Blog

Całkowita wysokość wieży zdjęcie nr 2
18.05.2022

Produkcja rur

W artykule znajdziesz:

Całkowita wysokość wieży zdjęcie nr 3
Produkcja rur

Produkcja rur metodą wibro-hydro-prasowania. Zgodnie z GOST 12586-67 rury ciśnieniowe dzielą się, zależnie od wielkości obliczeniowego wewnętrznego ciśnienia hydrostatycznego w rurociągu, •na dwie klasy; I - na ciśnienie 15 atn i II - na ciśnienie 10 atn. Przy tym rury I klasy bada się na wodoszczelność, stosując wewnętrzne ciśnienie hydrauliczne 18 atn, dla rur II klasy - 13 atn (program uprawnienia budowlane na komputer).

Rury należy produkować z betonu marki nie niższej niż 500, a wytrzymałość fabryczna betonu nie powinna być mniejsza niż 90% marki. Do wytwarzania rur stosuje się cement portlandzki marki nie niższej niż 400 wg GOST 10178-62 lub specjalny cement szybkotwardniejący wg RTU 5011-65 (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Cementy te powinny spełniać następujące dodatkowe wymagania: początek wiązania zaczynu cementowego powinien nastąpić nie wcześniej niż po 2 godz. 30 min. od chwili zarobienia; zawartość glinianu trójwapniovvego C3A w klinkierze nie powinna przewyższać 6%; normalna gęstość zaczynu cementowego nie powinna być większa niż 26%; cement nie powinien wykazywać oznak pozornego wiązania (uprawnienia budowlane).

Przy wytwarzaniu ciśnieniowych rur żelbetowych o średnicy od 500 do 1000 mm metodą wibroprasowania stosuje się formy szczególnej konstrukcji, które pozwalają po zakończeniu betonowania rury z całkowitą ilością ustawionego zbrojenia sprasować ścianki wyrobu i tym samym stworzyć naprężenia rozciągające w spiralnych zwojach szkieletu. W taki sposób, w odróżnieniu od technologii trzystopniowej przewidującej naprężenie spiralnego zbrojenia po stwardnieniu betonu, przy wytwarzaniu rur metodą wibro-hydro-prasowania zyskuje ono naprężenie wstępne przed stwardnieniem betonu (program egzamin ustny).

Płaszcz

Schemat produkcji żelbetowych rur ciśnieniowych metodą wibro-hydro-prasowania. Forma składa się przy tym z płaszcza zewnętrznego i rdzenia. Płaszcz, zależnie od średnicy wytwarzanej rury, wykonany jest z dwóch lub czterech segmentów, połączonych ściągaczami sprężynowymi (opinie o programie).

Metodą wibro-hydro-prasowania (szwedzka metoda „Sentab”) wytwarzane są rury strunobetonowe o jednorodnej strukturze betonu. Cała grubość ścianki rury formowana jest jednorazowo z zastosowaniem intensywnego zagęszczania poprzez wibrowanie. Naciąg sprężającego zbrojenia podłużnego dokonywany jest przed ułożeniem betonu, natomiast naciąg zbrojenia obwodowego, „zatopionego” w świeżo uformowanej mieszance betonowej, odbywa się równocześnie z zabiegiem dodatkowego zagęszczania mieszanki poprzez radialne hydrauliczne prasowanie.

W pierwszej fazie wykonywania rury w pionowo stojącej formie układana jest mieszanka. Forma jest złożona z wewnętrznego nierozbieralnego rdzenia i zewnętrznego rozbieralnego płaszcza. Mieszanka jest intensywnie zagęszczana poprzez pośrednie wibrowanie zewnętrzne od deskowania płaszcza formy (segregator aktów prawnych).

W drugiej fazie, następującej po kilku minutach od uformowania rury, dokonuje się prasowania betonu rury, na który ciśnienie przekazywane jest radialnie jednokierunkowo od rdzenia formy bądź dwukierunkowo od rdzenia i od płaszcza formy. Zewnętrzny płaszcz skonstruowany jest w taki sposób, że pozwala na uzyskanie w końcowej fazie formowania kołowo-rurowego kształtu wyrobu, zazwyczaj z jednostronnym od dołu kielichem. Równocześnie z procesem prasowania i uzyskiwania kołowo-rurowego kształtu wyrobu następuje zwiększenie średnicy formowanej rury, a więc i naciąg zbrojenia obwodowego „zatopionego” w formowanej mieszance betonowej.

Podlegając prawom lepkich cieczy poddanych wszechstronnemu uciskowi, formowana mieszanka betonowa nabiera cech ciała stałego i rozszerzając się wraz z formą, pociąga za sobą i napręża spiralę obwodowego zbrojenia sprężającego. Radialne ciśnienie przy hydroprasowaniu od rdzenia formy uzyskiwane jest zazwyczaj poprzez wprowadzenie gorącej wody do połaci między rdzeń i szczelną osłonkę oddzielającą go od formowanego betonu (promocja 3 w 1). Wielkość ciśnienia końcowego musi być dostosowana do wielkości roboczego wydłużenia zbrojenia obwodowego. Płaszcz zewnętrzny formy powinien umożliwiać i również ograniczać odpowiednio zwiększenie średnicy zewnętrznej formowanego wyrobu.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Całkowita wysokość wieży zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Całkowita wysokość wieży zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Całkowita wysokość wieży zdjęcie nr 8 Całkowita wysokość wieży zdjęcie nr 9 Całkowita wysokość wieży zdjęcie nr 10
Całkowita wysokość wieży zdjęcie nr 11
Całkowita wysokość wieży zdjęcie nr 12 Całkowita wysokość wieży zdjęcie nr 13 Całkowita wysokość wieży zdjęcie nr 14
Całkowita wysokość wieży zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Całkowita wysokość wieży zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Całkowita wysokość wieży zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami