Blog
Pręty rozciągane uzbrojone
W artykule znajdziesz:
Pręty rozciągane uzbrojone
Pręty rozciągane uzbrojone w powyższy sposób nie są zdolne do przejęcia tego rodzaju momentów, w związku z czym należy liczyć się z możliwością powstania w połączeniach węzłowych rys, które zresztą nie powinny zagrażać bezpieczeństwu konstrukcji (program uprawnienia budowlane na komputer).
Słupy ram wpuszczone są v/ stopy kielichowe na głębokość 1,10 m.
Podstawowym ustrojem nośnym jest tu pas górny ściskany oraz nieobetonowane cięgna stalowe, składające się z dwóch prętów okrągłych i słupki ściskane rozmieszczone w miejscach załamań cięgien. Cięgna zakotwione są w górnych węzłach dźwigara w ten sposób, że są przepuszczone przez stalowe podkładki i do nich przyspawane. Żelbetowe szczebliny okienne stanowią nieodłączną część dźwigara i wykonywane są w jednej wspólnej z nim matrycy betonowej.
Prefabrykaty wykonywane są z betonu marki 280, zbrojenie ze stali ogranicy płynności Qr = 3500 kG/cnr (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Zużycie stali w fundamentach wynosi 2,0 kG m2 rzutu poziomego hali. Ramy zostały wykonane obok miejsca wbudowania w konstrukcję na podłożu betonowym pod podłogę, wyrównanym w odpowiednich miejscach gładzią gipsową o grubości 1-P2 cm. Formy składają się wyłącznie z blatów.
O wkładek środkowych odejmowanych w warunkach letnich przy temperaturze 10-f-20°C po upływie 5-FlO godzin od chwili zabetonowania. Dźwigary świetlikowe i panwie zostały wykonane w matrycach betonowych na pomocniczym placu prefabrykacji położonym tuż obok placu budowy obiektu i obsługiwanym przez lekki dźwig bramowy i wózki transportowe na pneumatykach.
Ramy zmontowano samostatecznym dźwigiem masztowym (uprawnienia budowlane).
Po zmontowaniu kolejnej ramy dźwig przesuwa się do tyłu po torach położonych w poziomie nieco wyższym od poziomu górnej płaszczyzny ram, wykonanych w pozycji poziomej. Tory ułożone są na klockach betonowych o wysokości nieco wyższej od grubości ram. Przy montażu rygieł ramy zostaje uchwycony w trzech miejscach w stalowe kleszcze podwieszone do stalowej kratownicy, zawieszonej na haku dźwigu (program egzamin ustny).
Nogi ram wyższych
Nogi ram wyższych, w których - jak wynika z obliczenia - powstają w czasie podnoszenia z pozycji poziomej do pionowej momenty wywołujące naprężenia większe od dopuszczalnych, należało wzmocnić na części długości stalowymi belkami przymocowanymi do betonu na czas montażu stalowymi jarzmami. Stopy nóg zabezpieczono przed uszkodzeniami mogącymi powstać przy przesuwaniu ram po podłożu betonowym stalowymi trzewikami. Po ustawieniu ram w kielichach fundamentów i zaklinowaniu ich klinami drewnianymi stężano je w kierunku podłużnym zastrzałami z drewnianych okrąglaków. Dźwigary świetlikowe zmontowano samojezdnym dźwigiem gąsienicowym (opinie o programie).
Dźwigary podwieszano do stalowej belki, zaopatrzonej w urządzenie regulujące automatycznie wielkości sił przypadających na każdy z 3 haków podwieszenia. Po ustawieniu na ramach dźwigary stężano montażowo zastrzałami z okrąglaków. Stężenia połączone są na śruby. Widok tej konstrukcji świadczy o możliwościach zbliżenia konstrukcji prefabrykowanych pod względem lekkości do konstrukcji stalowych (segregator aktów prawnych).
Inny typ konstrukcji latarniowej z wielkich elementów wykonanej na Węgrzech. W przekroju poprzecznym konstrukcja składa się z ram głównych jedno-wspornikowych oraz ram świetlikowych. Rozpiętości naw wynoszą: skrajnej - 19,55 m, środkowej - 21,55 m. Rozstaw ram w kierunku podłużnym - 9,00 m. Przekrycia dachowe wykonano z panwi układanych na występach rygli ram głównych i świetlikowych. W każdej nawie przewidziana jest suwnica o udźwigu 10 ton. Ramy główne mają wymiary: długość - 25,50 m, wysokość - 9,69 m.
Przekroje rygla i słupów - dwuteowe. Wysokość wcięć w ryglach dla oparcia panwi jest o 3 cm niższa od wysokości panwi. Przekroje rygli i słupów ram świetlikowych są prostokątne. Sposób oparcia panwi na tych ramach jest identyczny jak na ramach głównych. Świetliki nawy środkowej biegną nieprzerwanie na całej długości nawy, świetliki zaś naw skrajnych wykonane są tylko w co drugim polu. Wymiary panwi wynoszą 1,80 X 8,60 m. Połączenia ram świetlikowych z ramami głównymi Widok gotowej hali od wnętrza (nawa skrajna) (nawa środkowa) (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32