Blog
Proces frezowania
W artykule znajdziesz:
Proces frezowania
W N310 wycofać zespół maszynowy i zatrzymać wrzeciono, w N.320 przesunąć się na bezpieczną odległość, zakończyć program.
Ustalenie wartości korygujących dla narzędzi.
Obydwa narzędzia, po lewej stronie w punkcie zerowym przedmiotu obrabianego i po stronie prawej w pozycji frezowania. Przesuwając narzędzie na powierzchnię odniesienia przedmiotu przed przesunięciem punktu zerowego (początku układu współrzędnych), można odczytać na ekranie wskaźnika pozycji przynależne wartości Z (program uprawnienia budowlane na komputer). Ponieważ punkt zerowy maszyny w kierunku osi Z pokrywa się z punktem odniesienia, ukazują się tu ujemne wartości Z.
Korekta promienia frezu. Dla obydwu narzędzi w przedstawionej pozycji frezowania zauważalne jest niezbędne przesunięcie punktu środkowego. Korekta długości frezów. Narzędzie II znajduje się przy Z = -90 na powierzchni odniesienia, tzn. jest ono o 90 mm-84 mm = 6 mm krótsze niż narzędzie I. Tak więc należy skorygować długość dla narzędzia II o Z = -0.
Korekty długości w górę podawane są z dodatnimi, w’ dół zaś z ujemnymi wartościami.
Jak wprowadzić dane do pamięci danych narzędzia?
W programie ma zostać wywołana pamięć Tl I dla narzędzia I i pamięć T12 dla narzędzia II. Następnie przy użyciu klawiatury CNC należy wybrać wskaźnik danych narzędzia i wprowadzić wartości. Frez bez korekty długości nosi nazwę narzędzia zerowego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Po ustawieniu maszyny, zapisie punktu zerowego przedmiotu obrabianego i wprowadzeniu programu pamięci danych narzędzi należy wprowadzić dane do pamięci narzędzia. Dopiero wtedy program może zostać uruchomiony.
Podprogramy pozwalają zaoszczędzić czas. W blacie biurka pokrytym płytą HPL (laminowaną pod wysokim ciśnieniem) należy wykonać kilka okrągłych otworów, leżeli zaprogramowalibyśmy narzędzie w taki sposób jak dotychczas, część geometryczną dla otworu należałoby napisać trzykrotnie, lak można zmniejszyć nakład pracy przy programowaniu (uprawnienia budowlane)?
Zasady techniki podprogramu
Kilkakrotnie występującą część programu można zapisać jako podprogram ( = PP). Program główny (=GP) musi jednak wywoływać tę część. Program główny składa się co najmniej z wejścia, wywołania i wyjścia. Podprogramy, podobnie jak programy główne mają początek, numer, zdania i koniec. Jeżeli podprogram miałby zostać uruchomiony wielokrotnie, należy podać liczbę (program egzamin ustny).
Frezowanie otworów techniką podprogramu.
Okrągłe otwory można wykonać przy użyciu frezu do wykrawania o promieniu R20. Trasę środkowego punktu frezu należy tutaj zaprogramować bez korekty promienia na okręgu o promieniu R20. Program główny i podprogram mogą mieć dwojaką strukturę.
Program główny i podprogram w G90 dla maszyny C z urządzeniem sterującym (opinie o programie).
Dla podprogramu %51 jako punkt odniesienia wybrano M. Narzędzie przesuwa się do P1 w N10 i frezuje w N20 do N30. W N50 następuje powrót do programu głównego. Program główny %50 powoduje w N40, N60 i N80 przesunięcie punktu odniesienia do środka M otworu:
Instrukcja G92 X… Y… powoduje tylko jedno rachunkowe przesunięcie. Podprogram %51 jest wywoływany w N50, N70 i N90. Obowiązuje już GO. Dopiero w momencie podania współrzędnych X20 YO w N10 podprogramu narzędzie przesuwa się do punktu startowego programu P1.
Przy wyjściu adcłytywne przesunięcie punktu zerowego zostaje anulowane w N I 10 (segregator aktów prawnych).
Program główny w G90, podprogram w G91 (C/D)
W podprogramie %52 od N10 obowiązuje podawanie względnych wartości wymiarów. Narzędzie przesuwa się do P I. Po frezowaniu w N20 do N30 od N50 przewidziano ponowne podawanie bezwzględnych wartości wymiarów. Następuje powrót do programu głównego (promocja 3 w 1).
Przy wejściu programu głównego %54 następuje początkowo przesunięcie do punktu środkowego frezowanego lewego zaokrąglenia. Do niego odnosi się pierwsza trasa w podprogramie. N40 wywołuje podprogram. N50 do N60 odnoszą się odpowiednio do środkowego, N70 do N80 do prawego otworu.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32