Blog
Usługi transportowe
W artykule znajdziesz:
Usługi transportowe dzielą się na:
- usługi przewozowe,
- usługi spedycyjne (wykonanie w zastępstwie nadawcy, odbiorcy lub zleceniodawcy czynności związanych z nadaniem lub odbiorem przesyłki).
- czynności załadunkowo-wyładunkowe (program uprawnienia budowlane na komputer).
Dokumentacja wyżej wymienionych usług daje możność:
- ostatecznego rozliczenia ilości odebranych i przekazanych materiałów (usług),
- ustalenia odpowiedzialności osób za powierzony im do przewozu ładunek,
- obliczenia należności za pracę pracowników transportowych,
- ustalenia należności za dokonane usługi transportowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Roboty transportowe na budowie wykonywane są przez:
- bazę transportową przedsiębiorstwa budowlanego albo przedsiębiorstwa transportowego w ramach zjednoczenia budownictwa,
- jednostki obce,
- środki transportowe będące w dyspozycji budowy (własne lub wynajęte).
Jeżeli w pierwszym i drugim przypadku kierownik budowy akceptuje jedynie fakturę za wykonane usługi według obowiązujących cenników, to w przypadku trzecim odpowiada on za należytą organizację transportu, za pełne wykorzystanie środków transportowych i za koszty tonokilometra przewozów. Samochody przydzielone budowie wymagają specjalnej opieki kierownika budowy (uprawnienia budowlane).
Podstawą wykonania usług przez jednostkę transportową jest zlecenie wystawione przez przedsiębiorstwo budowlane (kierownictwo budowy). Przy masowym przewozie ładunków obowiązuje sporządzenie osobnego zlecenia na każdy rodzaj ładunku i na każde miejsce załadowania. Zlecenie powinno zawierać następujące dane:
- nazwę i ciężar ładunków w tonach,
- rodzaj opakowania i liczbę sztuk,
- nazwę dostawcy i odbiorcy,
- miejsce pobrania ładunku i miejsce dostawy,
- termin wykonania (rozpoczęcia i zakończenia) przewozu,
- inne dane ważne dla zleceniodawcy.
W przypadku, gdy łącznie z usługami przewozowymi zleceniodawca zleca również czynności ładunkowe, zamówienie tych czynności powinno być odpowiednio zaznaczone w zleceniu.
Zlecenie wystawia się w 3 egzemplarzach, z których jeden egzemplarz, potwierdzony przez przedsiębiorstwa transportowe, otrzymuje zleceniodawca (program egzamin ustny).
Kierownictwo budowy
Z chwilą przyjęcia zlecenia przez przedsiębiorstwo transportowe i wydania zleceniodawcy potwierdzonego wtórnika tego dokumentu, umowę spedycji uważa się za zawartą (opinie o programie).
Kierownictwo budowy lub przedsiębiorstwo, wystawiając zlecenie na przewóz materiałów budowlanych, powinno przeanalizować możliwość użycia pojazdu z przyczepą, gdyż stawka za 1 kilometr taryfowy przy użyciu pojazdu z przyczepą jest o 8-12% niższa niż w przypadku użycia pojazdu bez przyczepy. Żądanie użycia pojazdu z przyczepą powinno być wyraźnie zaznaczone w zleceniu.
W przypadku podstawienia przez przedsiębiorstwo transportowe pojazdu bez przyczepy, mimo wyraźnego żądania przez zleceniodawcę pojazdu z przyczepą, obowiązującą do rozliczeń jest taryfa niższa, zgodnie ze zleceniem (segregator aktów prawnych).
W oparciu o otrzymane zlecenie przedsiębiorstwo transportowe sporządza na każdą przesyłkę osobny dokument w postaci listu przewozowego. List przewozowy wystawia się każdorazowo na ładunek przyjęty do przewozu na jeden pojazd od jednego dostawcy do jednego odbiorcy w ciągu dnia.
Przewóz materiałów dokonywany środkami transportowymi przedsiębiorstw może odbywać się wyłącznie na podstawie samochodowego listu przewozowego. List przewozowy sporządza się w 4 egzemplarzach, które otrzymują: zleceniodawca przewozu, odbiorca przesyłki, jednostka dokonująca przewozu oraz jednostka pokrywająca koszty przewozu (jako załącznik do rachunku) (promocja 3 w 1).
W celu powiązania dokumentów obrotu magazynowego z listem przewozowym samochodowym, przedsiębiorstwa nadzorowane przez Ministerstwo Budownictwa i PMB i stosujące instrukcję o gospodarce magazynowej dla przedsiębiorstw budowlano-montażowych obowiązane są:
- wpisywać nazwę, numer i datę listu przewozowego samochodowego na dokumentach obrotu magazynowego ,.Pz”, „Mm”, ,,Wz”;
- wpisywać na liście przewozowym samochodowym nazwę, numer i datę dokumentów przewozowych lub magazynowych, na podstawie których przyjęto materiały do przewozu;
- dołączyć do listu przewozowego samochodowego dokumenty źródłowe, na podstawie których przyjęto materiały do przewozu.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32