Blog

01.09.2019

Projektowanie stacji kolejowych

W artykule znajdziesz:

Stacja kolejowa to szansa, szczególnie dla małych miejscowości, rozwoju na wielu poziomach

W wielu miejscowościach stacje kolejowe stały się prawdziwymi wehikułami czasu (program na komputer). Zaniedbane przez lata, obecnie popadające w ruinę. Wiele z tych budynków jest zamkniętych na klucz i jedynie ławki przed gmachem pełnią funkcję peronowej poczekalni. Takie obiekty szpecą okolicę i często stanowią punkt przyciągający nieciekawe towarzystwo. Popisany sprejami, obchodzący z tynku budynek staje się antyatrakcją okolicy. Na szczęście coraz częściej, w miarę zaspokajania pilniejszych potrzeb kolei, takie miejsce mają szansę n nowe życie. Najczęściej następuje zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego. Przy peronach coraz częściej można znaleźć kawiarnie, sklepy wielobranżowe, punkty obsługi podróżnych. Projektowanie stacji kolejowych staje się coraz częstszym zleceniem architektów i inżynierów budowlanych (program na telefon).

Przede wszystkim odpowiednia lokalizacji

 

Projektowanie stacji kolejowych

Budynki stacji mają świetną lokalizację i często znajdują się blisko centrum danej miejscowości (program egzamin ustny). Mogą być punktem przesiadkowym - pomiędzy liniami kolejowymi, ale także na autobus, PKS, na własny samochód. Wiele osób dojeżdża do stacji rowerami, w związku z tym coraz częściej montowane są przy nich nowoczesne stojaki na rowery. Poczekalnie z odrapanymi lamperiami w kolorze zgniłej kawy coraz częściej mają szansę stać się przyjemnymi przestrzeniami, gdzie czekając na pociąg można napić się kawy zasiadając w klimatyzowanym lokalu (opinie o programie).

Zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego

Niekiedy stacje pozwalają na otwarcie niewielkiej instytucji kultury - począwszy od punktów informacji turystycznej, przez mini muzea regionu, po miejsce zgromadzeń np. Kół Gospodyń Wiejskich (segregator aktów prawnych). W związku z tym odnawianie takich budynków wnosi powiew świeżości nie tylko w estetykę i architekturę okolicy, ale także do życia społecznego mieszkańców. Stacje kolejowe, które po latach świetności podupadły i, niestety, często zaczęły szpecić okolicę, dzięki odpowiedniej przebudowie mogą przeżyć swój prawdziwy renesans. Wszystko, czego potrzebują, to trochę środków finansowych i zdolni projektanci (promocja 3  w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami