Zmechanizowane sposoby przygotowania masy

Zmechanizowane sposoby przygotowania masy

Zmechanizowane sposoby przygotowania masy wypierają w nowoczesnym przemyśle w znacznym stopniu sposoby naturalne, które w swym dawnym zakresie stosowane są tylko w mniejszych wytwórniach (program na telefon)..

Jednak doświadczenie wykazuje, że przed przerobieniem masy na maszynach powinno się stosować w miarę możności — przy produkcji wyrobów cienkościennych, dachówek i licówek — przemrożenie bądź wietrzenie, czy też dołowanie. Dołowanie stosuje się po częściowym przerobieniu maszynowym gliny, lecz przed uformowaniem surówki (program na telefon).

Sposobami tymi osiąga się zwiększenie plastyczności bardzo potrzebne przy formowaniu sposobem mokrym, a oprócz tego zwiększa się wydajność pracy maszyn (program na komputer). Maszyny do przerabiania masy na cegłę i inne wyroby ceramiczne bywają różnych rodzajów w zależności od jakości gliny i domieszek oraz od rodzaju wykonywanych wyrobów i metod produkcji. Często maszyny są łączone po dwie lub kilka w zespoły, tzw. agregaty (program egzamin ustny).

Skrzynia blaszana bez dna

Jest to skrzynia blaszana bez dna o pojemności 4-1-5 m3. Dno skrzyni zastąpione jest przez poziomy przenośnik płytkowy (opinie o programie).

W jednym z krótszych boków jest umieszczony u dołu otwór wylotowy, a przy nim wał z łopatkami, które rozbijają większe grudy gliny.

Na wierzchu skrzyni umieszczona jest krata lub ruszt z prętów stalowych, na których zatrzymują się większe kawały gliny, które po ręcznym ich rozbiciu opadają w dół (segregator aktów prawnych). Poruszający się z jednostajną prędkością przenośnik zapewnia wydostawanie się ze skrzyni stałej ilości masy w jednostkę czasu. Jeżeli masa ma być utworzona z kilku składników w określonej proporcji, to wówczas umieszczone są w poprzek skrzyni zasuwy, które dzielą ją na komory dla poszczególnych składników.

Zasuwy te powinny być umieszczone na takiej wysokości od dna zasilacza (taśmy ruchomej), ażeby utrzymać ustaloną z góry proporcję dozowania. Piasek umieszcza się w pierwszej komorze, tak aby pokrywał on powierzchnię płytek, nie dopuszczając do oklejania ich gliną. Często stosowane są również zasilacze innego typu (promocja 3 w 1).

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

Dodaj wpis:


Powiązane artykuły

Wartość nieruchomości

Wartość nieruchomości, zwana także wartością rynkową, to znana cena, za którą dana własność może być sprzedawana lub wynajęta na otwartym…

Utylizacja odpadów

Utylizacja odpadów to proces usuwania lub utylizacja odpadów w sposób, który minimalizuje ich wpływ na środowisko i zdrowie publiczne. Proces…

Roboty rozbiórkowe

Roboty rozbiórkowe do specjalistycznych maszyn i roboty przeznaczone do wykonywania prac związanych z rozbiórką budynków, infrastruktury, obiektów przemysłowych i innych…

Jadalnia w miejscu pracy

Jadalnia w miejscu pracy do miejsca, gdzie pracownicy mogą spożywać posiłki, odpoczywać i relaksować się podczas przerw obiadowych lub innych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami