Blog

15.05.2021

Proces naparzania cegły

W artykule znajdziesz:

Proces naparzania cegły

Proces naparzania cegły

Proces naparzania cegły krzemowo-wapiennej pod ciśnieniem obejmuje następujące operacje: oczyszczanie autoklawu, załadowanie, założenie i przyśrubowanie pokrywy, przepuszczanie pary, wpuszczanie pary, właściwy proces naparzania, wypuszczanie pary, zdjęcie pokrywy, rozładowanie autoklawu (program uprawnienia budowlane na komputer).
Cykl naparzania (autoklawizacji) trwa łącznie ok. 14 godzin.

Cechy i własności cegły krzemowo-wapiennej. Kształt i wymiary cegły krzemowo-wapiennej są takie same jak cegły zwykłej (250 X 120 X 65 mm). Przewidziane są trzy klasy cegieł: 150, 120 i 80, stanowiące ich markę (wytrzymałość na ściskanie).
Ciężar objętościowy w stanie powietrzno-suchym wynosi 1,8-2,0, średnio 1,9. Nasiąkliwość wynosi w zależności od marki cegły aż do 20%. Przewodność cieplna jest gorsza niż cegły zwykłej z gliny (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Przeciętnie współczynnik przewodzenia ciepła wynosi dla cegieł wapienno-piaskowych 0,75 kcal/m h°C (dla cegły zwykłej X = 0,6’5).
Pojemność cieplna cegły krzemowo-wapiennej o normalnej wilgotności w murze wynosi 0,20 (ceramicznej - 0,22 kcal/kg°C).

Cegłę krzemowo-wapienną stosuje się podobnie jak cegłę ceramiczną do części nośnych budynków mieszkalnych i obiektów przemysłowych. Nie należy jej natomiast stosować do fundamentów ze względu na małą odporność na działanie wilgoci i mrozu oraz w miejscach narażonych na stałe nawilgocenie. Również nie należy stosować tej cegły do palenisk kanałów ogniowych narażonych na wysokie temperatury, natomiast może być stosowana do kanałów dymowych i kominów w zwykłych budynkach (uprawnienia budowlane).
Według Skramtajewa produkcja cegły krzemowo-wapiennej jest ekonomiczniejsza od produkcji cegły ceramicznej.

Ogólna ilość opału umownego wynosi 150 kg na 1000 cegieł krzemowo-wapiennych, a na 1000 cegieł ceramicznych - 250 kg. Sposób produkcji jest całkowicie zmechanizowany, wskutek czego cena sprzedażna cegły krzemowo-wapiennej jest niższa od ceny cegły ceramicznej. Produkcja tej cegły ma w warunkach polskich dużą przyszłość zwłaszcza na terenach obfitujących w przydatne do tego celu piaski (program egzamin ustny).

Cykl produkcyjny

Badania przeprowadzone w Rosji wykazały możliwość stosowania dodatku gliny do produkcji cegły i wyrobów krzemowo-wapiennych, co wpływa na polepszenie wytrzymałości mechanicznej (opinie o programie). Dzięki temu zakres produkcji tego przemysłu znacznie wzrasta ze względu na celowość i możliwość zużytkowania piasków gliniastych, glin piaszczystych, a nawet gliny.
Pozytywne wyniki badań umożliwiły przeprowadzenie prób w skali przemysłowej. Wykazały one możliwość wprowadzenia do produkcji materiałów wapienno-gliniano- piaskowych i gliniano-wapiennych (segregator aktów prawnych). Ostatnie zwłaszcza badania Rosyjskiego Wszechzwiązkowego Naukowo-badawczego Instytutu Materiałów Budowlanych (ROSNIIMS) - przeprowadzone przez inż.

S. A. Krzemińskiego - znacznie uprościły technologiczny proces produkcji materiałów wapienno-glinianych przez zastąpienie naparzania w autoklawie pod ciśnieniem do 8 at n naparzaniem pod ciśnieniem normalnym.
Szereg badaczy (A. Wołżeński, M. Szwarczajda, A. Mironowa, A. Razorienowa, I. Kudriawcew i inni) przeprowadziło badania nad zastosowaniem masy krzemowo-wapiennej naparzanej pod ciśnieniem do produkcji elementów budowlanych o charakterze zdobniczo-architektonicznym, termoizolacyjnym oraz do wyrobów specjalnych.

Według Gwozdariewa wyroby te można podzielić w zależności od ich ciężaru objętościowego na: ciężkie - o ciężarze objętościowym powyżej 1,7, lekkie - 1,0-1,7 i szczególnie lekkie - poniżej 1.
Jako wyroby pierwszej grupy (ciężkie) mogą być produkowane w szerokim zakresie drążone bloki krzemowo-wapienne, płyty licowe żebrowe lub płaskie oraz kształtki architektoniczne.
Pianę i masę pianokrzemową przygotowuje się w specjalnych pianobetoniarkach (promocja 3 w 1).

Gotową masę układa się w blaszanych formach ustawionych na wózkach. Naparzanie przeprowadza się w autoklawach stosując następujący cykl produkcyjny: wpuszczanie pary i podnoszenie ciśnienia do 8 at n trwa 3-4 godzin, utrzymywanie ciśnienia 8 at n trwa 8 do 10 godzin, obniżenie ciśnienia i wypuszczanie pary - 1,5 do 2 godzin.

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami