Blog

30.05.2018

Tania budowa - jaki dach wybrać?

W artykule znajdziesz:

Tania budowa - jaki dach wybrać?


Tania budowa – jaki dach wybrać?

 

Rodzaj dachu ma duży wpływ na całkowite koszty związane z budową domu. Aby je zminimalizować należy pamiętać o tym, że im prostsza konstrukcja dachy, tym mniej będzie kosztować jego budowa oraz pokrycie. Wybór konkretnego rodzaju dachu zależy od kilku czynników, z których najważniejszym jest Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego lub warunki zabudowy. W dokumentach tych określony jest typ dachu przewidywany dla danego terenu, a także minimalny i maksymalny kąt nachylenia. Jeśli działka znajduje się w obrębie zabytkowej zabudowy, konserwator może narzucić nie tylko kształt dachu, ale również rodzaj pokrycia czy kolor dachówki.


Zdecydowanie najdroższe w budowie są dachy wielospadowe, mające skomplikowaną więźbę i liczne detale architektoniczne. Warto pamiętać, że budowa małego domu z rozbudowaną więźbą może kosztować więcej niż budowa domu dużego o skromnym, prostym dachu. Najtańsze w budowie są dachy dwuspadowe, których kąt nachylenia wynosi 30-40 stopni. Bardzo ważne jest również to, że dzięki takiej konstrukcji, z dachu swobodnie spływają wody opadowe oraz śnieg. Jest on pozbawiony załamań połaci, w których mogłyby zalegać opady. Takie nachylenie oraz kształt są dopuszczalne w większości gmin, dlatego ich budowa nie stwarza trudności formalnych.


Dachy dwuspadowe są proste i szybkie w budowie, a do tego pozwalają zaoszczędzić na materiałach i kosztach robocizny. Ponadto znacznie ułatwiają montaż poszycia i są energooszczędne. Nie ma w nich dekoracyjnych lukarn ani bardzo trudnych do wykonania wolich oczu. Oznacza to mniejszą ilość obróbek blacharskich i znaczne zmniejszenie ryzyka powstawania mostków termicznych, które powodują uciekanie ciepła z budynku. Niskie ceny dachów dwuspadowych wynikają również z mniejszego zapotrzebowania na rynny i rury spustowe. Poza tym potrzeba mniej materiału na zabudowę poddasza. Tego rodzaju dach zapewnia sporą ilość miejsca wewnątrz budynku, ponieważ skosy są tylko po dwóch stronach, co daje szereg możliwości aranżacyjnych.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami