Blog
Procesy i przemiany
W artykule znajdziesz:
Procesy i przemiany
Procesy i przemiany prowadzące do utworzenia klinkieru portlandzkiego z mieszanki zestawionej z surowców naturalnych - glin i wapieni - przebiegają łatwiej i szybciej niż podobne procesy zachodzące w mieszance o identycznym składzie chemicznym, ale zestawionej z wolnych tlenków (program uprawnienia budowlane na komputer).
Mineralne składniki surowców naturalnych kolejno ulegają w czasie ogrzewania rozkładowi, a produkty rozkładu bezpośrednio po ich pojawieniu się wykazują dużą reaktywność.
Świeżo utworzone produkty rozpadu termicznego minerałów ilastych znajdują się w ścisłym zetknięciu z pojawiającym się wskutek dysocjacji CaCOs wolnym tlenkiem wapniowym. Substraty reakcji stykają się więc z sobą niejako „in statu nascen- di”, ich budowa jest luźna, porowata, a sieć przestrzenna w znacznej mierze nieuporządkowana i zdefektowana. Jest to przyczyna wysokiej reaktywności tych materiałów, ułatwiająca przebieg kolejnych reakcji między tlenkiem wapniowym a tlenkami kwaśnymi, przy czym reakcje te niejednokrotnie rozpoczynają się w nieoczekiwanie niskich temperaturach (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Minerały ilaste, wchodzące w skład glin stanowiących składnik mieszanki surowcowej, tracą swą wodę konstytucyjną i ulegają rozpadowi w zakresie temperatur 400-600 C, dając produkty reaktywne, przygotowane do reagowania z tlenkiem wapniowym.
Węglan wapniowy w stanie daleko posuniętej dyspersji, w warunkach ścisłego kontaktu z aktywnymi produktami rozkładu minerałów ilastych, wchodzi z nimi w reakcję wydzielając C02 już przy temperaturach około 600-f- 700 C, a czasem nawet niższych. Wraz z rozpoczęciem rozkładu węglanu wapniowego powstają warunki umożliwiające syntezę przejściowych związków wapniowych, które w miarę dalszego wzrostu temperatury i wobec narastającej ilości wolnego tlenku wapniowego przyłączają dodatkowe ilości CaO (uprawnienia budowlane).
Rozkład węglanu wapniowego kończy się przy temperaturze ok. 1100 C. Związek ten znika, a zawartość wolnego tlenku wapniowego osiąga swoje maksimum, aby następnie zmniejszać się i zanikać wskutek postępującej reakcji z wstępnie utworzonymi związkami niskowapniowymi.
Mieszanka surowcowa
W pierwszej kolejności pojawiają się żelaziany wapniowe; w temperaturze ok. 700 C powstaje Ca0-Fe203, który w temperaturze 900°C wysyca się następnie do 2Ca0-Fe203.
Prawie równolegle, w tym samym zakresie temperatur, powstaje pierwszy glinian - CaO-Al2Os, który przy ok. 800″C wysyca się wapnem do 12Ca0-7Al203, a ten z kolei w zakresie 900-M000 C przyłącza dodatkowe ilości wapna, co prowadzi do najwyżej zasadowego glinianu - 3CaO-A120„ (program egzamin ustny).
Istnieją różne poglądy co do temperatury, przy której rozpoczyna się synteza związku potrójnego, tj. glinożelazianu wapniowego 4CaO-Al2Os- •Fe2Os (brownmilleryt). Na ogół przyjmuje się, że brownmilleryt powstaje dopiero ok. 1000-i-1100oC w wyniku reakcji uprzednio utworzonych C2F i CSA. Trzeba przy tym pamiętać, że ostateczny wynik tej końcowej reakcji, stanowiącej końcowy etap współistnienia tlenku wapniowego z tlenkami glinu i żelaza, zależy od wartości molowego stosunku ALOs: Fe2Os w mieszance surowcowej (opinie o programie). Przy stosunku molowym ALA,: Fe2Os > 1 znika całkowicie C2F, a obok C,AF pozostaje pewna iiość C3A; jeśli stosunek ten jest mniejszy od jedności, wówczas C3A zużywa się bez reszty, a brownmillerytowi towarzyszy C2F. W szczególnym przypadku, gdy stosunek molowy A1203 : Fe203 = 1, zarówno C3A jak i C2F zużywają się całkowicie na utworzenie C.,AF, który występuje wówczas jako jedyny związek tlenku wapniowego z tlenkami glinu i żelaza. Należy tu zwrócić uwagę na treść dotyczącą złożoności stechiometrii glinożelazianów występujących na prostej łączącej C2F i C2A układu trójskładnikowego CaO-Al2Os-Fe2Oa (segregator aktów prawnych).
Wkrótce po pojawieniu się wolnego tlenku wapniowego, a więc ok. 700°C, rozpoczyna się powstawanie ortokrzemianu wapniowego 2CaO* •Si02. Do ok. 900°C szybkość syntezy tego związku jest niewielka; wzrasta ona dopiero w zakresie 1100-M200 C, a równocześnie rozpoczyna się znaczniejszy spadek zawartości wolnego tlenku wapniowego (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32