Data publikacji: 30.05.2018
Nowoczesność na kolei
Nowoczesność na kolei
Transport kolejowy w Polsce bardzo potrzebuje zmian. Obecna bowiem sieć linii kolejowych pochodzi w większości jeszcze z poprzedniego stulecia. Dodatkowo prowadzona w latach dziewięćdziesiątych polityka, liczne zaniedbania, ale także ograniczenia nakładów na utrzymanie kolei, spowodowały, że transport kolejowy ulegał szybkiej stagnacji i zniszczeniu. Tym bardziej, że spadła liczba pasażerów oraz ilość przewożonych towarów. Większe pozytywne zmiany nastąpiły dopiero po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej.
Postęp na kolei
Kiedy Polska znalazła się w gronie krajów Unii Europejskiej, nastąpiła ogromna zmiana w polityce dotyczącej rozwoju kolei. Dzięki funduszom z Unii, ale także tym krajowym, zaczęło się dużo dziać. Przede wszystkim zajęto się remontami infrastruktury kolejowej oraz zakupem nowego taboru. Przebudowa torów oraz remonty odbywały się i nadal się odbywają, szczególnie na trasach między głównymi miastami kraju. Sieć linii kolejowych jest bowiem nie tylko nierównomiernie rozwinięta w różnych regionach, ale także nie zapewnia bezpośrednich szybkich połączeń. A w planach jej rozwoju postawiono właśnie przede wszystkim na zwiększenie prędkości przewozów. Zrezygnowano więc z wielu innych koncepcji, np. z kompleksowej wymiany torów na rzecz modernizacji linii.
Plany na przyszłość
Plany dotyczące kolei są bardzo ambitne, przewidują bowiem budowę linii dużych prędkości. Przeniesienie na takie linie szybkich pociągów pasażerskich, przyczyni się do zwiększenia ruchu towarowego i regionalnego. Jako przykład szybkiego pociągu pasażerskiego może posłużyć polski pociąg kategorii EIC Premium Pendolino, który już kursuje na kilku trasach w kraju.
Obecne inwestycje to jednak wciąż jeszcze za mało, aby dorównać można było krajom zachodnim. Poza przebudową torów czy modernizacją stacji kolejowych potrzebne są także nowoczesne urządzenia kolejowe, dzięki którym możliwe będzie między innymi zwiększenie poziomu bezpieczeństwa podczas podróży szybkim pociągiem. Polskie linie już dysponują licznymi nowoczesnymi urządzeniami kolejowymi, np. urządzenia detekcji stanów awaryjnych taboru czy systemy sterowania ruchem kolejowym.







53 465

98%

COVID-19
Powiązane artykuły

Włókna szklane, znane jako generatory szklanokwarcowe, to materiał kompozytowy wytwarzany z włókien elektrycznych, które są emitowane zamiast urządzenia ludzkiego włosa.…

Materiał elewacyjny do materiału używanego do pokrywania zewnętrznych ścian budynków w celu ochrony przed ich dostępem oraz nadania im estetycznego…

Drabiny ewakuacyjne to specjalne urządzenie, które jest natychmiast opuszczane przez budynki lub elementy z dodatkowym piętrem w przypadku awarii lub…

Okna dachowe, znane również jako okna połaciowe lub okna strychowe, do okien umieszczonych w połaci dachowej budynku. Są one montowane…