Blog

Natężenie prądu zdjęcie nr 10
30.05.2018

Tania budowa - jaki dach wybrać?

W artykule znajdziesz:

Tania budowa - jaki dach wybrać?


Tania budowa – jaki dach wybrać?

 

Rodzaj dachu ma duży wpływ na całkowite koszty związane z budową domu. Aby je zminimalizować należy pamiętać o tym, że im prostsza konstrukcja dachy, tym mniej będzie kosztować jego budowa oraz pokrycie. Wybór konkretnego rodzaju dachu zależy od kilku czynników, z których najważniejszym jest Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego lub warunki zabudowy. W dokumentach tych określony jest typ dachu przewidywany dla danego terenu, a także minimalny i maksymalny kąt nachylenia. Jeśli działka znajduje się w obrębie zabytkowej zabudowy, konserwator może narzucić nie tylko kształt dachu, ale również rodzaj pokrycia czy kolor dachówki.


Zdecydowanie najdroższe w budowie są dachy wielospadowe, mające skomplikowaną więźbę i liczne detale architektoniczne. Warto pamiętać, że budowa małego domu z rozbudowaną więźbą może kosztować więcej niż budowa domu dużego o skromnym, prostym dachu. Najtańsze w budowie są dachy dwuspadowe, których kąt nachylenia wynosi 30-40 stopni. Bardzo ważne jest również to, że dzięki takiej konstrukcji, z dachu swobodnie spływają wody opadowe oraz śnieg. Jest on pozbawiony załamań połaci, w których mogłyby zalegać opady. Takie nachylenie oraz kształt są dopuszczalne w większości gmin, dlatego ich budowa nie stwarza trudności formalnych.


Dachy dwuspadowe są proste i szybkie w budowie, a do tego pozwalają zaoszczędzić na materiałach i kosztach robocizny. Ponadto znacznie ułatwiają montaż poszycia i są energooszczędne. Nie ma w nich dekoracyjnych lukarn ani bardzo trudnych do wykonania wolich oczu. Oznacza to mniejszą ilość obróbek blacharskich i znaczne zmniejszenie ryzyka powstawania mostków termicznych, które powodują uciekanie ciepła z budynku. Niskie ceny dachów dwuspadowych wynikają również z mniejszego zapotrzebowania na rynny i rury spustowe. Poza tym potrzeba mniej materiału na zabudowę poddasza. Tego rodzaju dach zapewnia sporą ilość miejsca wewnątrz budynku, ponieważ skosy są tylko po dwóch stronach, co daje szereg możliwości aranżacyjnych.

Najnowsze wpisy

19.06.2024
Natężenie prądu zdjęcie nr 11
Uprawnienia wodno-melioracyjne

Prawa do nabywania wody i gruntów oznaczają prawa i obowiązki związane z inicjatywami w zakresie zaopatrzenia w wodę i nabywania…

18.06.2024
Natężenie prądu zdjęcie nr 12
Uprawnienia majstra budowlanego

Kwalifikacje kierownika budowy różnią się w zależności od kraju, ale zazwyczaj obejmują zestaw kwalifikacji i umiejętności, które umożliwiają nadzorowanie prac…

Natężenie prądu zdjęcie nr 15 Natężenie prądu zdjęcie nr 16 Natężenie prądu zdjęcie nr 17
Natężenie prądu zdjęcie nr 18
Natężenie prądu zdjęcie nr 19 Natężenie prądu zdjęcie nr 20 Natężenie prądu zdjęcie nr 21
Natężenie prądu zdjęcie nr 22

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Natężenie prądu zdjęcie nr 23

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Natężenie prądu zdjęcie nr 24

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
Natężenie prądu zdjęcie nr 31 Natężenie prądu zdjęcie nr 32 Natężenie prądu zdjęcie nr 33
Natężenie prądu zdjęcie nr 34
Natężenie prądu zdjęcie nr 35 Natężenie prądu zdjęcie nr 36 Natężenie prądu zdjęcie nr 37
Natężenie prądu zdjęcie nr 38

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Natężenie prądu zdjęcie nr 39

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Natężenie prądu zdjęcie nr 40

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami