Blog

Infrastruktura techniczna zdjęcie nr 2
17.02.2022

Kontakt cięgna z betonem

W artykule znajdziesz:

Infrastruktura techniczna zdjęcie nr 3
Kontakt cięgna z betonem

Dla danego systemu sprężania opory w zakotwieniach są stałe i znane wykonawcy. W celu zredukowania strat stosuje się wygładzone powierzchnie spodziewanego kontaktu, a czasem smary na tych powierzchniach. Zamierzony lub przypadkowy kontakt cięgna z betonem lub osłoną powoduje w czasie naciągu opory tarcia. Dotyczy to przede wszystkim kabli przebiegających w ciasnych kanałach i kabli o trasach zakrzywionych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Oprócz belek ciągłych charakterystycznym przykładem są tutaj odcinkowe kable przy sprężaniu ścian zbiorników walcowych. Gdy podczas projektowania konieczne jest wstępne oszacowanie strat od tarcia, można przyjmować orientacyjne straty w kablach prostoliniowych ok. 4%, a w krzywoliniowych dla jednoprzęsłowych belek 6-8% siły (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W stożkowych, klinowych lub szczękowych uchwytach technologicznych, na torze naciągowym lub w sztywnej formie, podczas kotwienia może wystąpić poślizg cięgien, zależny od rodzaju cięgien, typu i stopnia zużycia uchwytów oraz czystości powierzchni kontaktu, równy kilku milimetrom (aw = 2-HO mm). W strunobetonie, gdzie podczas naciągu cięgna przebiegają swobodnie w powietrzu, strata siły jest równomierna na długości. Znaczenie tej straty zależy od długości cięgna przy naciągu; na długim torze naciągowym strata może być równa 1% naprężeń wstępnych, natomiast w krótkiej formie może sięgać aż 10% (uprawnienia budowlane).

Relaksacja stali

Naciąg cięgien w strunobetonie poprzedza przekazanie sprężenia na beton co najmniej o kilkanaście godzin, a czasem o kilkanaście dni, zależnie od procesu technologicznego i zabiegów przyspieszających dojrzewanie betonu. W tym okresie przebiega dość intensywnie relaksacja stali zależnie od rodzaju stali sprężającej (obróbka stabilizująca) oraz poziomu naprężeń i temperatury cięgien podczas naparzania elementów, może zachodzić w tym czasie 30-90% pełnych efektów relaksacji dla danego poziomu naprężeń (program egzamin ustny). Orientacyjnie można przyjąć, że w normalnej temperaturze (20°C) po 5 dobach (120 h) zachodzi 1/3 strat od relaksacji oszacowanych dla t = oo na podstawie uproszczonych wzorów normowych.

Przy stosowaniu stali nie stabilizowanych fabrycznie należy dążyć do ograniczenia strat od relaksacji przez chwilowe przeciążenie stali do wyższego poziomu naprężeń, niż zakłada się w programie naciągu. Efekt tego zabiegu dla określonego typu cięgien i rodzaju stali powinien być sprawdzony doświadczalnie (opinie o programie). Strata od częściowej relaksacji A3NP wpływa równomiernie na całe cięgno i o jej wartość przyjętą w programowaniu naciągu należy zmniejszyć stratę od relaksacji po zakotwieniu cięgien w betonie.

W produkcji elementów strunobetonowych stosowana jest różnorodna obróbka cieplna betonu zapewniająca przyspieszone jego dojrzewanie (segregator aktów prawnych). Mogą wówczas występować okresowe różnice temperatur między cięgnem a podgrzaną konstrukcją oporową, w której kotwi się cięgna. Na przykład w metodach torów naciągowych nagrzanie mieszanki betonowej powoduje ogrzanie, a więc zluźnienie cięgna w tym stanie nastąpi związanie przez przyczepność cięgna z betonem. Późniejsze ostudzenie elementów nie pozwoli odzyskać straconej części naciągu, gdyż skraca się cięgno wraz z betonem(promocja 3 w 1). Za moment zakotwienia uważa się zwolnienie cięgna z zakotwień technologicznych (w strunobetonie) lub redukcję ciśnienia w komorze naciągowej prasy (w kablobetonie). W strunobetonie następuje wówczas przekazanie siły na beton poprzez przyczepność i w normalnych warunkach nie dochodzi do poślizgu.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Infrastruktura techniczna zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Infrastruktura techniczna zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Infrastruktura techniczna zdjęcie nr 8 Infrastruktura techniczna zdjęcie nr 9 Infrastruktura techniczna zdjęcie nr 10
Infrastruktura techniczna zdjęcie nr 11
Infrastruktura techniczna zdjęcie nr 12 Infrastruktura techniczna zdjęcie nr 13 Infrastruktura techniczna zdjęcie nr 14
Infrastruktura techniczna zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Infrastruktura techniczna zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Infrastruktura techniczna zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami