Blog

14.01.2020

Projektowanie budynków z elementów wielkoprzestrzennych

W artykule znajdziesz:

Projektowanie budynków z elementów wielkoprzestrzennych

Projektowanie budynków z elementów wielkoprzestrzennych

Projektowanie budynków z elementów wielkoprzestrzennych jest jeszcze w fazie doświadczalnictwa (uprawnienia budowlane). W ZSRR przeprowadzono badania wykonanych obiektów i stwierdzono, że zarówno w zakresie projektowania, jak i prefabrykacji i montażu nie osiągnięto jeszcze należytego poziomu.

W wyniku koszt tego budownictwa jest 2 do 2,5 razy wyższy od budownictwa z wielkich płyt (program na telefon). Świadczy to, że należy przeprowadzić jeszcze wiele prób, ażeby można było stosować na większą skalę tego rodzaju rozwiązania. Należy jednak brać pod uwagę zalety stosowania elementów przestrzennych. Przy budowie np. 5-kondygnacjowych budynków uzyskiwano skrócenie czasu budowy 3H-4 razy w porównaniu z budownictwem wielkopłytowym.

Poza tym czynności produkcyjne w zakładach prefabrykacji mogą stanowić do 80% całości robót; wtedy na montaż i uzupełniające roboty wykończeniowe pozostaje tylko 20% (program na komputer).

Ciężar budynku

Ciężar budynku również znacznie się zmniejsza i w budynkach doświadczalnych obniżka wynosiła 20 i więcej procent (program egzamin ustny).
W kraju pierwszą koncepcję konstrukcyjną z elementów przestrzennych o wymiarze 3,60X1,80 i wysokości 2,70 m dla 9-kondygnacjowego budynku mieszkalnego opracował w r. 1957 A. Mitzel (projekt architektoniczny T. Brzoza), stosując je w układzie przestawionym (w szachownicę).

W kraju poza elementami sanitarnymi i elementami szybów dźwigowych raczej nieprędko będzie można stosować elementy przestrzenne o wymiarze pokoju do budowy domów mieszkalnych, ze względu na znacznie większe koszty w porównaniu z budownictwem wielkopłytowym (opinie o programie).

Reasumując można stwierdzić,! że jednym z głównych mankamentów elementów wielko-przestrzennych z betonu zwykłego jest ich duży ciężar, pociągający duże nakłady na fregaty produkcyjne i sprzęt transportowo-montażowy. Dlatego też należy przypuszczać, że rozwój tej formy budownictwa będzie związany z rozwojem bazy materiałowej — doskonalszych od betonu, tworzyw sztucznych czy lekkich metali (segregator aktów prawnych).

Już obecnie można wskazać przykłady, w skali co prawda niewielkich obiektów, realizacji domków jednorodzinnych z elementów przestrzennych z tworzyw sztucznych, gdzie można zauważyć odstępowanie od tradycyjnych form i schematów budynków, otwierające nowe możliwości koncepcji konstrukcyjnych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami