Blog
Progi z drewna
W artykule znajdziesz:
Progi z drewna
Progi są wykonywane z drewna, kamieni lub betonu, w zależności od warunków miejscowych. Jednymi z najlepszych są progi betonowe ze względu na dużą trwałość, łatwość wykonania i niekosztowną konserwację. Są one wykonywane na miejscu w odpowiednio odeskowanym dole fundamentowym (program uprawnienia budowlane na komputer).
Progi betonowe mogą mieć wypad nieubezpieczony przy mniejszym ruchu rumowiska lub ubezpieczony drewnem w celu ochrony betonu przed ścieraniem. Wypad stanowi płyta grubości około 0,3 m i długości 3,5 do 6,0 m, za którą wykonuje się ubezpieczenie faszyną i narzutem kamiennym. W przypadku stosowania drewna do ochrony wypadu, należy w czasie betonowania pozostawić wpusty na belki drewniane. Przy słabszych gruntach podłoża progi bywają wykonywane na ruszcie palowym (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Równocześnie z progiem budowane są opaski, które tworzą brzegi uregulowanego koryta. Na brzegach wklęsłych opaski mają koronę podwyższoną o 0,1 do 0,2 m w stosunku do korony brzegu wypukłego, która normalnie wznosi się około 0,5 m ponad dnem.
Nachylenie skarpy daje się 1 : 2 do 1 : 3. Korona jest nachylona w stronę potoku w stosunku 1 : 5. Skarpy opasek na progu ulegają łagodnemu załamaniu; nie stosuje się zwężenia dna poniżej progu, lecz rozszerzenie powyżej niego, co jest bardziej wskazane dla uspokojenia przelewającej się wody (uprawnienia budowlane).
Opaski betonowe wykonuje się przeważnie tylko w obszarze progu i wypadu; na dalszych odcinkach stosuje się opaski faszynowe, kamienne lub siatkowo-kamienne. Specjalnym rodzajem opasek stosowanych przy korekcji progowej są opaski Seelinga, faszynowo-ziemne z obsadzeniem wikliną.
Zapory przeciw rumowisko we na potokach górskich. Zapory przegradzają całą szerokość doliny potoku, a ich korona wznosi się ponad normalne zwierciadło wielkiej wody. Zapory na potokach buduje się dla zatrzymania grubego rumowiska i zapobieżenia erozji dna przez zmniejszenie spadku potoku i koncentrację spadu na zaporze. Wskutek zahamowania ruchu rumowiska następuje zamulenie zbiornika, co umacnia podstawy stoków (program egzamin ustny). Zapory są wykonywane przeważnie z betonu, a również z murów kamiennych suchych lub na zaprawie cementowej.
Zapora
Zapora składa się z właściwego korpusu, wypadu i progu. Wszystkie zapory na potoku, zwane również zaporami przeciwrumowiskowymi, mają u podstawy od strony dolnej wypad o długości równej w przybliżeniu dwom lub trzem wysokościom piętrzenia. Wypad zakończony jest progiem, który pozwala na wytworzenie się zbiornika z wodą, zwanego niecką wypadową lub poduszką. Wypad jest ograniczony ścianami bocznymi. Długość wypadu i głębokość niecki można obliczać w sposób identyczny jak przy jazach stałych.
Szerokość dna niecki wodnej powinna być co najmniej równa szerokości przelewu na zaporze (opinie o programie).
Mury boczne ograniczające wypad mają nachylenie ścian 4 : 1 do 8 :1. Odległość między zaporami powinna być ustalona w ten sposób, aby zamulenie spowodowane przez dolną zaporę dochodziło do około 0,3 m powyżej podstawy fundamentu zapory położonej wyżej. Kształt przekroju poprzecznego zapory daje się trapezowy o koronie szerokości 1,0 do 2.0 m. Ściana odwodna zapory jest wykonywana jako pionowa lub prawie pionowa, a ściana odpowietrzna ma nachylenie 4 : 1 (dla zapór o mniejszej wysokości) lub 5 :1 (dla zapór o wysokości od 4,5 do 7,0 m); przy większych wysokościach nachylenie ściany odpowietrznej daje się łamane. Korona zapory ma spadek od stoków ku środkowi o wartości nie mniejszej od 1%, co powoduje koncentrację przepływu w środkowej części zapory (segregator aktów prawnych).
Obniżenie środkowej części korony uzyskuje się również przez budowę korony w postaci stopni, między którymi korona jest pozioma. Część przelewową korony, zwaną gardłem, oblicza się na przepływ wody katastrofalnej. Ze względu na związany z przepływem wody ruch drobnego rumowiska i ewentualnie pni drzewnych, krawędzie korony przelewu należy zabezpieczyć przed ścieraniem stalowymi kątownikami lub belkami drewnianymi (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32