Blog

Utrzymanie ciągłości robót zdjęcie nr 2
16.09.2021

Proces produkcyjny

W artykule znajdziesz:

Proces produkcyjny

Utrzymanie ciągłości robót zdjęcie nr 3
Proces produkcyjny

Do roztworów gruntujących, zwłaszcza asfaltowych przeznaczonych do pracy w specjalnie ciężkich warunkach, jak np. izolacje obiektów stale znajdujących się pod wodą, stosuje się dodatki uszlachetniające. Mają one na celu poprawę jakości powłoki bitumicznej oraz polepszenie jej przyczepności (program uprawnienia budowlane na komputer).
Jako dodatki uszlachetniające stosuje się pokosty, czyniące powłokę bitumiczną bardziej zwartą, lub tzw. fusy pokostowe, jako materiał znacznie tańszy od pokostów, kalafonię albo żywicę kumaronową.

Proces produkcyjny polega na załadowaniu do kotła podanej w recepcie ilości asfaltu lub paku i ogrzewaniu przy ciągłym mieszaniu aż do całkowitego stopienia (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Następnie, jeśli zachodzi potrzeba, wprowadza się dodatki uszlachetniające, jak kalafonię lub żywicę kumaronową. Po ich całkowitym rozpuszczeniu się w asfalcie lub paku wyłącza się ogrzewanie i dodaje porcjami rozpuszczalnik, stale mieszając zawartość kotła. Po zakończeniu dodawania rozpuszczalnika mieszanie kontynuuje się jeszcze co najmniej w ciągu godziny, po czym pozostawia się przygotowany roztwór gruntujący aż do ostygnięcia.
Jak wspomniano, roztwory gruntujące asfaltowe i smołowe stosowane są jako grunt pod dalsze warstwy izolacyjne. Przed nałożeniem gruntu należy pokrywane powierzchnie dokładnie osuszyć i oczyścić z pyłu i zanieczyszczeń (uprawnienia budowlane).

Zużycie roztworów granulujących wynosi 250-Ż-400 g/jbn2. W przypadkach łatwiejszych, gdy nie zachodzi obawa silniejszego działania wilgoci na dany obiekt, roztwory gruntujące mogą być stosowane jako samodzielny materiał izolacyjny. Są to izolacje lekkiego typu i ich wykonanie polega na dwukrotnym powleczeniu izolowanej powierzchni roztworem asfaltowym lub smołowym, przy czym drugą warstwę nakłada się po całkowitym wyschnięciu warstwy pierwszej. Przy nakładaniu drugiej warstwy (wierzchniej) wskazane jest stosowanie roztworu gęstszego o wyższej lepkości (wiskozie). Zużycie gruntu wynosi 250-350 g/m2 przy jednokrotnym powleczeniu (program egzamin ustny).

Masy izolacyjne powłokowe

Masy izolacyjne powłokowe stosowane na zimno lub na gorąco są to masy stosowane do wykonania izolacji lekkich typów przez nałożenie powłok bitumicznych na zimno lub na gorąco, na uprzednio zagruntowane powierzchnie (opinie o programie). Powłoki te, po odparowaniu składników lotnych, tworzą warstwy szczelne, mocno przylegające do powierzchni, na które zostały nałożone.
Ze względu na rodzaj użytego lepiszcza mogą to być masy asfaltowe lub smołowe.

Masy izolacyjne asfaltowe składają się w zasadzie z asfaltu ponaftowego, rozcieńczonego rozpuszczalnikiem, oraz z różnego rodzaju dodatków.
W porównaniu z roztworami gruntującymi masy izolacyjne posiadają gęstszą konsystencję. Ich podstawowym składnikiem są asfalty ponaftowe wysokich gatunków (asfalty dmuchane), odporne na spływanie i posiadające wysoką temperaturę mięknienia (segregator aktów prawnych).

Dodatki stosowane do asfaltu, jak asfalt naturalny typu gilsonitu, pak stearynowy lub żywice syntetyczne, mają za zadanie polepszenie własności elastycznych asfaltu. Wypełniacze stosowane do niektórych rodzajów mas izolacyjnych mają za zadanie podwyższenie ich temperatury mięknienia i uodpornienie na spływanie. Wypełniacze są przeważnie mieszaniną materiału włóknistego, np. krótkowłóknistego azbestu, z mączkami mineralnymi, często o dużej aktywności, np. krzemionką. Jako rozpuszczalnik stosuje się solwentnaftę lub benzynę lakową.
Masy asfaltowe powłokowe stosowane na zimno składają się z asfaltu, wypełniacza mineralnego w postaci proszku i włókien (azbest, wełna żużlowa), dodatków uplastyczniających oraz lotnych rozpuszczalników. Masy te dają się łatwo nakładać na zimno, za pomocą łopatek, na uprzednio zagruntowaną powierzchnię.

Po odparowaniu rozpuszczalnika, np. po upływie 48 godzin, w temperaturze pokojowej powstaje powłoka asfaltowa, odporna na działanie wody i niezbyt wysokiej temperatury (do 40°C). Odmianą mas izolacyjnych powłokowych są masy powłokowe na zimno bez wypełniaczy (promocja 3 w 1). Są to masy o konsystencji bardzo gęstych cieczy, składające się z asfaltu i lotnych rozpuszczalników. Skład tych mas jest tak dobrany, że po odparowaniu rozpuszczalnika (w czasie 3H-6 godzin w temperaturze pokojowej) tworzy się elastyczna, nie ściekająca powłoka, wytrzymująca przy znormalizowanym badaniu ciśnienie wody do 0,2 kG/cm2.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Utrzymanie ciągłości robót zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Utrzymanie ciągłości robót zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Utrzymanie ciągłości robót zdjęcie nr 8 Utrzymanie ciągłości robót zdjęcie nr 9 Utrzymanie ciągłości robót zdjęcie nr 10
Utrzymanie ciągłości robót zdjęcie nr 11
Utrzymanie ciągłości robót zdjęcie nr 12 Utrzymanie ciągłości robót zdjęcie nr 13 Utrzymanie ciągłości robót zdjęcie nr 14
Utrzymanie ciągłości robót zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Utrzymanie ciągłości robót zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Utrzymanie ciągłości robót zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami