Blog

Dom zależny od wykończenia zdjęcie nr 2
06.05.2021

Przebieg krzywych

W artykule znajdziesz:

Przebieg krzywych

Dom zależny od wykończenia zdjęcie nr 3
Przebieg krzywych

Przestawienie analizowanego pieca z metody mokrej na suchą usprawiedliwiałoby skrócenie pieca o całą długość strefy suszenia szlamu, a więc o ok. 24% (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przebieg krzywych obrazujących przemiany chemiczne zachodzące w mące surowej oraz krzywych temperatury mąki i gazów nie uległby w takim przypadku zasadniczym zmianom, ale temperatura gazów przy ich wylocie z tak skróconego pieca wynosiłaby 800-900°C.

Wysokie temperatury gazów odlotowych, a więc znaczne ilości ciepła unoszone z pieca obrotowego, wykorzystywano dawniej dość prymitywnie do wytwarzania pary energetycznej w kotłach sprzęgniętych z piecami obrotowymi. Układ taki był kłopotliwy, wiązał bowiem i wzajemnie uzależniał wytwarzanie własnej energii elektrycznej z ruchem pieców obrotowych.
Mieszanki surowcowe, stanowiące układy polimineralne, nie mają ściśle zdefiniowanej temperatury topnienia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W czasie ogrzewania takich mieszanek, osiągnięcie określonej dla danego układu temperatury powoduje pojawienie się pierwszych kropli fazy ciekłej - stopionej mieszaniny eutektycznej. Dalsze ogrzewanie prowadzi do stapiania coraz większej ilości materiału, aż wreszcie znikną resztki faz stałych i całość materiału ulegnie stopieniu.
W rozumieniu technologii cementu pojęcie spiekania dotyczy częściowego, a więc nie całkowitego stopienia mieszanki.

Spiekając mieszankę trzeba więc przekroczyć charakterystyczną dla danego układu temperaturę pojawiania się stopu eutektycznego, ale ogrzewając dalej nie można zbliżyć się do temperatur, przy których nadmierna zawartość ruchliwego stopu w klinkierze nadaje ogrzewanej masie niepożądaną, zbyt lepką konsystencję (uprawnienia budowlane).

Syntezy klinkieru

Z powyższych rozważań wynika, że spiekanie klinkieru prowadzi się w określonym interwale temperatur, przy czym dolna graniczna temperatura zakresu spiekania klinkieru jest określona, jest to bowiem temperatura, w której pojawia się stop eutektyczny. Natomiast pojęcie górnej granicznej temperatury interwału spiekania wymaga bliższego omówienia.
W technologii produkcji klinkieru portlandzkiego w skali przemysłowej nie stosuje się jeszcze całkowitego stopienia mieszanki surowcowej. Należy jednak zaznaczyć, że postęp badań półtechnicznych w tym zakresie nie wyklucza możliwości syntezy klinkieru drogą całkowitego stopienia mieszanki (program egzamin ustny).

Niniejsze rozważania dotyczą obecnego stanu produkcji klinkieru, która powszechnie oparta jest na procesie spiekania przy udziale fazy ciekłej, a więc na zjawisku częściowego stopienia (opinie o programie).
W warunkach laboratoryjnych, gdy nieruchoma próbka mieszanki surowcowej ogrzewana jest w tyglu platynowym, można ogrzewanie kończyć na wyższej lub niższej temperaturze, a więc po osiągnięciu większej lub mniejszej zawartości stopu w probówce. Określenie maksymalnej temperatury spiekania jest więc w tych warunkach proste i może być dokonane z dużą dokładnością. Oczywiście zależnie od temperatury spiekania występują różnice w zawartościach i lepkości fazy ciekłej, co ma bezpośredni wpływ na szybkość syntezy klinkieru (segregator aktów prawnych).

W warunkach przemysłowych nie ma niestety takiej swobody wyboru optymalnej temperatury spiekania. Od temperatury tej zależy ilość i lepkość fazy ciekłej, a więc także sumaryczna konsystencja całego zbioru ziarn klinkierowych przesypujących się w strefie spiekania pieca obrotowego. Równomierny transport lepkiego ziarnistego materiału przez tę strefę jest tylko wtedy zapewniony, gdy wspomniana konsystencja klinkierów jest dla danych warunków optymalna i niezmienna.
Ilościowe ujęcie sumarycznej konsystencji zbioru ziarn klinkieru w strefie wysokich temperatur jest praktycznie niemożliwe (promocja 3 w 1).

O znaczeniu konsystencji materiału dla jego wędrówki przez strefę spiekania pieca obrotowego można mówić tylko opisowo, stwierdzając w sposób ogólny, że zachowanie się materiału w strefie spiekania zależy od składu chemicznego materiału i od temperatury; są to dwa czynniki determinujące ilość fazy ciekłej i jej lepkość.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Dom zależny od wykończenia zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Dom zależny od wykończenia zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Dom zależny od wykończenia zdjęcie nr 8 Dom zależny od wykończenia zdjęcie nr 9 Dom zależny od wykończenia zdjęcie nr 10
Dom zależny od wykończenia zdjęcie nr 11
Dom zależny od wykończenia zdjęcie nr 12 Dom zależny od wykończenia zdjęcie nr 13 Dom zależny od wykończenia zdjęcie nr 14
Dom zależny od wykończenia zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Dom zależny od wykończenia zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Dom zależny od wykończenia zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami