Kwas listny

Kwas listny

Kwas listny - kwas foliowy kwas maleinowy - nienasycony kwas organiczny, otrzymywany przez katalityczne utlenienie benzenu powietrzem i uwodnienie powstałego bezwodnika, występuje w postaci bezbarwnych kryształów; stosowany m.in. do otrzymywania żywic syntetycznych, barwników, leków oraz jako środek konserwujący tłuszcze. Kwas metakrylowy, - izomer strukturalny kwasu krotonowego; krystalizuje w postaci słupkowej; stosowany do produkcji tworzyw sztucznych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Kwas mlekowy - hydrokwas alifatyczny, może występować w izomerycznych odmianach optycznych; otrzymywany podczas fermentacji masłowej; k.m. racemiczny występuje w kwaśnym mleku, serze, kiszonkach; jest rozpuszczalny w wodzie i alkoholu, trudno rozpuszczalny w eterze; k.m. stosowany jest w przemyśle spożywczym, farbiarstwie i garbarstwie (uprawnienia budowlane).
kwas mrówkowy, HCOOH - najprostszy alifatyczny kwas karboksylowy, bezbarwna ciecz o ostrym zapachu, rozpuszczalna w wodzie, alkoholu i eterze, rozpuszcza metale (żelazo, magnez, cynk) tworząc sole - mrówczany; k.m. jest stosowany jako środek koagulujący podczas otrzymywania kauczuku naturalnego i w roztworach wodnych jako lek przeciwreumatyczny kwas nadtlenojednosiarkowy - kwas Caro kwas nikotynowy, niacyna, C5H4N • COOH - heterocykliczny kwas karboksylowy, bezbarwne kryształy słabo rozpuszczalne w wodzie zimnej, lepiej w gorącej, rozpuszczalne w eterze; k.n. jest stosowany do produkcji amidu k.n. czyli witaminy PP (program uprawnienia budowlane na komputer).

Kwas nukleinowy - kwasy nukleinowe kwas octowy - alifatyczny kwas karboksylowy, bezbarwna ciecz o charakterystycznej woni, rozpuszczalna w wodzie, alkoholu, eterze i chloroformie; k.o. jest stosowany do celów spożywczych jako ocet, do wielu syntez (acetylocelulozy, jedwabiu octanowego, acetonu, estrów), w przemyśle barwników, leków, perfumeryjnym itd. (program egzamin ustny).

Kwas oleinowy

Kwas oleinowy, kwas olejowy - najważniejszy nienasycony alifatyczny kwas karboksylowy, bezbarwna. oleista ciecz, która z wolna brązowieje na powietrzu i jełczeje; występuje w przyrodzie w postaci glicerydów jako główny składnik różnych olejów, przede wszystkim oliwy i tranu; k.o. jest stosowany do produkcji mydeł, kosmetyków, w procesie flotacji rud i do syntezy organicznej kwas ortofosforowy - kwas fosforowy (opinie o programie).
kwas aminobenzoesowy - pas kwas palmitynowy, kwas pentadekanokarboksylowy - nasycony wyższy kwas tłuszczowy, ciało stale; nierozpuszczalny w wodzie, rozpuszczalny w alkoholu i eterze; występuje w tłuszczach roślinnych i zwierzęcych; k.p. stosowany jest do produkcji mydeł, środków wodoodpornych.

Kwas pikrynowy, 2,4,6-trójnitrofenol, - fenol o własnościach silnie kwasowych, tworzy żółte płatki rozpuszczalne w wodzie, alkoholu i eterze; k.p. ma zastosowanie jako materiał wybuchowy, środek bakteriobójczy i odczynnik analityczny (segregator aktów prawnych).
kwas pirofosforowy - kwas fosforowy kwas pirogronowy - bezbarwna lub żółtawa ciecz o ostrym zapachu; rozpuszczalny w wodzie, etanolu i eterze; ważny związek w procesach przemiany materii, produkt pośredni metabolizmu cukrów i aminokwasów; stosowany w syntezie środków leczniczych przeciw skazie moczanowej
kwas propionowy, kwas etanokarboksylowy - alifatyczny kwas karboksylowy, ciecz o nieprzyjemnym zapachu; rozpuszcza się w wodzie, alkoholu i eterze; stosowany do wyrobu estrów zapachowych, rozpuszczalników celulozy.

Kwas pruski - cyjanowodór kwas pteroiloglutaminowy -> kwas foliowy kwas rybonukleinowy, RNA - kwas nukleinowy zbudowany z D-rybozy, zasad purynowych: adeniny i guaniny, zasad pirymidynowych: cytozyny i uracylu oraz kwasu fosforowego; k.r. występuje w każdej żywej komórce, głównie w cytoplazmie, a także w niewielkich ilościach w jądrze komórkowym; k.r. otrzymuje się najczęściej z komórek drożdżowych i stosuje się do badań biochemicznych (promocja 3 w 1).

39 498

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

97%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

COVID-19

z uwagi na panującą pandemię każdy kandydat jest zobowiązany do posiadania własnych aktów prawnych ! Sprawdź ofertę w zakładce SEGREGATOR AKTY PRAWNE 2022 - właśnie taki segregator będziesz mógł zabrać ze sobą na swój egzamin !

Dodaj wpis:


39 498

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

97%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

COVID-19

z uwagi na panującą pandemię każdy kandydat jest zobowiązany do posiadania własnych aktów prawnych ! Sprawdź ofertę w zakładce SEGREGATOR AKTY PRAWNE 2022 - właśnie taki segregator będziesz mógł zabrać ze sobą na swój egzamin !