Blog
Projektant i kierownik robót
W artykule znajdziesz:
Termin przeprowadzania weryfikacji pomiarów. Termin ten wiąże się z określonymi czynnościami montażowymi i dlatego powinien być tak wyznaczony, aby można było do wykonanych pomiarów wprowadzić niezbędne poprawki i poprawić położenie elementu. Na przykład ustawienie słupa do pionu należy sprawdzać przed zabetonowaniem jego dolnego końca lub przed dokonaniem spawania prętów wystających ze słupa i ze stopy fundamentowej, tj. podczas prowizorycznego ustawienia elementu. Jest to w wielu przypadkach niedogodne (zwłaszcza z uwagi na postępujący szybko montaż), toteż często weryfikacja prawidłowości położenia elementu może być pominięta, jednak pod warunkiem zastosowania takich przyrządów, które zapewniają wymaganą dokładność montażu (program uprawnienia budowlane na komputer).
Pomiary przewidziane do sprawdzania. Ponieważ weryfikacja jest wtórną czynnością pomiarową, nie powinna ona w żadnym przypadku zastępować podstawowej czynności pomiarowej przy ustawianiu elementu we właściwym położeniu. Nieprzestrzeganie tej zasady kształtuje błędny pogląd, że dokładność pomiarów przy ustawianiu nie jest konieczna wobec powtórnych i dokładniejszych pomiarów wykonywanych przez weryfikatora. Dlatego grupy montażowe nie powinny być informowane, które pomiary będą sprawdzane. Jest to zgodne z ogólną zasadą kontroli (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Projektant i kierownik robót, znając charakter i wielkość możliwych do popełnienia błędów, a ponadto ujemny wpływ błędów położenia na montaż, powinien przewidzieć określone pomiary do weryfikacji i ustalić zakres weryfikacji pełnej i wyrywkowej.
Wydaje się, że pełnej weryfikacji powinno podlegać:
- wytyczanie osi budynku i głównych ciągów konstrukcyjnych (osi słupów),
- wyznaczenie środków fundamentów głównych elementów konstrukcyjnych,
- ustawienie do pionu głównych elementów konstrukcyjnych (uprawnienia budowlane).
Weryfikacja wyrywkowa powinna obejmować:
- ustawienie do pionu elementów drugorzędnych (np. dekoracyjnych),
- poziomy konstrukcji (program egzamin ustny).
Prostota i łatwość pasowania
Prostota i łatwość pasowania elementów w złączach i węzłach, mają korzystny wpływ na dokładność montażu. Złącza mające konstrukcję bardziej skomplikowaną wymagają zwiększonej obsługi pomiarowej i dużego skupienia uwagi podczas montażu (opinie o programie). Na przykład wykonanie połączenia elementów na nakładkę lub gniazdo jest łatwiejsze niż połączenia za pomocą śruby lub trzpienia, które wymaga dokładnego ustawienia elementów i „zgrania" łącznika i otworu.
Należy mieć na uwadze, że jeśli w prostym węźle choć jedno połączenie wymaga znacznej dokładności położenia elementów (np. jedno połączenie na śrubę), to należy zwiększyć dokładność pomiarów przy montażu i zastosować dodatkowe urządzenia montażowe. Gdyby więc zgrupować połączenia ze względu na trudność pasowania i przewidzieć odpowiednie zespoły odpowiednio precyzyjnych przyrządów zapewniające łatwość montażu, to projektując konstrukcję można by stosować w węzłach połączenia zbliżone pod względem wymagań dokładności pasowania (segregator aktów prawnych).
Dla przyjęcia klasyfikacji dokładności montażu należy ustalić grupy przyrządów umożliwiających montaż z określoną dokładnością i wymagania dotyczące dokładności pasowania połączeń w węzłach konstrukcji budowli. Ostatecznie należy rozwiązać następujące zagadnienie: dla przyjętego w projekcie sposobu konstruowania węzłów należy ustalić klasy dokładności montażu i dobrać związane z tą klasą przyrządy miernicze. W budownictwie montażowym nie wymaga się różnej dokładności wykonania poszczególnych robót, jak w budownictwie tradycyjnym. Toteż robót montażowych nie będziemy dzielić na grupy robót wymagających na tej samej budowie większej lub mniejszej precyzji (promocja 3 w 1).
Przyrządy miernicze i ich dokładność, natomiast ocenę pewnych błędów, jakie są popełniane zazwyczaj przy stosowaniu poszczególnych instrumentów i w określonych warunkach montażu. Zaobserwowane w praktyce inne błędy zamieszczone w posłużyły do przeprowadzenia pewnej klasyfikacji przyrządów i połączenia ich w grupy, różniące się pod względem dokładności położenia montowanych elementów.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32