Blog

30.03.2022

Promieniowanie anihilacyjne

W artykule znajdziesz:

Promieniowanie anihilacyjne

Promieniowanie anihilacyjne - promieniowanie, które powstaje w wyniku anihilacji cząstki z antycząstką, np. elektronu z pozytonem promieniowanie cieplne - promieniowanie temperaturowe promieniowanie cyklotronowe, promieniowanie hamowania magnetyczne, promieniowanie synchrotronowe - promieniowanie elektromagnetyczne powstające przy odchyleniu toru cząstki naładowanej pod wpływem pola magnetycznego (np. w cyklotronie) promieniowanie dipolowe - promieniowanie elektromagnetyczne wywołane zmianą w czasie elektrycznego momentu dipolowego promieniującego układu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Promieniowanie elektromagnetyczne - okresowe zmiany pola elektromagnetycznego, rozchodzące się w przestrzeni z prędkością skończoną promieniowanie hamowania - promieniowanie rentgenowskie o widmie ciągłym, wysyłane wskutek nagłego zahamowania ruchu cząstek naładowanych (np. elektronów) w polu kulombowskim jąder atomowych promieniowanie hamowania magnetyczne - promieniowanie cyklotronowe promieniowanie jądrowe - promieniowanie powstające w wyniku reakcji jądrowej lub rozpadu promieniotwórczego, będące emisją cząstek a, cząstek /?, neutronów, fragmentów rozszczepienia, kwantów y i innych cząstek promieniowanie jonizujące - promieniowanie e- lektromagnetyczne lub korpuskulame o energii kwantu lub cząstki wystarczającej do oderwania elektronu od atomu lub cząsteczki promieniowanie jonizujące bezpośrednio - strumień naładowanych cząstek, mających dostateczną energię kinetyczną dla wywołania jonizacji przez zderzenie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Promieniowanie jonizujące pośrednio - strumień cząstek nienaładowanych (neutrony, fotony itp.), które są w stanie wyzwolić cząstki jonizujące promieniowanie koherentne - promieniowanie odznaczające się tym, że obserwowane w poszczególnych punktach przekroju poprzecznego jego wiązki, wykazuje określone powiązania fazowe; światło wysyłane przez pojedynczy atom lub cząsteczkę ma charakter koherentny promieniowanie korpuskulame - promieniowanie składające się z cząstek o masie spoczynkowej większej od zera (w odróżnieniu od promieniowania elektromagnetycznego), np. promieniowanie a, promieniowanie, promieniowanie ó, promieniowanie neutronowe  (uprawnienia budowlane).

Promieniowanie kosmiczne

Promieniowanie kosmiczne - promieniowanie złożone, zarówno korpuskulame, jak i elektromagnetyczne, docierające do Ziemi z przestrzeni kosmicznej i z wyższych warstw atmosfery ziemskiej; p.k. pierwotne składa się z cząstek o bardzo dużej energii, przeważnie protonów (90%) z dodatkiem jąder cięższych; p.k. wtórne składa się z mezonów, elektronów, pozytonów i fotonów, powstających w wyniku zderzeń cząstek pierwotnego promieniowania kosmicznego z atomami atmosfery (program egzamin ustny).

Promieniowanie mieszane - promieniowanie jonizujące składające się z cząstek różnego rodzaju lub cząstek i kwantów promieniowania elektromagnetycznego promieniowanie miękkie - promieniowanie jonizujące o małej energii i przenikalności, np. promieniowanie i rentgenowskie o energii do kilkuset keV (opinie o programie).

Promieniowanie monochromatyczne - promieniowanie o jednej częstotliwości lub długości fali; w praktyce - promieniowanie o bardzo wąskim zakresie częstotliwości lub długości fali, które można określić podaniem jednej wartości częstotliwości lub długości fali promieniowanie multipolowe - promieniowanie elektromagnetyczne o długości fali dużej w porównaniu z rozmiarami promieniującego układu, uwarunkowane elektrycznym lub magnetycznym momentem multipolowym układu ładunków elektrycznych (segregator aktów prawnych).

Promieniowanie nadfioletowe, nadfiolet, U V - promieniowanie elektromagnetyczne, którego zakres długości fał rozciąga się praktycznie od 10 do 380 nm; obszar ten dzieli się na 3 części: bliski nadfiolet 315-380 nm, średni nadfiolet 280-315 nm, daleki nadfiolet 10 - 280 nm promieniowanie naturalne - promieniowanie jonizujące pochodzące z przestrzeni kosmicznej, od naturalnych izotopów promieniotwórczych zawartych w skorupie ziemskiej i w powietrzu, od naturalnych izotopów promieniotwórczych zawartych w normalnym składzie organizmu oraz wchłoniętych przez organizm z otaczającego środowiska promieniowanie neutronowe - promieniowanie korpuskularne składające się z neutronów emitowanych np. w procesie rozszczepienia ciężkich jąder atomowych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami