Blog
Profile stalowe walcowe
W artykule znajdziesz:
Profile stalowe walcowe
W roku 1869 zostaje wydany katalog znormalizowanych profili stali walcowanych, na podstawie systematycznie prowadzonych prac przez Stowarzyszenie Inżynierów Niemieckich (VDI). W Niemczech, w 1894 roku zakłady Siemensa wydały pierwszy zbiór norm zakładowych. Pierwszy w świecie komitet normalizacyjny - Commitee of Standards - powołany w 1901 roku w Anglii, który w 1928 r. przekształcony zostaje w istniejący do dziś pod nazwą British Standards Institution (program uprawnienia budowlane na komputer).
W 1926 roku zostaje utworzona Międzynarodowa Federacja Narodowych Stowarzyszeń Normalizacyjnych (ISA) z siedzibą w Szwajcarii, która w 1947 roku zastąpiona zostaje przez Międzynarodową Oragnizację Normalizacyjną (ISO).
Przy tej organizacji w 1957 roku zostaje zorganizowany Stały Komitet Badania Podstaw Naukowych Normalizacji (ST ACO).
W Polsce początki normalizacji sięgają okresu panowania Kazimierza Wielkiego, który ustalił jednostki miar dla soli w żupach solnych (bałwan soli miał ważyć 6 lub 8 cetnarów) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W roku 1570 Zygmunt August znormalizował wymiary cegieł, które posiadały wymiary - 3x6x12 cala. W wieku XIX pierwsze prace normalizacyjne były prowadzone przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich, a następnie przed pierwszą wojną światową przez Stowarzyszenie Inżynierów Mechaników z Ameryki.
W 1923 roku przy Ministerstwie Przemysłu i Handlu powstaje Komitet Techniczny, który następnie w 1924 roku zostaje przekształcony w Polski Komitet Normalizacyjny.
PKN spełnia funkcję centralnego organu administracji państwowej i kieruje działalnością normalizacyjną w Polsce (uprawnienia budowlane).
Do podstawowych jego zadań należy między innymi ustalanie zasad organizacyjnych w działalności normalizacyjnej, metodyki opracowań prac normalizacyjnych, oraz planów i projektów tych prac jak i ich kontrola. Ustanawianie Polskich Norm, szkolenie pracowników w zakresie normalizacji, publikacje, jak wymiana ich oraz posiadanych doświadczeń z komitetami innych krajów, reprezentowanie Polski w Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (program egzamin ustny).
Określenia i nazewnictwo
Przy Polskim Komitecie Normalizacyjnym działa Rada: Normalizacyjna. Rada Normalizacyjna jest organem doradczym i opiniodawczym PKN-u. Działalność Polskiego Komitetu Normalizacyjnego trwa od czasu jego powołania do roku 1939. Po drugiej wojnie światowej został reaktywowany i w roku 1949 uzyskuje osobowość prawną. Od 1953 roku staje się centralnym organem administracji państwowej. W 1961 roku określone zostały obecnie obowiązujące jego uprawnienia i zakres czynności. Polskiemu Komitetowi Normalizacyjnemu podlegają Wydawnictwa Normalizacyjne zajmujące się wydawaniem i rozprowadzaniem Polskich Norm (opinie o programie). Na mocy ustawy sejmowej z dnia 29.03.1972 r. utworzony został Polski Komitet Normalizacji i Miar, jako centralny organ administracji państwowej w sprawie normalizacji, miar i probierstwa w miejsce dotychczas istniejącego PKN-u (segregator aktów prawnych).
Normalizacja polega na racjonalnym wyborze, uporządkowaniu, uproszczeniu i ujednostajnieniu symboli, pojęć, typów, wielkości, wymiarów, kształtów, własności mechanicznych i chemicznych. Polega następnie na wyborze metod badawczych, metod i dokładności wykonania, warunków dostawy i odbioru wytworów (surowców i przetworów).
Głównym celem normalizacji jest racjonalna gospodarka zasobami ludzkimi i środkami materialnymi, polegająca na zmniejszeniu wysiłku fizycznego i umysłowego oraz oszczędzenie czasu, przestrzeni, materiału i środków finansowych. Cel ten osiąga się przez głęboko przemyślany wybór, uporządkowanie i uproszczenie tych wszystkich elementów, które składają się na twórczość ludzką.
Normalizacja przyczynia się ponadto do upowszechnienia postępu technicznego i podniesienia bezpieczeństwa pracy (promocja 3 w 1).
Dążenie do osiągnięcia wytworów i ich elementów o tych samych kształtach, wymiarach i określonej z góry dokładności wykonania, w celu uzyskania żądanej jakości wytworów, zamienności elementów i zespołów, ułatwienia montażu i napraw przez wymienność elementów powoduje, iż sprawa normalizacji wysunęła się na czoło zagadnień technicznych.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32