Blog

23.03.2020

Prostowanie stali

W artykule znajdziesz:

Prostowanie stali

Prostowanie stali

Do prostowania stali dostarczonej w kręgach służą prościarki mechaniczne (program uprawnienia budowlane na komputer). Pręty dostarczone w wiązkach, w przypadku skrzywień, prostuje się na stołach zbrojarskich za pomocą kluczy ręcznych i ciężkich młotków.
Odgięcia prętów. Pręty zbrojeniowe nośne, w zależności od grubości betonowego elementu, mogą być odginane w stosunku do osi pręta pod kątem 30. 45. 60°.

Odgięcia należy wykonywać na bolcach o średnicy równej lub większej mz 15 średnic zginanego pręta. Niezachowanie tego warunku może być przyczyną pękania prętów stali na przegięciach (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Do gięcia stali służą giętarki mechaniczne. Wyginać stal można również na stołach zbrojarskich za pomocą wmontowanych bolców stalowych i kluczy ręcznych.
Haki prętów nośnych. Pręty stali okrągłej pracującej na rozciąganie zakańcza się zagiętymi hakami.
Pręty ściskane ze stali okrągłej gładkiej oraz pręty żebrowane ściskane lub rozciągane można nie zakańczać hakami (uprawnienia budowlane).
Pręty montażowe i rozdzielcze stosuje się również bez haków.

Złączu na zakład wiązane drutem. Tego rodzaju zlicza mogą być wykonywane tylko w tym przypadku, jeżeli złączone pręty nie są stosowane do uzbrojonych ściągów, wieszaków i innych podobnych elementów prąci jących wyłącznie na rozciąganie.
Zakłady prętów ze stali gładkiej okrągłej, gdy łączony pręt ma pracować na rozciąga nie. należy zakańczać hakami. Nie dotyczy to prętów ściskanych z tej stali. Zakład prętów żebrowanych nie zakańcza się hakami bez względu na to. czy złącze będzie pra cowało na rozciąganie, czy też na ściskanie (program egzamin ustny).

Pręty łączone należy w ten sposób układać w deskowaniu, aby ich przekroje łączom w jednym miejscu betonowanego elementu nie przekraczały I/3 całkowitej powierzchni przekroju prętów : poza tym złącza należy rozmieszczać w miejscach najmniejszycł naprężeń w prętach.
Orientacyjnie, do wkładek rozciąganych długość zakładów łączonych prętów nie powinna być mniejsza niż 40ó1). natomiast do wkładek ściskanych nic mniejsza niż 30Ó przy złączach bez haków i 20ó przy złączach z hakami (opinie o programie).
Zakłady wkładek w ścianach zbiorników okrągłych nie powinny być mniejsze niż 50ń. Bez względu na to. czy złącze jest ściskane, czy rozciągane, nie należy wykonywać złączy na zakład ze stali żebrowanej klasy A-ll i A-I 11 wiązanych drutem Złącza spawane. Tego rodzaju złącza mogą być wykonywane po uprzednim sprawdzeniu spawałności stali.
Długość spawu w złączach spawanych obustronnie na zakład nie powinna być mniejsza niż 5<3. a w złączach spawanych jednostronnie na zakład nie mniejsza niż lOa. Złącza doczołowe wykonuje się za pomocą zgrzewania elektrycznego lub spawania, przy czym średnica sprowadzona nie może być mniejsza niż 10 mm (ó > 10 cm) (segregator aktów prawnych).
Nie uwzględnia się osłabienia pręta spoiną czołową, jeżeli w elemencie żelbetowym są co najmniej 3 pręty, z których jeden jest zespawany.

 

Montaż zbrojenia i zbrojenie konstrukcji

Montaż zbrojenia. Stosuje się dwa sposoby montażu /brojenia i u/brojenia konstrukcji: montaż /brojenia na stanowisku zbrojarskim i wkładanie go do formy lub deskowania.
montaż przygotowanych prętów zbrojeniowych w przygotowanym deskowaniu. Rozróżnia się następujące rodzaje prętów zbrojeniowych: pręty nośne, pręty montażowe, pręty rozdzielcze - strzemiona.
Przygotowane i powiązane drutem wiązałkowym zbrojenie tworzy układ przestrzenny, który jest uzbrojeniem konstrukcji żelbetowej.
Odstępy między prętami zbrojeniowymi. W przekrojach belek żelbetowych, gdzie nie ma prętów łączonych na zakład, należy zachowywać następujące odległości w strefie rozciąganej odległość c między prętami głównymi powinna być większa lub równa średnicy obliczeniowej pręta oraz zawsze większa od 2 cm w strefie ściskanej odległość c między prętami głównymi powinna być większa lub równa średnicy obliczeniowej pręta oraz zawsze większa od 3 cm odległość pionowa e między rzędami zbrojenia powinna być większa łub równa połowie średnicy obliczeniowej pręta głównego oraz zawsze większa od I cm odległość strzemion od deskowania powinna być równa lub większa niż I 2 cm: odległość prętów głównych od deskowania powinna być równa lub większa niż 2 cm.

W płytach odstęp między pracującymi prętami zbrojeniowymi w środku przęsła płyty i nad podporami powinien wynosić co najmniej 5 cm i najwyżej: w płytach o grubości 8 cm I2 cm w płytach o grubości ponad 8 cm I.5 h (li wysokość płyty), lecz nie więcej niż 30 cm (promocja 3 w 1). Skrzyżowania prętów. Skrzyżowania prętów wiąże się miękkim drutem lub spawa za pomocą zgrzewarki.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami