Blog

Zarówno w technikum i na studiach zdjęcie nr 2
22.06.2018

Projektowanie budynków – powierzchnia całkowita a użytkowa

W artykule znajdziesz:

Projektowanie budynków – powierzchnia całkowita a użytkowa

Szukając idealnego projektu budowlanego, spełniającego oczekiwania rodziny, należy uwzględnić zarówno powierzchnię domu, jaki wielkość działki czy posiadany budżet. Gotowych projektów jest bardzo dużo. Można je porównać m.in. pod kątem powierzchni całkowitej oraz użytkowej. (program na komputer)Jakie są różnice między tymi dwoma parametrami? Powierzchnia całkowita to suma wszystkich kondygnacji podziemnych i nadziemnych, łącznie z poddaszem, tarasami, kondygnacjami magazynowymi i technicznymi. Parametr ten mierzy się na poziomie podłogi po obrysie zewnętrznym budynku, uwzględniając okładziny, tynki i balustrady. Uwzględnia on także grubość ścian, dlatego nie obrazuje realnej powierzchni, która będzie mogła być użytkowana.(program na telefon)

Różnice związane z wartością powierzchni

Zarówno w technikum i na studiach zdjęcie nr 3Chcąc wiedzieć, na jakiej powierzchni przyjdzie mieszkać naszej rodzinie, należy koniecznie sprawdzić parametr nazywany powierzchnią użytkową. Powierzchnia użytkowa jest parametrem, który określa dokładną sumę wszystkich pomieszczeń mających funkcje mieszkalne.(segregator) Obejmuje on zarówno pokoje, jak i sypialnie, kuchnie, łazienki czy gabinety. W przypadku planowania domu z poddaszem trzeba pamiętać, że powierzchnia tegoż poddasza może być liczona różnymi metodami. (program egzamin ustny) Różnice związane z wartością powierzchni są ściśle związane z zastosowaniem różnych norm określających sposoby obliczania powierzchni poddasza, czyli norm PN-070 B-02365 z 1970r. lub PN ISO 9836 z 1997r.

Część pomieszczenia

Zgodnie ze starszą normą PB ISO 9836 powierzchnię netto poddasza oblicza się uwzględniając różne wysokości pomieszczeń. Część pomieszczenia, mającego 2,20m wysokości jest wliczana całkowicie, natomiast część o wysokości od 1,40m do 2,2m wliczana jest w połowie, a część, której wysokość nie przekracza 1,4m nie jest wliczana wcale. (opinie) Zgodnie z nowszą normą PN ISO 9836 wysokość pomieszczeń nie jest uwzględniana – oblicza się ją w stanie wykończonym, wliczając tynki na poziomie podłogi.(promocja 3 w 1)  W przypadku, gdy poddasze obliczone jest według tej właśnie normy, warto dowiedzieć się, jaka część poddasza sięga przynajmniej 1,9m, a jaka część jest niższa.

 

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Zarówno w technikum i na studiach zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Zarówno w technikum i na studiach zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Zarówno w technikum i na studiach zdjęcie nr 8 Zarówno w technikum i na studiach zdjęcie nr 9 Zarówno w technikum i na studiach zdjęcie nr 10
Zarówno w technikum i na studiach zdjęcie nr 11
Zarówno w technikum i na studiach zdjęcie nr 12 Zarówno w technikum i na studiach zdjęcie nr 13 Zarówno w technikum i na studiach zdjęcie nr 14
Zarówno w technikum i na studiach zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zarówno w technikum i na studiach zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zarówno w technikum i na studiach zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami