Blog

Połączenie płyty ze słupem zdjęcie nr 2
15.01.2021

Procesy pomocnicze

W artykule znajdziesz:

Procesy pomocnicze

Połączenie płyty ze słupem zdjęcie nr 3
Procesy pomocnicze

Procesy pomocnicze wspomagają wszystkie procesy podstawowe w systemie produkcyjnym. Zasilają je swoimi półfabrykatami i produktami, usługami i informacjami. Przygotowane w zakładach produkcji pomocniczej półfabrykaty i materiały dostarczane są na plac budowy, skąd środkami transportu wewnętrznego przemieszczane na obiekt - w miejsce wbudowania. Złożoność procesów transportowych w robotach monolitycznych tkwi w tym, że niektórych produktów nie można (ze względów technologicznych) przechowywać w magazynach pośrednich na placu budowy (program uprawnienia budowlane na komputer).

Dotyczy to na przykład betonu towarowego - podstawowego tworzywa w konstrukcjach monolitycznych. Szczególnym wymogiem technologicznym jest czas transportu mieszanki betonowej. Czas upływający od momentu przygotowania mieszanki (pierwszego zarobu) do chwili jej wbudowania powinien być krótszy od czasu wiązania betonu w określonych warunkach klimatycznych. Dodatkowo podczas przemieszczania należy spełnić wymagania w zakresie konsystencji i temperatury mieszanki betonowej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Jak zatem widać, w złożonym procesie robót monolitycznych bardzo ważną rolę odgrywa logistyka. Przyjęto definicję European Logistics Association: Logistyka jest pojęciem obejmującym organizację, planowanie, realizację i kontrolę przepływu towarów począwszy od ich wytworzenia i nabycia, przez produkcję i dystrybucję, aż do finalnego odbiorcy. Jej celem jest zaspokojenie wymagań rynku przy minimalnych kosztach i minimalnym zaangażowaniu kapitału. W literaturze anglojęzycznej używa się pojęcia supply chain (łańcuch dostaw).

Logistyka według tej definicji ma szerszy zakres i uwzględnia: źródła surowców, politykę zakupów i gromadzenia surowców, przepływ materiałów wewnątrz przedsiębiorstwa, a także przechowywanie końcowe produktów, dystrybucję, magazynowanie i transport (uprawnienia budowlane).
W przypadku robót monolitycznych logistyka rozumiana jest jako zintegrowany system zarządzania strukturą procesów przepływów informacyjnych i towarowych w skali budowy. Schemat „przenikania się” procesów logistycznych i produkcyjnych występujących w złożonym procesie robót monolitycznych.

W systemie budowy (w rozumieniu czynnościowym) obiektu wyodrębnia się dwa podsystemy: produkcyjny i logistyczny. Złożony proces robót monolitycznych należy rozpatrywać jako system logistyczo-produkcyjny (program egzamin ustny).

Roboty monolityczne

Na podstawie informacji uzyskanych z systemu produkcyjnego (np. o intensywności zużycia materiałów, półfabrykatów), informacji z otoczenia (np. o uzyskiwaniu rabatów od dostawców) oraz informacji z systemu logistycznego (np. o kosztach logistycznych), jednostka decyzyjna oddziałuje na system logistyczny za pomocą zmian w wartościach sterujących (np. wielkości zamówienia lub terminu zamówienia) (opinie o programie). Zakłada się, że system produkcyjny oddziałuje na system logistyczny za pośrednictwem jednostki decyzyjnej.

Oceny systemu złożonego procesu robót monolitycznych dokonuje się według następujących kryteriów:
- kosztów realizacji,
- produktywności (wydajności),
- jakości.

Na koszty realizacji złożonego procesu robót monolitycznych składają się:
- koszty systemu produkcyjnego, w których największe są koszty materiałów, robocizny i pracy sprzętu,
- koszty systemu logistycznego, z których największe to: koszty dostaw, koszty utrzymania zapasów, koszty wyczerpania zapasów (segregator aktów prawnych).
W procesie produkcji techniczna współzależność między strumieniami nakładów czynników produkcji X a strumieniami produktów, czyli relacja X/Y ma istotne znaczenie organizatorskie i nazywana jest produktywnością.

Niemal we wszystkich krajach wysokorozwiniętych przemysłowo uważa się produktywność za jedno z podstawowych kryteriów oceny funkcjonowania systemów produkcyjnych. W podręcznikach i projektach wykonywania obiektów budowlanych za miarę wykorzystania zasobów produkcyjnych i sprawności organizacji przyjmujemy przeważnie wydajność (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Połączenie płyty ze słupem zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Połączenie płyty ze słupem zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Połączenie płyty ze słupem zdjęcie nr 8 Połączenie płyty ze słupem zdjęcie nr 9 Połączenie płyty ze słupem zdjęcie nr 10
Połączenie płyty ze słupem zdjęcie nr 11
Połączenie płyty ze słupem zdjęcie nr 12 Połączenie płyty ze słupem zdjęcie nr 13 Połączenie płyty ze słupem zdjęcie nr 14
Połączenie płyty ze słupem zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Połączenie płyty ze słupem zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Połączenie płyty ze słupem zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami