Blog

Materiał rur podłogowego ogrzewania zdjęcie nr 2
13.03.2021

Punkt pyłowo-piaskowy

W artykule znajdziesz:

Punkt pyłowo-piaskowy

Materiał rur podłogowego ogrzewania zdjęcie nr 3
Punkt pyłowo-piaskowy

Punkt pyłowo-piaskowy, tzn. suma frakcji T, fj wyrażona w procentach (dla skrócenia określa się przez ^4), wywiera zasadniczy wpływ na urabialność świeżej masy betonowej. Jednak nadmiar tych frakcji, poza pożyteczną urabialnością, wprowadza zbytnią wodożądność kruszywa, a w związku z tym wysokie zużycie cementu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Racjonalne regulowanie wysokości punktu pyłowo-piaskowego pozwala więc z jednej strony na panowanie nad stopniem urabialności, z drugiej zaś zabezpiecza przed nieekonomiczną wodożądnością stosu okruchowego. Pewną statystyczną miarą urabialności może być przyjęty przez Kuczyńskiego kruszywowy miernik urabialności stosunek wartości punktu pyłowo-piaskowego do punktu piaskowego. Dla betonów plastycznych uzyskuje się dobrą urabialność przy bk = 0,4-T-0,6; dla betonów wibrowanych wystarczy, jeśli wartość bk wynosi 0,2-0,4 (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Oczywiście na urabialność ma również wpływ zawartość cementu; przy znacznie zwiększonej ilości cementu poprawia się urabialność tak, jak gdyby zwiększona została zawartość frakcji pyłowo-piaskowych.

Punktem żwirowym Zf fi, oznaczonym analogicznie przez 2j0 nazywana jest sumaryczna zawartość frakcji od fi do /I0. Jeśli kruszywo nie ma ziaren grubszych od 20/40 mm, to punkt żwirowy wynosi 100. Jeśli 2]0 jest niższy od 100, świadczy to o udziale pewnej części otoczaków, tj. frakcji fu lub nawet fi2 i /13. Zawartość frakcji otoczakowych nie powinna przekraczać w betonie 15-r-30%>, a zatem punkt żwirowy wynosi najmniej ^i0 = 70 (uprawnienia budowlane).

Wskaźnik miał kości Hummla i Abramsa. Wskaźnik uziarnienia, zwany przez niektórych autorów wskaźnikiem miałkości, jest to liczba określająca w sposób porównawczy udział frakcji grubych w kruszywie betonowym, tzn. pospółki, żwiru, tłucznia itp. Im wyższa jest liczba, tym mniejsza jest miałkość kruszywa, tzn. stosunek ciężarowy ziaren drobnych do grubych jest niższy.
Zasługą Fereta w pierwszych latach obecnego stulecia było wprowadzenie podziału granulometrycznego kruszyw betonowych, ujętego w postaci krzywej przesiewu. Myśl tę rozwiązał Abrams, który w r. 1921 wprowadził pojęcie wskaźnika miałkości (program egzamin ustny).

Wskaźnik uziarnienia

Wprowadzona wielkość miała znaczenie porównawcze jedynie dla kruszyw przesiewanych na komplecie sit typu Tylersa i nie mogła służyć do porównania z kruszywami segregowanymi na sitach odmiennych, używanych w innych krajach. Mankament ten został usunięty przez llummla, który uogólnił w r. 1930 sposób wyznaczenia wskaźnika uziarnienia w taki sposób, że wielkość ta może być porównywalna niezależnie od zespołu sit, na których dokonuje się podziału na frakcje. Jedyną ujemną stroną wskaźnika miałkości Hummla jest dość żmudne i absorbujące obliczanie jego wartości (opinie o programie).

Wskaźnik miałkości Abramsa oblicza się przez zsumowanie pozostałości kruszywa na każdym sicie Tylersa, wyrażony w procentach w stosunku do ciężaru całego kruszywa. Im większe więc są te pozostałości na sitach o dużych oczkach, tym grubsze jest ogólne uziarnienie kruszywa. Przeciętna wielkość ziarna w tym przypadku jest większa. Ten sposób wyznaczania miałkości dotyczy wyłącznie zespołu sit amerykańskich, tj. o oczkach 0,15; 0,30; 0,60; 1,2; 2,4; 4,8; 9,6; 19,2; 38,4 mm. Wskaźnik uziarnienia Hummla mu jest miarą międzynarodową (segregator aktów prawnych).

Wartość ta jest niezależna od zespołu sit, na którym dokonuje się analizy sitowej. Bezpośrednie wyznaczenie wartości mu połączone jest z kłopotliwym rachunkiem. Liczba m// odpowiada powierzchni zawartej między wykresem uziarnienia, sporządzonym w skali półlogarytmicznej, a osią rzędnych oraz poziomą linią odpowiadającą rzędnej 100%. Na rys. 5-26 a i b podano krzywe przesiewu A i B, ograniczające obszar najwłaściwszego uziarnienia wg PN-63/B-06250 (promocja 3 w 1).

Na osi odciętych odmierzono wymiar oczek sit w skali logarytmicznej, oś rzędnych przedstawia zaś w skali liniowej ilość kruszywa w procentach, które przechodzi przez otwory odpowiednich sit. Otwór sita # 0,1 mm przyjęty jest jako początek układu.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Materiał rur podłogowego ogrzewania zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Materiał rur podłogowego ogrzewania zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Materiał rur podłogowego ogrzewania zdjęcie nr 8 Materiał rur podłogowego ogrzewania zdjęcie nr 9 Materiał rur podłogowego ogrzewania zdjęcie nr 10
Materiał rur podłogowego ogrzewania zdjęcie nr 11
Materiał rur podłogowego ogrzewania zdjęcie nr 12 Materiał rur podłogowego ogrzewania zdjęcie nr 13 Materiał rur podłogowego ogrzewania zdjęcie nr 14
Materiał rur podłogowego ogrzewania zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Materiał rur podłogowego ogrzewania zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Materiał rur podłogowego ogrzewania zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami