Blog
Proces produkcji
W artykule znajdziesz:
Proces produkcji
Proces produkcji rozpoczyna się od doboru drewna. Warunkiem wstępnym poprawnej konstrukcji płycinowej jest fachowo wysuszone drewno dobrej charakterystyce wytrzymałościowej Uwagę zwracać należy na to, by fryzy posiadał) słoje stojące, o prostym układzie włókien (program uprawnienia budowlane na komputer). Materiał do ich produkcji powinien być wolny od sęków, pęknięć i pęcherzy żywicznych; najlepiej drewno o drobnych słojach z desek rdzeniowych lub średnich. W celu uniknięcia wypaczenia drzwi nie wolno stosować drewna o włóknach skręconych.
Ramę drzwiową z fryzem poprzecznym w połowie. Konstrukcja drzwi płycinowych zależy od proporcji wypełnień i ich rysunku słojów oraz od szerokości fryzów i ich ukształtowania. Dobre proporcje wypełnień osiąga się przez właściwe umieszczenie fryzu poprzecznego. W wyliczeniu właściwej wysokości pomoże nam zasada Złotego Podziału. Odcinek, który trzeba podzielić, stanowi przy tym miarę pomiędzy górnym i dolnym fryzem poprzecznym. Według tego środkowy fryz poprzeczny położony jest poniżej zamka, tak aby połączenie fryzów czopami lub kołkami nie zostało osłabione wbudowaniem zamka (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Decydująca jest także szerokość fryzów. Kształtuje się ona według rozmiaru trzpienia zamka i charakterystyki skurczowej drewna.
Ich wartość oscyluje pomiędzy 130 a 160 mm, przy czym fryz środkowy może być także szerszy niż fryz górny Szerokość dolnego fryzu jest wyraźnie większa niż szerokość fryzu górnego - wynosi 230 mm
Wypełnienia z drewna litego nie powinny być: zbyt szerokie ze względu na skurcz. Połączenia kołkowe są znormalizowane (uprawnienia budowlane).
Front i przekrój łączonych kołami drewnianymi drzwi płycinowych z fryzem poprzecznym w części środkowej. Połączenia czopowe zastępowane są coraz częściej przez kołki. Przemawia za tym koszt tego typu połączeń. Kołki wykazują przynajmniej taką samą trwałość. Jakie są zalety? Liczba, wielkość i ułożenie kołków są już ustalone. Fryzy o szerokości konstrukcyjnej (KB) poniżej 150 mm mają dwa kołki, fryzy o szerokości ponad 150 mm trzy. Długość kołków odpowiada 2 x 2/3 szerokości konstrukcyjnej o średnicy około 2/5 grubości fryzu RD) Parapet bez profilu kontrującego powinien dodatkowo mieć między kołkami luźne pióro - po co? W przypadku nie dającego się kontrować profilu wewnętrznego następuje cięcie odcinające na ucios. Czopy i kołki skleja się tylko w obrębie parapetu (program egzamin ustny).
Drzwi sklejkowe i ich budowa
Dwa warianty wbudowania płycin w ramę. Dla spłaszczonej płyciny z litego drewna wybrano mocno profilowaną listwę mocującą zakładaną z obydwu stron. Sposób wykonania b wymaga często profilu prostego, który można nafrezować jako profil kontrujący do parapetów fryzu poprzecznego. Płyciny z litego drewna znajdują się we wręgu o głębokości minimum 15 mm. Płyciny z tworzyw drzewnych można także wpuszczać we fryzy (opinie o programie).
Do nowego budownictwa potrzebne są płyt) drzwiowe ze sklejki. Są to lekkie płyt) drzwiowe z tworzyw drzewnych. Skrzydła ze sklejki w dużym stopniu zastąpiły w pracach wykończeniowych wnętrz zwykłe drzwi płycinowe.
Podstawowa budowa płyty drzwiowej ze sklejki. Widać budowę i oznaczenie części płyty drzwiowej ze sklejki bez doklejek (segregator aktów prawnych). Część nośną stanowi łączona stykowo futryna do mocowania zawiasów i zamka. Pośrodku umieszczone są wkładki jako rozporki dla płyt kryjących. Na ramę i nakładki nakleja się obustronnie płytę kryjącą. Obydwie płyty kryjące składają się z płyty FU, KH, MDF lub innej nadającej się płyty z tworzywa drzewnego. Grubość tej płyty wynosi minimum 5 mm. Warstwą kryjącą może być fornir lub folia (promocja 3 w 1).
Aby nie dopuścić do wypaczania się drzwi sklejkowych potrzebna jest konstrukcja jednolita pod względem materiału i grubości.
Symetryczna budowa jest warunkiem otrzymania płyty drzwiowej o jednolitej, niezwilirowanej powierzchni.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32