Blog

02.02.2022

Obciążenia gruntów piaszczystych

W artykule znajdziesz:

Obciążenia gruntów piaszczystych
Obciążenia gruntów piaszczystych

Jeżeliby chcieć przeprowadzać próbne obciążenia wyłącznie gruntów piaszczystych, wówczas dużą przeszkodą może być woda gruntowa, a powierzchnia obciążona musiałaby być nie mniejsza od 1200 om2, co powodowałoby konieczność stosowania rur wiertniczych średnicy nie mniejszej od 50 cm (program uprawnienia budowlane na komputer). Wobec tego, że interpretacja takich próbnych obciążeń wymagałaby studiów i dokładność wykonania ich stanowiłaby dużą trudność, nie można w ogóle zalecać próbnych obciążeń w celu określenia dopuszczalnego nacisku jednostkowego na grunt przy fundamentowaniu.

Niejednokrotnie można zalecić, żeby w praktyce zwracać uwagę na istniejące obciążenia jednostkowe na grunt w sąsiadujących budynkach na stan tych budynków, aby kontrolować słuszność zaprojektowanego obciążenia jednostkowego dla nowego budynku (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Trzeba jednak zwracać baczną uwagę na 3 okoliczności:

  1. czy rzeczywiście takie same grunty zalegają pod sąsiednimi istniejącymi budynkami jak pod projektowanym,
  2. jeżeli sąsiedni budynek zbudowany został dawno, to czy nie ma w nim spękań, które powstały w swoim czasie i następnie zostały wypełnione i pokryte po wierzchu wyprawą, i
  3. jeżeli sąsiedni budynek postawiono niedawno, to czy stoi on już dość długo co najmniej kilka lat żeby osiadanie mogło się objawić; ostatnia uwaga dotyczy tylko budynków postawionych na gruntach spoistych (uprawnienia budowlane).

Zagłębienie fundamentów

Ważną rzeczą przy projektowaniu fundamentów jest stosowanie zasady niewiązania w jedną całość części budynków różnie obciążonych. Jeżeli przylegające do siebie części budynku różnią się znacznie pod względem nacisku na grunt, a wskutek tego należy oczekiwać niejednakowych pod względem wielkości osiadań, to wówczas należy sąsiadujące części budynku oddzielić od siebie szczeliną dylatacyjną, aby umożliwić osiadanie niezależne i nie spowodować pęknięć w miejscu ich zetknięcia się (program egzamin ustny).

Gdy jeszcze przed czterdziestu laty wykonywanie próbnych dołów lub wierceń, w celu zbadania gruntów zalegających na terenie projektowanej budowy, było rzadkością zarówno u nas, jak i w innych krajach i ograniczało się raczej do stwierdzenia, czy na przeznaczonym do budowy terenie nie ma zasypanych dołów (zazwyczaj gruzem lub śmieciami), to obecnie badania gruntów z zasady wykonywane są przed przystąpieniem do opracowania projektu każdej większej budowli (opinie o programie). Badania te należy wykonywać zawczasu, a mianowicie wtedy, gdy został wybrany teren budowy, znany jest rodzaj budowli, jej zarys w planie i obciążenie na m2 rzutu, określone na podstawie przeciętnych danych wynikających z praktyki budowlanej, przytoczonych w tej pracy nieco dalej. Wymienione informacje są wystarczające, żeby ustalić, w jakich miejscach i na jaką głębokość należy grunty zbadać, a otrzymane rezultaty badań gruntów nieraz mają wpływ na wybór konstrukcji budynku czy budowli, na rodzaj i zagłębienie jej fundamentów. Potrzebne są więc one już przy opracowaniu projektu, a nie dopiero przy rozpoczęciu budowy (segregator aktów prawnych).

Badania należy rozpocząć od ogólnych oględzin terenu i sąsiednich budowli. Jeżeli plac budowy leży na zboczu, to przede wszystkim należy zwrócić uwagę, czy zbocze nie zdradza skłonności do usuwisk (patrz Mechanika gruntów). Jeżeli chcemy wnioskować o wartości gruntu do fundamentowania na podstawie stanu sąsiednich budowli, to należy korzystać z oględzin takich budowli, które stoją już nie mniej niż 5 lat na wilgotnych gruntach spoistych z większymi domieszkami piasku lub nie mniej niż 10 lat na wilgotnych glinach i iłach. Trzeba pamiętać, że grunty piaszczyste nie wykazują wzrostu osiadania z biegiem czasu, z wyjątkiem wypadków, gdy zostają później poddane wstrząsom lub drganiom albo następuje znaczne obniżenie poziomu wody gruntowej (promocja 3 w 1). Ostatni wpływ objawia się w mniejszej mierze niż drgania lub wstrząsy, które szczególnie wpływają na osiadanie piasków w stanie luźnym. Nie można jednak wyciągać jakichkolwiek wniosków na podstawie oględzin sąsiednich budowli bez zbadania, czy pod tymi budowlami i pod projektowaną zalegają rzeczywiście takie same grunty.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami