Blog

Pas łukowy zdjęcie nr 2
16.07.2021

Proces osiadania fundamentów

W artykule znajdziesz:

Proces osiadania fundamentów

Pas łukowy zdjęcie nr 3
Proces osiadania fundamentów

Jeżeli jednak ze względów oszczędnościowych wykonuje się fundamenty ławowe pod ścianami lub stopowe pod poszczególnymi słupami, a posadzkę, która jedynie ma przenieść wypór wody betonuje się po zakończeniu procesu osiadania fundamentów, to nacisk na izolację nie jest równomierny. Pod ławami i stopami nacisk ten jest większy niż pod posadzką (program uprawnienia budowlane na komputer).

W celu zabezpieczenia izolacji przed wyciskaniem lepiku z miejsc o większym docisku (pod stopami) bez względu na to, jakimi przyczynami jest to spowodowane niektórzy autorzy zalecają w tych miejscach wykonać izolację na nieco niższym poziomie, w wykonanym w tym celu wgłębieniu, co ma na celu utrudnienie wyciekania lepiku na boki. Pociąga to jednak za sobą konieczność wykonania dodatkowych zagięć izolacji, co, jak wiemy, nie jest godne zalecenia. Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie stopy o dostatecznie dużej powierzchni podstawy lub skonstruowanie jednolitej płyty fundamentowej pod całą budowlą.

Na pomostach mostów, tarasach itp. konstrukcjach zakańcza się izolacje powierzchni poziomych lub zbliżonych do poziomych, wywijając najczęściej zakończenia izolacji na płaszczyzny pionowe lub pod płyty koronujące (wieńczące) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Szczególną uwagę należy poświęcić wykonaniu i zaizolowaniu górnych powierzchni przyczółków, murów czołowych i bocznych w pomostach oraz attyk lub murów balustradowych na tarasach przykrytych płytami wieńczącymi. Górnej powierzchni płyt wieńczących należy nadać nachylenie nie mniejsze niż 1 : 20, a lepiej większe do 1 : 10 (uprawnienia budowlane).

Spadek na płycie parapetowej wieńczącej powinien zaczynać się od poręczy. Płyty wieńczące powinny mieć wyrobiony kapinos, aby woda nie spływała na ściany. Zakończenie izolacji tarasów. Zakończenie izolacji płyt pomostowych mostów można wykonać w zależności od rodzaju konstrukcji i przeznaczenia mostów.
Jeżeli jako płyt wieńczących w mostach używa się płyt betonowych bądź kamieni naturalnych lub sztucznych, to należy je zabezpieczyć przed bocznymi przesunięciami. Ponadto izolację należy przeprowadzić pod płytą wieńczącą prawie aż do jej krawędzi zewnętrznej (program egzamin ustny).

Mosty drogowe

Można też zabetonować kotew z przyspawaną płytą. Ponad płytą kotew przebija powłokę izolacyjną i sięga do odpowiedniego gniazda w płycie betonowej lub z kamienia naturalnego. Jeżeli przy budowlach betonowych konstrukcja i płyta wieńcząca są równocześnie betonowane jako całość, to należy zwrócić uwagę na to, aby płyta wieńcząca była wykonana ze szczelnej mieszanki i później nie była tynkowana (opinie o programie).

Zakończenie izolacji przy takim rozwiązaniu należy wykonać. W rozwiązaniu tym izolację przeprowadza się przez chodnik do płyty przykrywającej parapetowej i podwija ku górze bez względu na to, czy płyta jest z kamienia naturalnego, czy z betonu. Warstwę gruntującą i pierwszą warstwę lepiku izolacji ciężkiej z wkładkami rozpościera się pod samą dolną krawędź płyty parapetowej, a izolację z wkładkami i górną powłoką z lepiku o ok. 2 cm poniżej płyty parapetowej. Spoinę pomiędzy płytą parapetową i izolacją z wkładkami wypełnia się kitem asfaltowym i następnie wykonuje się warstwę ochronną, która przykrywa izolację wraz ze spoiną wypełnioną kitem (segregator aktów prawnych).

Rozwiązanie polegające na tym, że najpierw wykonuje się warstwę ochronną, a następnie wypełnia się spoinę masą zalewową przez pozostawioną szczelinę pomiędzy płytą parapetową a warstwą ochronną, nie jest poprawne, zanim bowiem ułoży się warstwę ochronną i wypełni spoinę masą zalewową, woda może dostać się pod izolację.

Przy mostach drogowych można również izolację wspornikowej płyty chodnika wykonać. Części dolne słupków poręczy mostów już w czasie betonowania powinny być należycie obetonowane, później bowiem wypełnione betonem gniazda, jak wykazały doświadczenia, mogą być przyczyną przesiąkania wody przez płytę (promocja 3 w 1)..

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Pas łukowy zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Pas łukowy zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Pas łukowy zdjęcie nr 8 Pas łukowy zdjęcie nr 9 Pas łukowy zdjęcie nr 10
Pas łukowy zdjęcie nr 11
Pas łukowy zdjęcie nr 12 Pas łukowy zdjęcie nr 13 Pas łukowy zdjęcie nr 14
Pas łukowy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Pas łukowy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Pas łukowy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami