Blog

13.04.2021

Programowanie profili ozdobnych

W artykule znajdziesz:

Programowanie profili ozdobnych

Programowanie profili ozdobnych

W licznych procesach produkcyjnych półwyroby można mocować bezpośrednio na stole rastrowym, by zająć się frezowaniem na wierzchniej stronie. Kiedy należy przeprowadzić frezowania okalające, obróbkę profili lub przefrezowania (na wylot), należy wykonać odpowiednie przyrządy lub zastosować talerz podciśnieniowy (program uprawnienia budowlane na komputer).
Kontrola podciśnienia odbywa się poprzez program CNC.

Bez wystarczającego podciśnienia posuw nie dojdzie do skutku.
Aby ustalić pozycję półfabrykatów lub przyrządów, używa się listew zaciskowych lub wpuszczanych pneumatycznie zacisków.
Gdy w grę wchodzą duże siły skrawające i mała powierzchnia elementu obrabianego, stosuje się pneumatyczne, mechaniczne lub hydrauliczne środki mocowania (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Optymalny wybór i przygotowanie elementów mocujących oraz przyrządów wymaga wykwalifikowanych pracowników o właściwej motywacji.
Narzędziami trzeba „zarządzać".

Podczas kompletnej obróbki elementu stosuje się po kolei różne narzędzia. W tym celu obrabiarki CNC do drewna wyposażone są w więcej zespołów maszynowych lub zmieniacz narzędzi (uprawnienia budowlane).
Aby znacząco ograniczyć przestoje maszyn i utrzymać jednolity poziom jakości obróbki, narzędziom CNC i systemom mocowania stawia się wysokie wymagania. System mocowania powinien umożliwiać szybką zmianę narzędzi oraz łączyć narzędzie z zespołem maszynowym nie wywołując wibracji.
lak już wiemy, zmiany narzędzi i dane o narzędziach wywoływane są przez słowa programu.

Gdzie zgromadzone są dane o narzędziach?
W zarządzaniu narzędziami wszystkie dane o narzędziach (maksymalnie 99) są możliwe dzięki podaniu długości i promienia. W przebiegu programu dane są wywoływane za pomocą numerów narzędzi (np. T1) i dodatkowej funkcji sterowniczej M16.
Aby zapewnić stałą jakość obróbki, po każdym ostrzeniu należy niezbędnie w zarządzaniu narzędziami zaktualizować dane o długości narzędzi i przekroju okręgu skrawania. Okresy zakładania narzędzi zostaną skrócone dzięki starannemu zarządzaniu narzędziami, frezowanie próbne nie będzie konieczne (program egzamin ustny).

Funkcja przełączania

Na froncie szuflady należy wykonać frezowanie ozdobne. Na podstawie planowanej prędkości skrawania i średnicy frezu ustalono prędkość obrotowy wrzeciona - 18000 1/min. Prędkość posuwu zalecana przez producenta dla małych konturów prostokątnych wynosi od 2 do 3 m/min. Aby uniknąć zarysowań frez powinien od PO do P I zanurzać się w locie.
Od planu przebiegu pracy do poleceń sterujących
Zgodnie z planem przebiegu pracy ozdobne frezowanie profilowe na froncie szuflady należy wykonać przy użyciu maszyny CNC. Szkic szczegółowy przedstawia pożądany kontur frezowy. Program CNC do obróbki określany jest również jako program cząstkowy. Składa się on ze zdań i posiada szereg zaszyfrowanych poleceń.
Trasa narzędzia. CNC odczytuje i realizuje program - zdanie po zdaniu (opinie o programie).

W jednym zdaniu można zaprogramować trasę narzędzia na płaszczyźnie X-Y tylko jako jedną prostą lub jeden tuk.
Wszystkie przemyślenia odnośnie formy obrabianego przedmiotu. Wywołujemy zapisaną uprzednio funkcję przesunięcia punktu zerowego (G54). Program wymaga podania absolutnej wartości wymiarów (C90). Narzędzie przesuwa się celowo w biegu szybkim (GO) do punktu startowego programu. Zanurzanie i frezowanie powinno odbywać się na prostych w suwie roboczym (G1). Słowa rozpoczynające się od Ci są warunkami trasy. Ustalają one, jak urządzenie sterujące winno interpretować kolejne słowa. Za pomocą jakich poleceń sterujących narzędzie dotrze z pozycji postojowej do PO (segregator aktów prawnych)?

Programowany jest więc punkt docelowy.
Analogicznie brzmi np. polecenia dla trasy od P2 do P3: G1 Y-30.5
Narzędzie może frezować dopiero wtedy, gdy kręci się wrzeciono i możliwy jest suw roboczy.
Dlatego należy zaprogramować polecenia przełączania i funkcje dodatkowe.

Na początku przebiegu programu należy wybrać suw roboczy ustalić prędkość obrotową wrzeciona (S…), uruchomić silnik (M81), wybrać bieg w prawo (M3) i włączyć ewentualnie kontrolę podciśnienia (promocja 3 w 1). Po założeniu zespołu maszynowego (M9I) można wykonać kontur. Następnie należy przywołać zespół maszynowy (M99), zatrzymać wrzeciono (M8I, M5) i zakończyć program (M30).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami