Blog
Projekt ewentualnych korekt
W artykule znajdziesz:
Autorzy projektu typowego byli w większości przypadków pozbawieni prawa pełnienia nadzoru autorskiego, nawet nad pierwszą realizacją swojego projektu, i nie mieli praktycznej możliwości wprowadzenia do projektu ewentualnych korekt i ulepszeń przed rozpoczęciem dalszych jego, wielokrotnych powtórzeń. Podobnie autorzy projektów elementów nie mieli na ogół możliwości współpracy z producentem przy produkcji prototypu i wyciągnięcia wspólnych wniosków dla seryjnej produkcji (program uprawnienia budowlane na komputer).
W momencie przystąpienia do drugiego etapu Unifikacji Warszawskiej wyłoniła się więc konieczność stworzenia systemu, który by z jednej strony pozwalał na uzyskiwanie korzyści płynących z unifikacji elementów i technologii, z drugiej zaś na stałe udoskonalanie rozwiązań i ich dostosowywanie do wymagań postępu technicznego. Stwierdzono, że aby ten cel osiągnąć, należałoby określić elementy budynku, które stanowią istocie technologii czy projektu, i potraktować je jako bezwzględnie obowiązujące oraz niezmienne w założonym, ekonomicznie uzasadnionym okresie czasu, przy czym zakres tych elementów może być różny dla różnych technologii (będzie tym większy im wyższy jest stopień uprzemysłowienia technologii); należałoby także określić elementy, które mogą być zmienne i mogą podlegać ulepszeniom i usprawnieniom (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Realizacje lat 1961-1964 potwierdziły zalety technologii wielkoblokowej typu ,.Żerań” zarówno w zakresie rozwiązań funkcjonalnych, jak kosztów społecznych realizacji, stąd przy wyborze technologii przewidzianych do masowego stosowania w latach 1966-1970 uznano ją za jedną z podstawowych (uprawnienia budowlane). Podejmowane przez zakłady prefabrykacji Faelbet próby poprawy jakości produkowanych elementów - połączone z dalszym ograniczeniem asortymentu, wynikającym z prac unifikacyjnych - uzasadniają dalszy rozwój tej technologii; ograniczeniu natomiast ulegnie stosowanie technologii tzw. tradycyjnej. Mimo poważnego zwiększenia wskutek pierwszego etapu unifikacji stopnia prefabrykacji elementów konstrukcyjnych poziomych i mimo niskiego stosunkowo wskaźnika ceny 1 m2 p. u. (w obecnym układzie cen) wykazuje ona znaczną pracochłonność, co przy obecnej i przewidywanej sytuacji kadrowej na terenie Warszawy nie jest możliwe do przyjęcia przez przedsiębiorstwa wykonawcze (program egzamin ustny).
Obniżenie pracochłonności
Realizowane w latach 1961-1964 budynki tzw. wylewane o ścianach żwirobetonowych formowanych w deskowaniach przestawnych i o stropach kanałowych charakteryzowały się stosunkowo niską ceną sprzedażną (dla inwestora) i dużą pracochłonnością. Stąd podjęto poszukiwania rozwiązań zmniejszających pracochłonność. Opracowano system szalowań przestawnych ,,Stolica” (opinie o programie). Przeprowadzone doświadczenia na terenie osiedla prototypów na Służewcu oraz analizy projektowe związane z realizacją osiedla Oś Saska rokują nadzieję obniżenia pracochłonności przy jednoczesnej dużej swobodzie rozwiązań przestrzennych. Stąd zdecydowano się zastąpić technologię tzw. wylewaną, stosowaną w pierwszym etapie unifikacji, technologią monolityczną typu ,,Stolica”.
Podejmowane w ostatnich latach poszukiwania nowych rozwiązań, zwłaszcza w technologii wielkopłytowej, doprowadziły do powstania na terenie Warszawy kilku odmian. Realizowano je bądź w oparciu o zakłady prefabrykacji na Jelonkach (PBU-62 i PBU-63 oraz BCM), bądź o produkcję poligonową zorganizowaną dla potrzeb osiedla prototypów na Służewcu (WPP i WUF) oraz osiedla Młociny lub Marymont (OW 1700). Stosunkowo duża ilość odmian była w początkowym okresie uzasadniona poszukiwaniami rozwiązań najkorzystniejszych (segregator aktów prawnych).
Większość z nich w początkowej fazie dążyła do możliwie pełnej prefabrykacji wszystkich elementów, zwłaszcza konstrukcyjnych (ściany wewnętrzne i zewnętrzne, stropy, przewody wentylacyjne, klatki schodowe, węzły sanitarne, częściowo ściany działowe). Zakładano również wysoki stopień wykończenia elementów w zakładach prefabrykacji. Okazało się jednak, że zarówno ze względu na ograniczoną moc produkcyjną niektórych zakładów i braki materiałowe, jak też nieopanowanie szeregu rozwiązań technicznych (styki elementów ścian zewnętrznych) oraz koszty należało częściowo zrezygnować z tak wysoko założonego stopnia prefabrykacji (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32