Blog
Produkcja elementów prefabrykowanych
W artykule znajdziesz:
Produkcja elementów prefabrykowanych
Produkcja elementów prefabrykowanych w wytwórniach lub na miejscu budowy umożliwia stosowanie lepszych metod formowania i zagęszczania, jak również utwardzenia produkowanych. Z metod zagęszczania betonu można wymienić, prócz zwykłego ubijania wibrowanie z odpowietrzeniem, wibrowanie z prasowaniem i wirowanie (w przypadku rur i kolumn) (program uprawnienia budowlane na komputer).
Belki można produkować metodą walcowania w podobny sposób jak belki stalowe itp.
Przy dojrzewaniu wyrobów, prócz normalnego sposobu twardnienia na powietrzu, stosuje się naparzanie bądź w specjalnych pomieszczeniach za pomocą pary, bądź w zbiornikach z gorącą wodą, bądź wreszcie (w specjalnych przypadkach) autoklawizację pod ciśnieniem 7-8 at n (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Betony lekkie mają specjalne znaczenie dla techniki budowlanej ze względu na ich niski współczynnik przewodzenia ciepła. Do grupy tej należą betony ze specjalnego kruszywa lekkiego, porowatego lub betony porowate (piano- i gazobetony).
Rozróżniamy trzy rodzaje kruszyw porowatych stosowanych do betonów lekkich:
a. kruszywa sztuczne o wysokich własnościach wytrzymałościowych, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie betonu nawet marki 110 i wyższej przy ciężarze objętościowym betonu 1500-1700 kG/m3; do tej grupy kruszyw zaliczamy keramzyt, tzw. gliniec, uzyskiwany przez przeprażanie glin ulegających pęcznieniu, pumeks hutniczy i żużel paleniskowy przeprażany;
b. kruszywo lekkie naturalne o niskich własnościach wytrzymałościowych, umożliwiające uzyskanie betonu marek 50-110 przy ciężarze objętościowym 1400-1600 kG/m3; należy tu pumeks naturalny, tufy wulkaniczne i porowate wapienie muszlowe (nie stosowane w naszych warunkach);
c. kruszywa z odpadów przemysłowych, jak żużle paleniskowe, umożliwiające uzyskanie betonu marek 50-140 oraz żużle węgli brunatnych i torfu z których po oczyszczeniu otrzymuje się kruszywo umożliwiające uzyskanie betonu marki 25-50 (uprawnienia budowlane).
Lekkie betony porowate zawierają pory powietrza, wskutek czego uzyskuje się beton w ciężarze objętościowym w granicach 300-1200 kG/m:! przy zachowaniu stosunkowo wysokiej wytrzymałości od 10 do 100 kG/cm2, a nawet więcej.
Jakość betonu porowatego
Jakość betonu porowatego jest tym lepsza, im drobniejsze są pory, (mniejszy współczynnik przewodzenia ciepła) i im lepiej są zamknięte i oddzielone od siebie.
Ze względu na technologię produkcji rozróżniamy trzy główne rodzaje lekkich betonów porowatych:
a. Pianobetony, przygotowane z cementu, mielonego piasku z wodą z dodatkiem do zaczynu specjalnej piany (wg różnych recept przy użyciu przeważnie żywicy, ługu i kleju). Wyroby twardnieją w formach bądź na powietrzu, bądź też poddawane są autoklawizacji, co przyśpiesza proces twardnienia.
a. Pianokrzemiany (pianosilikaty) w wielu odmianach(program egzamin ustny).
Składnikiem podstawowym tych tworzyw jest bądź mielony piasek z wapnem, bądź też ziemia krzemionkowa lub okrzemkowa z wapnem, bądź wreszcie glina lessowa z wapnem. Uformowane wyroby są poddawane autoklawizacji, dzięki czemu uzyskują one znaczne wytrzymałości (do 100, a nawet powyżej 100 kG/cm2) (opinie o programie).
b. Gazobetony w dwóch zasadniczych odmianach. Gazobetony cementowe produkowane są z mieszaniny cementu z piaskiem oraz dodatkiem środka wytwarzającego pęcherzyki gazu (proszek glinu, żelazokrzem). Mieszanina zarobiona wodą i nalana do form stopniowo zwiększa swą objętość (podobnie jak ciasto na drożdżach) i wypełnia formy nadając masie strukturę porowatą. Proces twardnienia może przebiegać w normalnej temperaturze lub wyroby poddawane są w formach procesowi autoklawizacji. Drugą odmianę stanowią gazobetony wapienne produkowane na piasku mielonym i wapnie z dodatkiem środka gazotwórczego (proszek glinowy) (segregator aktów prawnych).
W osobną grupę wydzielić należy zaproponowane przez inż. A. Rusieckiego tworzywo ,,Aryt“ o strukturze mikroporowatej, odlewane, składające się z gliny lessowej i wapna z dodatkiem mączki drzewnej oraz pianożużlobeton z żużla mielonego i spoiwa wapiennego.
Spośród materiałów produkowanych przy użyciu spoiw bitumicznych wyodrębnić możemy następujące rodzaje materiałów i wyrobów budowlanych na lepiszczach bitumicznych, stanowiących sztuczne materiały kamienne (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32