Blog

Kapitalność budynków produkcyjnych zdjęcie nr 2
16.02.2022

Projektowanie betonów wysokich klas

W artykule znajdziesz:

Kapitalność budynków produkcyjnych zdjęcie nr 3
Projektowanie betonów wysokich klas

W betonach do konstrukcji sprężonych, zwłaszcza w cienkościennych częściach elementów, stosuje się na ogół kruszywa do 20 mm i wówczas minimalna objętość drobnych ziarn i cementu określana jest na 95 dm3/m przy zawartości zaprawy do 600 dmVm3 [N3] (program uprawnienia budowlane na komputer). W celu umożliwienia swobodnego układania betonu między zbrojeniem ustalono ograniczenie, aby największe ziarna kruszywa nie przekraczały 0,8 odstępu między zbrojeniem lub ściankami formy, a jednocześnie 1/3 najmniejszego wymiaru w przekroju poprzecznym elementu [N5].

Inne cechy fizyczne betonu stwardniałego wodoszczelność, mrozoodporność, mała nasiąkliwość są technologicznie związane głównie z porowatością zagęszczonej mieszanki. Ogólne wytyczne zakładają, że porowatość międzyziarnowa nie powinna przekraczać 0,6% objętości zaprawy w betonie. Zasadnicze znaczenie ma ilość cementu oraz wskaźnik c/w (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przepisy [N3] zalecają największą dopuszczalną zawartość cementu w betonach wysokich klas 550 kg/m3, co podyktowane jest racjami ekonomicznymi oraz obawą przed nadmiernym skurczem. Wartość c/w w betonach wodoszczelnych powinna wynosić co najmniej 1,8, a w betonach narażonych na wpływy atmosferyczne co najmniej 1,6. Najczęściej przyjmuje się wartość c/w równą 2,5-3,2. Przedstawione zalecenia i wymagania stanowią podstawę projektowania betonu, czyli doboru proporcji składników. Projektowanie betonów wysokich klas nie różni się od ogólnych metod projektowania składu betonu i jest szeroko opisane wraz z przykładami. Obliczona i sprawdzona doświadczalnie proporcja wagowa składników jest podstawą określenia roboczej receptury betonu, która podaje proporcje dla jednego zarobu z uwzględnieniem stopnia zawilgocenia kruszywa (uprawnienia budowlane).

Czas transportu betonów

Zasadą jest mieszanie wymuszone (betoniarki przeciwbieżne). Najczęściej dozuje się składniki w kolejności: kruszywo grube + piasek + cement + woda z ewentualnymi dodatkami. Doświadczenia wskazują celowość wstępnego dozowania części wody, aby nie dokonywać mieszania suchego (program egzamin ustny). W niektórych nowoczesnych węzłach betoniarskich stosuje się kolejność inną: woda + piasek + cement + kruszywo; w betoniarkach o pracy ciągłej składniki dozuje się jednocześnie, nieprzerwanie. Czas mieszania składników zależy od liczby obrotów bębna lub mieszadła dla mieszanek z małą zawartością wody liczba ta wynosi ok. 40 na min. Zależnie od typu betoniarki i jej pojemności czas mieszania powinien być dla danej konsystencji ustalony doświadczalnie; nie może być on krótszy niż 2 min, przy wypełnieniu 70-90% pojemności betoniarki. Miarą jakości wykonania mieszanki betonowej jest rozrzut wytrzymałości stwardniałego betonu w próbkach kontrolnych, określany współczynnikiem zmienności. Dla betonów wysokich klas, począwszy od B 30, wymagania ograniczające rozrzut są znacznie zaostrzone (opinie o programie).

Znaczenie dalszych procesów technologicznych, po przygotowaniu mieszanki betonowej, a więc transportu, układania, zagęszczania i pielęgnacji, jest dla betonów wysokich klas jeszcze większe niż dla betonów klas średnich. Czas transportu betonów o stosunkowo szybko wiążących cementach i z małą ilością wody zarobowej powinien być krótszy. Sposób transportu powinien zapobiegać rozsegregowaniu składników, zmianom składu mieszanki, zanieczyszczeniom i nadmiernym wahaniom temperatury. Wynika stąd konieczność użycia specjalistycznych środków transportu z ciągłym mieszaniem i ograniczenia odległości przewozu mieszanki (segregator aktów prawnych).

Należy dążyć do układania betonów przy dodatniej temperaturze otoczenia; temperatura zwykłej mieszanki betonowej nie powinna być jednak zbyt wysoka (promocja 3 w 1). Podczas układania i zagęszczania może zachodzić rozsegregowanie składników lub zwiększenie porowatości, a zatem układanie mieszanki w formach oraz zagęszczanie jej wymagają także staranności i przestrzegania doświadczalnie określonych częstotliwości i okresów wibrowania lub wibroprasowania.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Kapitalność budynków produkcyjnych zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Kapitalność budynków produkcyjnych zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Kapitalność budynków produkcyjnych zdjęcie nr 8 Kapitalność budynków produkcyjnych zdjęcie nr 9 Kapitalność budynków produkcyjnych zdjęcie nr 10
Kapitalność budynków produkcyjnych zdjęcie nr 11
Kapitalność budynków produkcyjnych zdjęcie nr 12 Kapitalność budynków produkcyjnych zdjęcie nr 13 Kapitalność budynków produkcyjnych zdjęcie nr 14
Kapitalność budynków produkcyjnych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Kapitalność budynków produkcyjnych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Kapitalność budynków produkcyjnych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami