Blog

22.03.2021

Pręty walcowane

W artykule znajdziesz:

Pręty walcowane

Pręty walcowane

Pręty walcowane na zimno, zwane też spłaszczonymi, są w Związku Radzieckim najbardziej propagowane ze wszystkich rodzajów stali ulepszonej (program uprawnienia budowlane na komputer). Otrzymuje się je przez spłaszczenie stali okrągłej w dwóch wzajemnie prostopadłych kierunkach. Przy tej metodzie materiał odkształca się nie tylko wzdłuż, lecz również i w poprzek osi podłużnej pręta. Umocnienie więc występuje również i w kierunku poprzecznym do osi pręta, a zatem podwyższenie granicy plastyczności może być przyjęte również i dla zbrojenia pracującego na ściskanie.

Spłaszczanie stali odbywa się za pomocą specjalnych maszyn, skonstruowanych przez Awakowa. Rozstaw odcinków spłaszczonych ma wpływ na przyczepność betonu do stali (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W wyniku badań przeprowadzonych w Rosji ustalono, że im mniejszy jest rozstaw odcinków spłaszczonych, tym większa siła potrzebna jest do wyciągnięcia pręta z betonu. Wykonanie jednak odcinków spłaszczonych w małych odstępach stanowi poważną trudność technologiczną.

Ponieważ dla prętów o średnicy 15 mm siła potrzebna do wyrwania pręta z betonu niewiele zmienia się przy rozstawach odcinków spłaszczonych od 10-35 mm, przyjęto jako najkorzystniejszy rozstaw tych odcinków 30 mm. Dl?, prętów o większych średnicach wymagany jest rozstaw 55 mm. Wpływ rozstawu odcinków spłaszczonych na własności mechaniczne stali. Krzywa nr 1 dotyczy pręta nieodkształconego (okrągłego), krzywa nr 2 - pręta o rozstawie odcinków 9,7 mm, krzywa nr 3 - pręta o rozstawie 5,3 mm, a krzywa nr 4 - 3,6 mm. Badania przeprowadzono na prętach o średnicy 15 mm (uprawnienia budowlane).

Wszystkie pręty miały jednakowy stopień spłaszczenia 25%. Jako najwłaściwszą długość odcinków niespłaszczonych uznano 5 mm, ponieważ pręty o dłuższych odcinkach wykazują niedostateczny wzrost granicy plastyczności i wytrzymałości, podczas gdy pręty o odcinkach krótszych posiadają własności mechaniczne niewiele wyższe od własności otrzymanych dla prętów z odcinkami przejściowymi o długości 5 mm. Oprócz tego, wykonanie prętów z tak krótkimi odcinkami niespłaszczonymi nastręcza duże trudności techniczne (program egzamin ustny).
Najkorzystniejszym stopniem spłaszczenia prętów okazało się spłaszczenie wynoszące 25%.

Pytania testowe na uprawnienia budowlane

Przy większym spłaszczeniu cechy wytrzymałościowe stali niewiele się zwiększają, podczas gdy siły potrzebne do wykonania takich spłaszczeń rosną bardzo szybko. Jednocześnie wydłużenie przy zerwaniu pręta szybko maleje ze wzrostem stopnia spłaszczenia.
Wykres zależności sił koniecznych dla wykonania spłaszczenia pręta, od stopnia jego spłaszczenia (opinie o programie). Badania zostały przeprowadzone na trzech prętach 0 10, 12 i 15 mm.

Na ich podstawie wyciągnięto następujące wnioski:
a) siły powodujące rozerwanie spłaszczonych prętów okazały się we wszystkich wypadkach wyższe niż dla prętów nieodkształconych, pomimo to że wskutek spłaszczenia przekroje prętów ulegają zmniejszeniu,
b) wszystkie próbki rozrywały się w odcinkach niespłaszczonych, które okazały się słabsze od spłaszczonych części prętów, stal wyjściowa z najniższą granicą plastyczności 23,5 kG/mm i wytrzymałością 37 kG/mm2 wykazała wskutek spłaszczenia podwyższenie wytrzymałości (segregator aktów prawnych).

Na podstawie tych badań i innych doświadczeń wyciągnięto ważny wniosek, że efekt podwyższenia własności wytrzymałościowych stali przez obróbkę na zimno jest tym większy, im większa jest różnica między granicą plastyczności i wytrzymałością stali wyjściowej. W celu porównania budowy wewnętrznej prętów spłaszczonych na zimno z prętami okrągłymi nicodkształconymi wykonano w Rosji odpowiednie mikroszlify, które pobrano z różnych charakterystycznych miejsc prętów.

Porównanie szlifów wykazało, że stal wyjściowa zawiera głównie iarna ferrytu i w mniejszej ilości ziarna perlitu. Na przekrojach poprzecznych prętów nieodkształconych było widać, że grubsze ziarna rozmieszczone są bliżej obwodu pręta, a drobniejsze w środku przekroju (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami