Blog
Proces budowlany
W artykule znajdziesz:
Proces budowlany
Po podziale obiektu budowlanego na działki, wykonywanie określonych budowlanych procesów produkcyjnych powierza się brygadom o stałym składzie (program uprawnienia budowlane na komputer). Brygady przechodzą kolejno z jednej działki na działkę następną, wykonując na nich te same roboty, w takich samych okresach czasu, gdyż pracochłonność na poszczególnych działkach jest jednakowa. Przechodzenie brygad jest w ten sposób zorganizowane, że po wykonaniu robót przez jedną brygadę na jednej działce, brygada ta przechodzi na działkę następną, natomiast na opuszczoną działkę wchodzi następna brygada, wykonująca następny proces budowlany.
Ponieważ brygada ustępująca z danej działki umożliwiła brygadzie obejmującej tę działkę wykonywanie robót (np. cieśle wykonali deskowanie, więc zbrojarze będą mogli przystąpić do zbrojenia), wobec tego możemy powiedzieć, że brygada ustępująca otwiera na danej działce front robót brygadzie obejmującej roboty (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Aby lepiej wyobrazić sobie zasadę pracy równomiernej, rozpatrzmy następujący przykład:
Dla zorganizowania pracy równomiernej przy budowie rurociągu podzielono cały odcinek na 12 działek (części).
Proces wykonania rurociągu składa się z trzech procesów roboczych, a mianowicie: wykonanie wykopu, ułożenie rurociągu i zasypanie wykopu. Przedstawiono schemat podziału procesu wykonania rurociągu. Poszczególne procesy robocze będą się .odbywały w tym samym czasie na różnych działkach (uprawnienia budowlane). Widzimy kolejność wykonywania poszczególnych procesów roboczych na poszczególnych działkach. Cyfry nad kreskami poziomymi oznaczają numery kolejnych działek. W pierwszym dniu roboczym wykonany będzie wykop na pierwszej działce. Drugiego dnia wykop wykonywany będzie na działce drugiej, a w tym samym czasie na działce pierwszej odbywać się będzie układanie rurociągu.
Trzeciego dnia wykop wykonywany będzie na działce trzeciej, na działce drugiej odbywać się będzie układanie rurociągu, a na działce pierwszej wykop będzie zasypywany. W dalszym ciągu cykl ten powtarza się (program egzamin ustny).
Przy przyjętej metodzie organizacyjnej wykonanie całości robót będzie trwało 14 dni. Bez zastosowania pracy równomiernej należałoby po wykonaniu wykopu rozpocząć układanie rurociągu, a po jego ułożeniu rozpocząć zasypywanie wykopu. Czas wykonania robót wyniósłby wówczas 12 x 3 = 36 dni, zamiast 14 dni.
Stale rosnące potrzeby
Warto zwrócić uwagę na to, że w pierwszym i drugim dniu roboczym nie pracują wszystkie brygady (opinie o programie).
Okres ten nazywamy okresem rozwijania się pracy równomiernej.
Od dnia trzeciego do dnia dwunastego włącznie pracują wszystkie trzy brygady.
Stale rosnące potrzeby w zakresie budownictwa mieszkaniowego, przemysłowego i komunalnego stawiają przed wszystkimi pracownikami naszego budownictwa szczególnie trudne i odpowiedzialne zadania.
Zadania te możliwe są do wykonania przez: unowocześnienie i udoskonalenie metod realizacji budowy, usprawnienie organizacji budowy, wzmocnienie przedsiębiorstw wykonawczych i ścisłe powiązanie procesów związanych z projektowaniem i procesami związanymi z realizacją budowy.
Unowocześnianie i udoskonalanie metod produkcji jest zadaniem bardzo poważnym (segregator aktów prawnych).
Jest to właściwie mówiąc praca od podstaw, gdyż w okresie przedwojennym budownictwo było jedną z najbardziej zacofanych gałęzi gospodarki. Podstawową formą organizacyjną budownictwa przed drugą wojną światową były drobne przedsiębiorstwa budowlane, działające przeważnie w oparciu o krótkoterminowe kredyty bankowe. Państwo nie prowadziło działalności gospodarczej w dziedzinie budownictwa, z wyjątkiem obiektów wojskowych i niektórych obiektów przemysłowych.
Wytyczne rozwoju naszej gospodarki na okres od 1959 do 1965 r. przewidują poważny wzrost produkcji we wszystkich dziedzinach życia gospodarczego.
Globalny rozmiar robót inwestycyjnych w okresie lat 1961-1965, według wytycznych, ma być o 47% większy niż w latach planu pięcioletniego (promocja 3 w 1).
Wzrost ten ma być osiągnięty przede wszystkim przez zwiększenie wydajności pracy i polepszenie organizacji produkcji, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów produkcji.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32