Blog
Próbne wiercenia
W artykule znajdziesz:
Próbne wiercenia
Próbne wiercenia ,na parceli budowlanej, jako prace zespolone z posadowieniem budynku i warunkami hydrologicznymi, powinny być ściśle uzgodnione w czasie z całością wykonawstwa. Niektóre wiercenia muszą być powtarzane, inne uzupełnione i wskutek tego urządzenie wiertnicze bywa wyzyskane z pożytkiem w ciągu całego czasu trwania robót (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przy wierceniu ręcznym komplety rur obsadowych dobiera się zależnie od głębokości otworu, rodzaju gruntu i celu badań.
Średnicę otworu określa średnica zewnętrzna rury. Jeżeli wiercenie ma być głębokie, otwór zaczyna się od rury o średnicy większej, a następnie idąc w głąb wprowadza się mniejsze przekroje rur. W rezultacie uzyskuje się otwór z rur o układzie teleskopowym.
Wiercenie otworów 1,4 cala (37 mm) bywa stosowane do celów sondowania. Otwory przeznaczone na studnie wykonuje się również o znacznie większej średnicy zgodnie z projektem. Próbki wydobyte układa się do skrzynek z oznaczeniem grubości pokładu i głębokości zalegania. Próbki w skrzyniach powinny być przechowywane aż do czasu zakończenia budowy. Skrzynki mają 10 przegródek o wymiarach 10 x 10 x 10 cm.
Jeżeli próbki mają być badane laboratoryjnie, należy je włożyć do specjalnie przeznaczonych do tego celu cylindrów i przechowywać w stanie naturalnej wilgotności (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Próbki przeznaczone do badań współczynnika filtracji wody i zeskalenia gruntu powinny być dostarczone do laboratorium w stanie nienaruszonym. Próbki pobiera się cylindrami z blachy cynkowej i opakowuje się w cylindrach metalowych lub zanurza się w parafinie, opakowuje się w pergamin i ponownie zanurza się w parafinie.
Otwory wiertnicze, szczególnie te, które przebijają warstwy spoistego gruntu i mogą powodować szkodliwe nawadnianie pokładów suchych, powinny być po wykorzystaniu zlikwidowane (uprawnienia budowlane).
Do robót związanych z likwidacją zbędnych otworów należą: wyciągnięcie rur obsadowych, tamponowanie, rozbiórka urządzeń wiertniczych i sporządzenie znaku rozpoznawczego.
Tamponowanie (zaiłowanie) służy do odizolowania warstw wodonośnych, spotykanych kolejno w czasie wiercenia. Wykonuje się je zazwyczaj gliną. W tych
przypadkach rury obsadowe podnosi się na pewną wysokość, a następnie wrzuca się do otworu kulki gliny i ubija je łyżką wiertniczą, której dolny koniec korkuje się drewnem (program egzamin ustny).
Dokumentacja otworu wiertniczego
Dokumentacja otworu wiertniczego powinna uwzględniać następujące dane dla poszczególnych uwarstwień gruntu:
a) rzędne górnej i dolnej granicy warstwy,
b) głębokość zalegania warstwy w m od powierzchni terenu,
c) grubość warstwy w m,
d) opis litograficzny każdej warstwy gruntu: np. nasyp, gleba, piasek gruboziarnisty, iły pylaste i inne,
e) stopień nasycenia wodą, np. suchy, wilgotny, bardzo wilgotny itp.,
f) rzędne występowania wody, np. poziom pojawienia się wody 142,7, naporowy poziom z wapieni 125,3 itd.
Należy zwrócić uwagę, że często w praktyce w czasie wiercenia otworów dolewa się do rury wiertniczej wody dla ułatwienia pracy, lecz niejednokrotnie utrudnia to ustalenie faktycznego poziomu wód gruntowych (opinie o programie).
należy dokonać analizy chemicznych i fizycznych właściwości wody.
Dla przeprowadzenia skróconej analizy należy pobrać nie mniej niż 2 litry, a dla pełnej analizy nie mniej niż 5 litrów wody (segregator aktów prawnych).
Wodę pobiera się specjalnym przyrządem, z określonego poziomu, nalewa się do butelek dobrze wymytych wodą destylowaną i szczelnie zamyka parafinowanymi korkami. Pod korkiem pozostawia się niewielką przestrzeń nie wypełnioną wodą. Zakorkowane butelki pieczętuje się i oznacza odpowiednim napisem.
Analizę należy wykonać w niedługim czasie po pobraniu próbki, ponieważ w przeciwnym razie wskutek procesów fizykochemicznych i biologicznych może nastąpić rozkład substancji organicznych, co może wpłynąć na zmianę twardości wody (promocja 3 w 1)..
Pod warunkiem trzymania próbek wody w lodówce, opóźnienie w dostarczaniu do badań może wynosić od 72 do 12 godzin, przyjmując górną granicę dla wód czystych, a dolną dla bardzo zanieczyszczonych.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32