Blog

Sposób realizacji równoległej zdjęcie nr 2
14.07.2020

Pręty zbrojenia

W artykule znajdziesz:

Pręty zbrojenia

Sposób realizacji równoległej zdjęcie nr 3
Pręty zbrojenia

Beton otula pręty zbrojenia i wiąże się z pustakami, tworząc tym samym belkę żelbetową. Wykonane nadproże ma fakturę identyczną ze ścianą budynku (program uprawnienia budowlane na komputer). Dla uniknięcia przemarzania przez warstwę betonu, należy od strony zewnętrznej założyć wkładkę izolacyjną, np. ze styropianu lub płyt wiórkowo-cementowych.

Podciągi wykonuje się w podobny sposób jak nadproża, z tym że betonem zapełnia się całą przestrzeń wewnętrzną pustaków. Umożliwia to również użycie zbrojenia podwójnego. Strzemiona umieszcza się w wolnych przestrzeniach pustaków.
Kominy i przewody wentylacyjne wykonuje się przez ustawienie wewnątrz otworów w pustakach zwykłych sączków drenarskich lub rur eternitowych i ubicie gliny z piaskiem dookoła wytworzonych w ten sposób przewodów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przewód dzięki otulinie uzyskuje szczelność i trwałość. Można również formować przewód w samej glinie lub glinocemencie, wstawiając w otwór pustaka okrągły klocek, podciągany do góry w miarę formowania przewodu. Wstawiając w pionowe otwory pustaków zbrojenie i wypełniając je betonem, można wytworzyć słupki żelbetowe w celu zwiększenia nośności ścianu (uprawnienia budowlane). Współczynnik przenikania ciepła dla ściany otynkowanej z wypełnieniem pustej przestrzeni pustaków zasypką jest stosunkowo niski (wartości K w granicach 0,6 do 0,7 kcal/m-h°C w zależności od użytych materiałów), co czyni ścianę przydatną nawet dla budownictwa mieszkaniowego. Pracochłonność układania ścian i pustaków Gamma wynosi ok. 0,15 rob.-godz na 1 m2 ściany.

Pustakowy element ścienny EF - projektu inż. E. Fettinga - ma dwie komory utworzone przez trzy ściany nośne i trzy poprzeczne. Układ jego jest dwukwadratowy modułowy z wysuniętą dodatkowo ścianką licową. Grubość ścian wewnętrznych wznoszonych z tych pustaków może wynosić 30 lub 38 cm (program egzamin ustny). Wypełnienie zasypką izolacyjną komór pustaka przyczynia się do stworzenia stosunkowo dużej stateczności cieplnej tych ścian.

Ciepłochronność ściany

Ciepłochronność ściany:
a) grubości 38 cm w stanie otynkowanym, wypełnionym suchym żużlem paleniskowym lub granulowanym wielkopiecowym jest ok. 25% większa od ciepło- chronności ściany grubości dwóch cegieł (K = 0,76 kcal/m2h°C). Budynki, w których wymagania ciepłochronności mają znaczenie drugorzędne, wykonuje się z pustaków o grubości 30 cm (odpowiedni współczynnik przenikania ciepła K = 0,94 kcal/m2h°C).
Każdy typ wymienionych pustaków ściennych jest formowany jako pustak zasadniczy, pustak połówkowy oraz pustak narożnikowy lewy i prawy. Kształt
b) wymiary pustaków odmian EF38 i EF30 umożliwiają wzajemne powiązanie ich w ścianie przy różnych szerokościach (opinie o programie). Dlatego odmiany te mogą być użyte do wykonania ścian szczytowych, kolankowych itp.
c) Pustaki w ścianie układa się z zachowaniem mijania się styków pionowych. Poszczególne warstwy pustaków powiązane są za pomocą wypustów. Wypełnianie zasypką izolacyjną komór, sposoby opierania na wzmocnionej zasypce (żużlobeton) belek nadproży oraz wieńca, osadzenie stolarki w otworach, kanały gumowe i wentylacyjne wykonuje się podobnie (segregator aktów prawnych).
d) Do produkcji tych pustaków należy stosować betony o wytrzymałościach Rw 90 kG/cm.

Pustaki BSP (projektu inż. W. Meusia) z Biura Studiów i Projektów Typowych Budownictwa Przemysłowego). Do wykonania ścian potrzebne są trzy rodzaje pustaków: pustak zasadniczy, połowa pustaka oraz pustak narożnikowy. Pustaki narożnikowe i połówkowe można wykonać w formie przeznaczonej do produkcji pustaków zasadniczych przez zastosowanie odpowiedniej wkładki. Połówki pustaka uzyskuje się - w wypadku wykonywania go z betonu gipsowego - przez przecięcie piłą pustaka normalnego. Ściany wykonuje się o grubości jednego pustaka, tj. 20 cm. Zestawia się je z pustaków przez układanie na styki bezpośrednio bez zaprawy. Styki pionowe pustaków w warstwach układa się mijankowo (promocja 3 w 1).

Powiązanie pustaków w warstwie oraz pomiędzy poszczególnymi warstwami uzyskuje się przez wypełnienie kanalików stykowych drobnym żużlobetonem lub gruzobetonem na spoiwie gipsowym lub wapiennym.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Sposób realizacji równoległej zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Sposób realizacji równoległej zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Sposób realizacji równoległej zdjęcie nr 8 Sposób realizacji równoległej zdjęcie nr 9 Sposób realizacji równoległej zdjęcie nr 10
Sposób realizacji równoległej zdjęcie nr 11
Sposób realizacji równoległej zdjęcie nr 12 Sposób realizacji równoległej zdjęcie nr 13 Sposób realizacji równoległej zdjęcie nr 14
Sposób realizacji równoległej zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Sposób realizacji równoległej zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Sposób realizacji równoległej zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami