Blog
Projekty technologiczne
W artykule znajdziesz:
Projekty technologiczne
Ostatnie projekty technologiczne przewidują już wysokości kominów dla dużych elektrowni do 300 m. Dla tych obiektów konieczne jest opracowanie dalszych ulepszeń technologii wykonawstwa oraz nowych ekonomicznych rozwiązań konstrukcyjnych fundamentów. Nad zagadnieniem tym pracuje obecnie kilka poważnych jednostek projektowych w Gliwicach, Krakowie i Warszawie (program uprawnienia budowlane na komputer).
Jakkolwiek nie należy się w tym rozwoju spodziewać rewelacji to jednak i tu jest jeszcze wiele do zrobienia. Najbliższe lata pozwolą na ocenę zachowania się kominów ze starszych polskich realizacji, a równocześnie - wg wszelkiego prawdopodobieństwa - przyniosą dalsze unowocześnienie wykonawstwa i konstrukcji nowych kominów, mimo że już w chwili obecnej poziom polskich projektów oraz realizacji dorównuje najlepszym wzorom zagranicznym (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Żelbetowe wieże telewizyjne należą do budowli, których historia ledwie przekracza 10 lat. Koncepcja ich budowy powstała w Niemczech, gdzie też zrealizowano dotąd największą ich liczbę. Jednym z pierwszych obiektów, który można określić jako pionierski w tej dziedzinie i który pozostanie na długo wzorem dla projektantów jest wieża telewizyjna w Stuttgarcie, projektowana przez F. Leonhardta i zrealizowana w r. 1955 ), mająca wysokość części żelbetowej 161 m, a wraz z anteną wysokość 211 m (uprawnienia budowlane).
Na wzór wieży stuttgarckiej wykonano kilka następnych wież o trzonie zbieżnym, m.in. w Ilelterbergu (wysokość 150 m), Dekwed (wysokości 139 m) i Dortmundzie o wysokości 173 m. Opracowano także projekty i zrealizowano wieże o trzonie cylindrycznym, mniejszych wysokości, m. in. w Egersdorf (wysokość 69 m), Nord Brabant (wysokość 136 m), w Rotterdamie jak również ciekawą konstrukcyjnie dwuczłonową wieżę w Hannowerze o wysokości 80 m.
Z ciekawszych, niezrealizowanych lub znajdujących się w realizacji obiektów należy wymienić projekt opracowany przez Magnela dla Brukseli na wystawę światową (wysokość 505 m), projekt wieży w Lozannie (wysokość 550 m), oraz projekt wieży telewizyjnej w Moskwie o wysokości 508 m.
Zagadnienia techniczne
W Polsce zrealizowano już również pierwsze wieże telewizyjne. Realizacje te poprzedził dłuższy okres projektowania, dyskusji i konkursów.
W związku z dużymi kosztami wież żelbetowych oraz ich wyłącznym - w naszych warunkach - wykorzystywaniem dla telewizji stosuje się przeważnie maszty stalowe (program egzamin ustny).
Zbudowano kilka wież typu kombinowanego, tj. na dolnym trzonie żelbetowym zamocowany jest maszt stalowy. Do tego typu wież należą zrealizowane jako jedne z pierwszych, wieże w Tuszynie k.
Łodzi i na Suchej Górze k. Krosna (woj. rzeszowskie). Obecnie dzięki zaprojektowanym połączeniom w ramach Interwizji buduje się dalsze wieże stanowiące punkty radio- i tele- łączy na trasach przebiegających przez Polskę ze wschodu na zachód i południe. Do najnowszych, ciekawych realizacji należy wieża kieleckiego ośrodka nadawczego na Świętym Krzyż (opinie o programie).
Zagadnienia techniczne, które wyłaniają się przy budowie wież żelbetowych, wykazują częściowo podobieństwo do zagadnień występujących przy
wysokich kominach żelbetowych. Dodatkowe trudności sprawiają m.in. wykonanie górnej głowicy z osadzeniem masztu antenowego w wieży oraz fundamenty, których wymiary są już tak duże, że opłaca się stosować konstrukcje żebrowe lub powłokowe.
Pod względem konstrukcyjnym wieża składa się z czterech części: fundamentu, trzonu, głowicy i masztu antenowego. Należy rozróżnić następujące rodzaje poszczególnych elementów wieży.
Fundament - może być płytowy, żebrowy lub stożkowy, powłokowy (segregator aktów prawnych).
Trzon - może być w przekroju kołowy, eliptyczny lub wieloboczny, w rzucie pionowym cylindryczny lub stożkowy, zbieżny. Spotyka się również inne kształty jak np. wieże hiperboloidalne lub cylindryczne, bliźniacze.
Głowica - może być w kształcie cylindryczna, stożkowa, pierścieniowa, umieszczona na trzonie symetrycznie lub niesymetrycznie; może być również ukryta w trzonie.
Maszty antenowe - są wykonane ze stali jako konstrukcje kratowe ażurowe lub rury stalowe (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32