Blog
Urządzenie techniczne
W artykule znajdziesz:
Projektując urządzenie techniczne, np. most lub zakład chemiczny, inżynier musi podać warunki techniczne (specyfikację) każdej, choćby najmniejszej części, stosownie do funkcji, jaką ta część powinna spełniać. Inżynier ów nie może pominąć obliczenia wytrzymałości jednego ze słupów i zdać się na późniejsze jej wyznaczenie metodą prób i błędów(program uprawnienia budowlane na komputer). W pracach doświadczalnych tego rodzaju ścisłe projektowanie rzadko bywa potrzebne lub pożądane. Niemniej jednak w wielu dziedzinach stan wiedzy pozwala już na korzystne, inżynierskie podejście do specyfikacji znacznej części elementów wyposażenia.
Postępowanie takie jest dość użyteczne, ażeby zalecić je eksperymentatorom. Jeżeli w pewnym przyrządzie potrzebny jest kurek odcinający, to projektant powinien zadać sobie następujące pytania: do czego służy laki kurek, co powinien robić, a czego nic; jakie więc wymagania musi spełniać; czym różnią się kurki między sobą; które z różnic są istotne w danym przypadku? Kilka minut namysłu poświęconego tym zagadnieniom w trakcie projektowania może niejednokrotnie oszczędzić godzin lub dni w okresie użytkowania (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Zagadnienia projektowania mogą mieć charakter jakościowy bądź ilościowy. I tak, kurki bywają typu próżniowego lub niepróżniowego, mogą mieć uszczelnienie rtęciowe lub mogą go nie mieć, mogą mieć króciec prosty lub wygięty. Kurki mają także pewne rozmiary - stąd zagadnienie ilościowe (uprawnienia budowlane). Eksperymentator nie znający możliwości jakościowych nie potrafi powziąć prawidłowych decyzji. Dużą w tym pomocą jest doświadczenie, a człowiek rozsądny korzysta z doświadczenia innych. Książki, czasopisma, katalogi handlowe, informacje ustne - to drogi nabywania doświadczenia. Urodzony eksperymentator znajduje przyjemność w uczeniu się swego zawodu i chciwie wydobywa skrawki informacji o sprawach technicznych, częściach składowych aparatury i metodach pracy wszędzie, gdzie może je znaleźć (program egzamin ustny).
Decyzje ilościowe
Decyzje ilościowe są zwykle trudniejsze i mogą wymagać obliczeń opartych niekiedy na trudnych teoriach. Inżynier musi zwykle zmniejszać koszt swojej konstrukcji na podstawie ścisłych obliczeń, eksperymentator natomiast może w wielu wypadkach darować sobie przewlekłe obliczenia, mając pewność, że dana część jest „dostatecznie mocna"‘. Inaczej mówiąc, znacznie prostsze i przy tym wystarczające do opracowania projektu może być obliczenie bądź oszacowanie dolnej lub górnej granicy pewnego parametru (opinie o programie). Niekiedy wymagana jest jedynie ocena rzędu wielkości. W miarę zdobywania doświadczenia eksperymentator zastępuje pewne obliczenia odtworzeniem z pamięci znanych mu przypadków.
W wielu okolicznościach teoria bądź jest niewystarczająca do potrzeb projektowania, bądź też trud zastosowania jej byłby zbyt duży. Nie dysponując materiałami z wcześniejszych doświadczeń, na których można by się oprzeć, doboru prawidłowych parametrów należy dokonać metodą prób i błędów (segregator aktów prawnych). Chwila, w której metoda ta staje się najbardziej skuteczna, jest częściowo sprawą psychologiczną, wielu bowiem eksperymentatorów odczuwa niechęć do obliczania i planowania w stopniu dostatecznym, ażeby czynności te stały się nie tylko nieznośne, lecz i bezowocne. Jest jednak rzeczą oczywistą, że jeżeli czas i koszt wykonania pewnej części - powiedzmy w warsztacie mechanicznym - jest znaczny, to odpowiednio więcej czasu należy poświęcić na opracowanie projektu.
Nie można wyliczyć zmiennych, wymagających specyfikacji, które byłyby użyteczne we wszystkich dziedzinach nauki. Istotne znaczenie ma wyrobienie sobie pewnego poglądu na dopuszczalne tolerancje przy podawaniu np. wymiarów. Nawet najlepszy na świecie mechanik nie potrafi wykonać pręta o długości równej dokładnie jednemu ca łowi. Ucięcie takiego pręta z tolerancją 1/8 cala może mu zająć trzy minuty, wykonanie zaś z dokładnością rzędu prążka interferencyjnego - kilka tygodni (promocja 3 w 1). Nie przemyślane sprawy i brak wskazówek w tym względzie pociąga sobą wielkie marnotrawstwo czasu.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32