błona wtórna zdjęcie nr 3
Pręt o stałym przekroju

Z materiału, z którego wykonano model, wycina się pręt o stałym przekroju (i tej samej co model grubości) i rozciąga osiowo w polaryskopie (program uprawnienia budowlane na komputer).
Obciążając w polaryskopie pręt np. siłą Pj otrzymamy na ekranie obraz pewnej stałej barwie. Barwie tej odpowiada xmax = P/2A.

Zmieniając obciążenie możemy dla różnych barw (wg skali Newtona) wyznaczyć odpowiadające im wartości (oi - o2), a więc i xmax, czyli stworzyć tzw. chromatyczną skalę naprężeń dla danej grubości modelu. Porównując kolory ze skali z kolorami modelu określamy w odpowiednich punktach wartości xmax. Taki sposób postępowania, aczkolwiek subiektywny, może być w niektórych przypadkach stosowany przy badaniach jakościowych.

Dla zwiększenia dokładności badań stosuje się urządzenia, które wykorzystując zjawiska optyczne pozwalają pomierzyć przesunięcia promieni 5, a więc a. wyznaczyć (oi - o2). Urządzenia te - to tzw. interferometry elastooptyczne oraz kompensatory. Zarówno jedne jak i drugie urządzenia pozwalają prowadzić badania metodami punktowymi, tzn. wymagają przeprowadzania pomiarów w całym szeregu interesujących nas punktów modelu (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Nie wdając się w konstrukcje różnych typów kompensatorów, omówimy jedynie zasadę pomiaru przy wykorzystaniu tzw. metody kompensacji bezpośredniej przy wykorzystaniu kompensatora Cokera.

Zasadniczymi elementami wymienionego kompensatora są:
1) pryzmatyczny pręt wykonany z tego samego materiału co model,
2) urządzenie do wywoływania (w sposób ciągły) osiowego obciążenia pręta,
3) urządzenia umożliwiające obrót pręta w płaszczyźnie do osi optycznej polaryskopu.
Kompensator umieszcza się przed lub za danym modelem. Oś rozciąganego osiowo pręta, zwana osią kompensatora, ustawia się tak, aby pokrywała się z kierunkiem naprężenia głównego w interesującym nas punkcie (uprawnienia budowlane).

Efekty optyczne kompensatora

Efekty optyczne kompensatora i modelu występujące na linii promienia przechodzącego przez dany punkt będą się dodawać. Kompensator należy tak ustawić, aby wywołane przez niego opóźnienie było równe opóźnieniu w danym punkcie modelu i posiadało odwrotny znak. Wartość ak możemy bardzo prosto określić analitycznie. Wszystkie metody punktowe oznaczenia o i - o2 - aczkolwiek dokładne - są bardzo pracochłonne. Dlatego też w badaniach technicznych zastępowane są metodami powierzchniowymi polegającymi na obserwacji i odpowiedniej interpretacji obrazu izochrom (program egzamin ustny).

Wartości naprężeń głównych o\ i o2 określa się bezpośrednio w punktach skrajnych włókien modelu. I tak np. w przypadku nieobciążonego konturu modelu jedno z naprężeń głównych o\ = 0, a drugie ma kierunek styczny do konturu; wówczas oi - o2 = o2. W punktach konturu obciążonych obciążeniem ciągłym prostopadłym do konturu mamy oj = qx, a więc możemy obliczyć o2. W niektórych przypadkach zdarzają się trudności w określeniu znaku naprężeń na nieobciążonych konturach. Wówczas można wykorzystać tzw. „metodę igły” (opinie o programie).

Przedstawia się ona następująco. Za pomocą np. ostrza noża, szpilki wywieramy nacisk na całej grubości konturu modelu. Ponieważ skupione obciążenie ściskające wywołuje różnicę oj - o2 powodującą rozciąganie wzdłuż konturu, zatem na konturze, którego włókna są rozciągane, zaobserwujemy w danym przypadku wzrost, a na konturze ściskanym zniżenie rzędu izochrom. W efekcie otrzymujemy obraz izochrom a więc określimy znak naprężenia głównego (segregator aktów prawnych).

Określanie znaku naprężeń głównych w dowolnych punktach powierzchni modelu odbywa się przy wykorzystaniu odpowiednich kompensatorów. Omówimy z kolei mechaniczną metodę’) określania naprężeń głównych oi i o2. Mechaniczny sposób określenia sum naprężeń głównych w odpowiednich punktach modelu polega na pomiarze zmian grubości modelu przed i pod obciążeniem. Znając grubość modelu przed obciążeniem oraz mierząc za pomocą specjalnego urządzenia (tzw. tensometru do odkształceń poprzecznych) grubości w poszczególnych punktach modelu obciążonego, możemy wyznaczyć (dla danych v, E) wartości (oi - o2) w dowolnym punkcie (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Błona wtórna zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Błona wtórna zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Błona wtórna zdjęcie nr 8 Błona wtórna zdjęcie nr 9 Błona wtórna zdjęcie nr 10
Błona wtórna zdjęcie nr 11
Błona wtórna zdjęcie nr 12 Błona wtórna zdjęcie nr 13 Błona wtórna zdjęcie nr 14
Błona wtórna zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Błona wtórna zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Błona wtórna zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami