Blog

Co warto wiedzieć o fundamentach? zdjęcie nr 2
10.01.2023

Zawiesina szkliwa

W artykule znajdziesz:

Co warto wiedzieć o fundamentach? zdjęcie nr 3
Zawiesina szkliwa

Istotne znaczenie dla jakości powłoki szkliwnej ma jakość wody. Osiadanie zawiesiny w kadzi szkliwnej jest przyczyną licznych zakłóceń, jak: nierównomierność grubości warstwy szkliwa, zmiana odcieni, czasami nawet pojawienie się pęknięć włoskowatych itd. Na przykład, dwie próbki wody o prawie jednakowej wartości pH, ale o różnym stężeniu soli wykazały różną szybkość osiadania zawiesiny, co wymagało skorygowania przez wprowadzenie 0.25% BaCl2 do wody o małej zawartości soli (program uprawnienia budowlane na komputer).

Tworzeniu się zawiesiny szkliwa sprzyja dodanie 0,5-2% bentonitu lub soli magnezowych (0,2-0,5%). Szczególnie widoczne jest rozwarstwianie się przejrzystych szkliw kolorowych po zmianie odcienia na wyrobach po wypaleniu; szkliwo powinno być dostatecznie płynne, aby mogło szybko ściekać i dlatego kationy dwu- wartościowc mogą okazać się szkodliwe (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Dla polepszenia przyczepności szkliwa fajansowego do czerepu wprowadza się do szkliwa dekstrynę (lub inny klej), ale zwiększone jej ilości opóźniają suszenie naniesionej warstwy szkliwa. Nazbyt rozdrobnione szkliwo gorzej wysycha. Poza tym, przy nadmiernym rozdrobnieniu szkliwa ujawniają się wyraźniej liczne jego wady. Woda zawierająca mało soli mineralnych pogarsza przyczepność szkliwa do czerepu fajansowego (uprawnienia budowlane).

Przy jednorazowym wypalaniu wyrobów z fajansu i półporcelany często występują wady szkliwa: zgrubienia, nacieki, łysiny, nakłucia. W szczególności wpływa na to zwiększenie napięcia powierzchniowego, wywołane przez wprowadzenie cyrkonu, jak podano w pracy Nosowy (program egzamin ustny).

Na podstawie przeprowadzonych badań Bałandiny i in. ustalono, że istnieje możliwość lepszego zwilżania czerepu szkliwami przez wprowadzenie tlenków prazeodymu, neodymu, niobu i dwutlenku ceru, jeśli w przypadku zastosowania Ce02 uniknie się jego redukcji do C203, której towarzyszy wydzielanie się tlenu (opinie o programie).

Technika potokowego szkliwienia

Technika potokowego szkliwienia wyrobów fajansowych, praktykowana w zakładzie im. Kalinina i Konakowa, jest następująca. Przed uruchomieniem instalacji robotnik ustawia część roboczą mechanizmu na rolkach (kasety metalowe) odpowiednio do produkowanego asortymentu (segregator aktów prawnych).

Wymiary grzebieni w kasecie są takie same jak grzebieni fajansowy cli, na których ustawia się „na rąb” wyroby przed drugim wypalaniem. Następnie robotnik podprowadza do kasety prowadnik z wyrobami, przenosi wyroby na kasety i za pomocą przyciskowego pulpitu sterowniczego wprowadza kasetę z wyrobami do wanny w celu poszkliwóenia. Czas przetrzymywania normalnie wypalonych wyrobów w wannie wynosi: talerzy o średnicy 240y220 mm 2y2,2 s, talerzy o średnicy 200y175 mm - l,8y2,0 s. Kasetę z wyrobami przenosi się potem do specjalnego urządzenia, które przez przyciśnięcie gąbki zdejmuje z obrzeża wyrobów nadmiar szkliwa.

Z kolei grzebień z wyrobami podnosi się i cały pakiet wyrobów przesuwa się i wprowadza do celki (między stojakami i półkami) wózka piecowego, gdzie opuszcza się go bezskokowo pod kątem 95yl00°C na podkładki fajansowa. Kasetę wyprowadza się z celki, a grzebienie zamocowuje odpowiednią masą lub specjalnym ryglem (promocja 3 w 1). Segment zębaty do pobierania wyrobów pod kątem 95y100° i przenoszenia ich na bezosłonowy wózek piecowy ma długość 520 mm, wysokość podstawy 15 mm, szerokość 19 mm, wysokość zęba 14 mm, liczbę zębów: 26 dla talerzy i spodeczków, 18 dla półmisków i in.

Wózek półkowy jest zbudowany ze stojaków karborundowych i płyt wieloszamotowych, połączonych czopami i wpustami na „jaskółczy ogon”. Wymiary płyty 548 x 318 x 25 mm; możliwe są też i inne szerokości płyty. Na wózek o wymiarach 1645×1096 (szerokość) x 1196 mm do wypalania bez- osłonowego można załadować 1040 talerzy, 1300 spodków, 510 wyrobów serwisowych.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Co warto wiedzieć o fundamentach? zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Co warto wiedzieć o fundamentach? zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Co warto wiedzieć o fundamentach? zdjęcie nr 8 Co warto wiedzieć o fundamentach? zdjęcie nr 9 Co warto wiedzieć o fundamentach? zdjęcie nr 10
Co warto wiedzieć o fundamentach? zdjęcie nr 11
Co warto wiedzieć o fundamentach? zdjęcie nr 12 Co warto wiedzieć o fundamentach? zdjęcie nr 13 Co warto wiedzieć o fundamentach? zdjęcie nr 14
Co warto wiedzieć o fundamentach? zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Co warto wiedzieć o fundamentach? zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Co warto wiedzieć o fundamentach? zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami