Blog

29.11.2022

Problem rys

W artykule znajdziesz:

Problem rys

Na powierzchni płyt prefabrykowanych pojawiają się również rysy skurczowe. Jeżeli przy produkcji płyty następowało szybkie odprowadzanie wody z jej powierzchni, pojawiają się rysy głębokie, jako że wykonywanie płyt w jednym cyklu produkcyjnym nic ogranicza głębokości rozwoju rys. Rysy te występują z reguły w dużych odstępach i są odpowiednio szerokie. Sumowanie się odkształceń termicznych z efektem skurczu betonu powoduje dalsze rozwieranie się rys (program uprawnienia budowlane na komputer).

Problem rys jest szczególnie istotny dla ścian warstwowych. Z uwagi na małą grubość warstwy zewnętrznej i jej oddzielenie od reszty ściany izolacją termiczną, rysy w tej warstwie przechodzą zwykle przez całą jej grubość i stają się powodem zawilgocenia izolacji termicznej. Zawilgocona izolacja wysycha wewnątrz ściany bardzo powoli, a niekiedy staje się nawet przyczyną przecieków wody do wewnątrz budynku. Z uwagi na naprężenia termiczne najbardziej prawidłowym rozwiązaniem konstrukcyjnym ściany warstwowej jest całkowite oddzielenie warstwy zewnętrznej od wewnętrznej nośnej części prefabrykatu (rys. 3-33). Połączenie obu warstw stanowią w takim przypadku tylko wiotkie wieszaki stalowe, pozostające praktycznie bez wpływu na swobodę odkształceń ściany (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Warstwa zewnętrzna płyty mająca swobodę odkształceń powinna być wykonana z betonu klasy co najmniej B15 (cecha mrozoodporności > 25), mieć grubość co najmniej 6 cm i być zbrojona siatką 0 3-4,5 o oczkach nie większych niż 15 cm. W miejscach szczególnie narażonych na rysy skurczowe, przede wszystkim przy otworach okiennych i drzwiowych, rozstaw zbrojenia należy zagęścić, a przy narożach dodać jeszcze pręty ukośne (uprawnienia budowlane).

Wieszaki ustawia się w płaszczyźnie pionowej. Zaleca się projektować je ze stali nierdzewnej klasy A-I (gatunek H13N4G9), średnicy 6-8 cm. W narożu wieszaka umieścić należy pręt poziomy średnicy 8-10 mm i długości nie mniejszej niż 45 mm, do którego z kolei przymocowuje się siatkę zbrojenia płyty. Grubość warstwy betonu osłaniającej od zewnątrz naroże wieszaka powinna być nie mniejsza niż 1,5 cm (program egzamin ustny).

Liczba wieszaków

Liczba wieszaków powinna być nie mniejsza niż 2, a ich rozmieszczenie takie, aby stawiały one możliwie mały opór odkształceniom płyty. W celu zabezpieczenia przed odrywaniem warstwy zewnętrznej przez ssanie wiatru stosuje się dodatkowo jeszcze „szpilki” z prętów 0 3-4,5 mm, również ze stali nierdzewnej, w liczbie 1-2 na m2 płyty (opinie o programie).

Wieszaki, podobnie jak i szpilki, mogą być również ze stali zwykł mniej pewnego, np. tylko powłoką lateksowo-cementową, stosuje się pręty o średnicy zwiększonej o przynajmniej 2 mm. Grubość warstwy betonu nad narożem wieszaka zwiększa się również przynajmniej o 1 cm. W pierwszych polskich rozwiązaniach projektowano warstwę zewnętrzną o mniejszej grubości nominalnej, ok. 4-5 cm. Okazała się ona jednak niedostateczna dla należytej osłony zbrojenia od zewnątrz (segregator aktów prawnych).

Płyty warstwowe projektować można również z warstwą zewnętrzną połączoną żebrami z warstwą nośną. Żebra znajdują się na obwodzie płyty. W płytach o większej szerokości daje się również żebra pośrednie. Żebra powinny mieć możliwie małą grubość, aby nie stwarzać nadmiernych mostków termicznych, a także aby rysa od odkształceń termicznych płyty powstała w żebrze, a nie w warstwie zewnętrznej. Szczególną uwagę zwrócić należy przy tym na żebro skrajne. Rysa w tym żebrze powinna pojawiać się poza strefą, w której następuje uszczelnienie złącza najlepiej w strefie izolacji termicznej. Pojawienie się rysy w strefie uszczelnienia złącza, grozi zawilgoceniem izolacji termicznej (promocja 3 w 1).

Wymagania konstrukcyjne stawiane warstwie zewnętrznej są podobne jak w przypadku, gdy warstwa ta jest w pełni oddzielona, jakkolwiek zalecane jest raczej zagęszczenie zbrojenia do oczek o wymiarze ck. 10 x 10 cm. Pożądane jest* aby żebra zbroić drabinkami ze spawanych prętów. Jeżeli nie są to pręty ze stali nierdzewnej, grubość warstwy otulającej beton zwiększyć trzeba do 3 cm.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami