Blog
Produkty zwietrzenia skał
W artykule znajdziesz:
Produkty zwietrzenia skał
Piaski są w pojęciu petrografii produktami zwietrzenia skał rozdrobnionych na ziarna poszczególnych minerałów (uprawnienia budowlane).
W zależności od pochodzenia rozróżnia się następujące piaski:
Piaski rzeczne mają ziarna zaokrąglone, dość gładkie. W górnym biegu rzeki piaski są gruboziarniste; poniżej w miarę ścierania się przemieszczanych przez wodę ziarn spotyka się piaski coraz drobniejsze (program na telefon).
Piaski z większych rzek są przeważnie prawie czyste, pozbawione wskutek wymywania domieszek organicznych, pylastych i ilastych oraz ciał nietrwałych rozłożonych działaniem słońca i powietrza.
Piaski z jezior mają ziarna przeważnie zaokrąglone. Często zawierają osiadłe domieszki pylaste, ilaste i organiczne (program na komputer).
Piaski kopalniane (pochodzące z lodowców bądź naniesione przez wodę) są z reguły szorstkie i bardziej nasiąkliwe od piasków rzecznych. Znajdują się w nich prawie zawsze domieszki pylaste i ilaste nieraz w znacznych ilościach, często domieszki organiczne zawierające szkodliwy dla wiązania cementu humus, niekiedy składniki nietrwałe, jak łyszczyk.
Piaski ze stożków usypowych
Piaski ze stożków usypowych gór są gruboziarniste przeważnie z domieszką żwiru i otoczaków (program egzamin ustny).
Piaski morskie są zwykle bardzo drobnoziarniste o ziarnach kulistych. Zawierają sole morskie (siarczany magnezu i sodu), które wywołują higroskopijność zapraw i tworzą w nich łatwo wymywalne związki.
Piaski wydmowe są bardzo drobnoziarniste, przeważnie ze znacznymi domieszkami naniesionych przez wiatr pyłów. Do betonów są nieodpowiednie (opinie o programie). Pod względem składu mineralogicznego piaski przeważnie zawierają jeden główny składnik w dużej procentowej ilości, a czasem prawie wyłącznie. Najczęściej spotykane są piaski kwarcowe (ziarna kwarcu są najtrwalszym produktem rozkładu skał).
Czyste piaski kwarcowe (98 do 100% SiOz) znajdują się w wielkich ilościach pod Tomaszowem Mazowieckim (segregator aktów prawnych). Istnieją ponadto piaski wapienne, dolomitowe, skaleniowe, augitowe. Piaski mogą być zużytkowane do zapraw i betonów, jeżeli nie zawierają szkodliwych domieszek w nadmiernej ilości (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32