Blog

25.03.2020

Ścianki z pustaków

W artykule znajdziesz:

Ścianki z pustaków

Ścianki z pustaków

Ścianki grubości \2 cegły. Wykonuje się je z cegły ceramicznej (rodzaju jak wyżej) oraz z cegły piaskowo-wapiennej. Ścianki muruje się na zaprawie cementowej lub cementowo-wapiennej. Cegły układa się samymi wozówkami z przesunięciem spoin co 1 , cegły. Połączenia ścianki ze ścianami nośnymi powinny być wykonywane na strzępia zazębione (program uprawnienia budowlane na komputer). Ścianki grubości 1-2 cegły wymagają oparcia albo na ściance wyprowadzonej z niższej kondygnacji, albo na specjalnie założonej belce lub wykonanym w stropie żebrze.
Ścianki z pustaków ceramicznych. Wykonuje się je z pustaków poziomo drążonych typu Pd przy czym do ścianek grubości 6.5 cm stosuje się pustaki typu Pd I. zaś do ścianek grubości 12 cm - pustaki typu Pd2. Sposób wiązania pustaków. warunki wykonania oraz rodzaj zaprawy są takie same jak przy murowaniu ścianek z cegły.
Ścianki z pustaków betonowych. Ścianki tego typu wykonuje się z pustaków uzupełniających (połówkowych) typu Alfa. SM-185. Kontra i Muranów. Grubości ścianek wynoszą w zależności od typu pustaka: 9.0; 10.2; 12.0 cm. Pustaki układa się z przesunięciem spoin kolejnych warstw muru o pół długości pustaka. Do murowania stosuje się zaprawy cemcntowo-wapicnnć. Na ścianki działowe nośne należy użyć elementów o klasach 100 i 75. zaś na ścianki nośne elementów o klasach 50 i 25 (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Ścianki z pustaków betonowych

Ścianki z pustaków betonowych stosuje się głównie w budownictwie indywidualnym. Ścianki z pustaków szklanych. Ścianki wykonuje się z pustaków szklanych o wymiarach 250 x 250 x 80 mm PN-61 B-13078). Konstrukcja ścianki składa się z ramy obwodowej wykonanej z ceowników stalowych o wymiarze 90 x 55 mm. żeber betonowych zbrojonych pionowych i poziomych rozdzielających pustaki i wypełnienia siatki żeber pustakami szklanymi. Ścianka na styku z ramą obwodową powinna być oddzielona elastyczną warstwą dylatacyjną (świadectwo dopuszczenia do stosowania w budownictwie nr KM 108 72. ITB) (uprawnienia budowlane).
Do zbrojenia żeber używa się pustaków stalowych o średnicy 6 mm przy długości zbrojenia do 1.5 m bądź o średnicy 8 mm - przy długości zbrojenia powyżej 1.5 m. Maksymalne wymiary ścianek nie powinny być większe niż 3.0 x 3.0 m - w przypadku ścianek zewnętrznych i 3.0 x 4.0 m - w przypadku ścianek wewnętrznych (wymiar 4.0 m odnosi się do długości ścianki). Ramę obwodową ścianki mocuje się z konstrukcją obiektu za pomocą kotwi stalowych.
Do murowania ścianki przystępuje się po wykonaniu żebra obwodowego z zaprawy cementowej u dołu ramy (program egzamin ustny). Ściankę muruje się w ten sposób, że po ułożeniu każdego rzędu pustaków nakłada się nań warstwę zaprawy, a następnie układa zbrojenie i wypełnia zaprawą odcinki pionowych żeber obwodowych na wysokość pustaka. Czynności te powtarza się przy układaniu każdej następnej warstwy pustaków. Żebra powinny być wykonywane w deskowaniu. Do murowania ścianki stosuje się zaprawę cementową marki 50 o konsystencji plastycznej (opinie o programie).
Ścianki z płyt wiórkowo-cenientowych. Ścianki o powierzchni mniejszej niż I0 nr wykonuje się z płyt grubości 5 cm. przy większej powierzchni z płyt grubości 7 cm.
Jeżeli powierzchnie ścianek przy stosowaniu płyt grubości 5 cm są większe od 10 m2. a przy płytach grubości 7 cm - większe niż 15 m2. ścianki wzmacnia się zbrojeniem z bednarki lub stuli zbrojeniowej o średnicy 4,5-6 mm, układanym w spoinach poziomych ścianki, albo usztywnia się ściankę za pomocą pionowych drutów o średnicy ok. 3 mm obejmujących ściankę z obu stron. Druty powinny być dobrze naciągnięte i w sposób trwały przymocowane dołem i górą do haków lub gwoździ wbitych w osadzone klocki drewniane (segregator aktów prawnych).
Ościeżnice drzwiowe ustawia się równocześnie ze wznoszeniem ścianki i zamocowuje się do stropu za pomocy kotwi z płaskowników lub przedłużenia ramion ościeżnicy do wysokości stropu i ich zaklinowania.
Płyty układa się na zaprawie cementowo-wapienncj lub cementowej z przesunięciem spoin co pół płyty (promocja 3 w 1). W ścianach nośnych w miejscach styku z płyta wykuwa się bruzdy głębokości ok. 5 cm. w których przylegające płyty osadza się na zaprawie.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami