Blog

16.01.2020

Zmechanizowane sposoby przygotowania masy

W artykule znajdziesz:

Zmechanizowane sposoby przygotowania masy

Zmechanizowane sposoby przygotowania masy

Zmechanizowane sposoby przygotowania masy wypierają w nowoczesnym przemyśle w znacznym stopniu sposoby naturalne, które w swym dawnym zakresie stosowane są tylko w mniejszych wytwórniach (program na telefon)..

Jednak doświadczenie wykazuje, że przed przerobieniem masy na maszynach powinno się stosować w miarę możności — przy produkcji wyrobów cienkościennych, dachówek i licówek — przemrożenie bądź wietrzenie, czy też dołowanie. Dołowanie stosuje się po częściowym przerobieniu maszynowym gliny, lecz przed uformowaniem surówki (program na telefon).

Sposobami tymi osiąga się zwiększenie plastyczności bardzo potrzebne przy formowaniu sposobem mokrym, a oprócz tego zwiększa się wydajność pracy maszyn (program na komputer). Maszyny do przerabiania masy na cegłę i inne wyroby ceramiczne bywają różnych rodzajów w zależności od jakości gliny i domieszek oraz od rodzaju wykonywanych wyrobów i metod produkcji. Często maszyny są łączone po dwie lub kilka w zespoły, tzw. agregaty (program egzamin ustny).

Skrzynia blaszana bez dna

Jest to skrzynia blaszana bez dna o pojemności 4-1-5 m3. Dno skrzyni zastąpione jest przez poziomy przenośnik płytkowy (opinie o programie).

W jednym z krótszych boków jest umieszczony u dołu otwór wylotowy, a przy nim wał z łopatkami, które rozbijają większe grudy gliny.

Na wierzchu skrzyni umieszczona jest krata lub ruszt z prętów stalowych, na których zatrzymują się większe kawały gliny, które po ręcznym ich rozbiciu opadają w dół (segregator aktów prawnych). Poruszający się z jednostajną prędkością przenośnik zapewnia wydostawanie się ze skrzyni stałej ilości masy w jednostkę czasu. Jeżeli masa ma być utworzona z kilku składników w określonej proporcji, to wówczas umieszczone są w poprzek skrzyni zasuwy, które dzielą ją na komory dla poszczególnych składników.

Zasuwy te powinny być umieszczone na takiej wysokości od dna zasilacza (taśmy ruchomej), ażeby utrzymać ustaloną z góry proporcję dozowania. Piasek umieszcza się w pierwszej komorze, tak aby pokrywał on powierzchnię płytek, nie dopuszczając do oklejania ich gliną. Często stosowane są również zasilacze innego typu (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami