Blog

13.02.2020

Przebieg produkcji gwoździ z walcówki uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Przebieg produkcji gwoździ z walcówki uprawnienia budowlane

Przebieg produkcji gwoździ z walcówki uprawnienia budowlane

Typowa produkcja gwoździ z walcówki obejmuje następujące kolejne czynności:

a) pranie walcówki (kwaszenie),

b) suszenie upranej walcówki,

c) przeciąganie walcówki na drut ciągniony,

d) formowanie gwoździ,

e) polerowanie gwoździ (bębnowanie),

f) wykańczanie ochronne powierzchni gwoździ,

g) pakowanie i ważenie gwoździ oraz cechowanie opakowania (program uprawnienia budowlane na komputer).

Pranie walcówki. Walcówka dostarczana z huty w kręgach o ciężarze 40-100 kG jest zazwyczaj zardzewiała, ma nierówną chropowatą powierzchnię pokrytą zanieczyszczeniami, głównie zaś zgorzeliną, powstałą w czasie ogrzewania w hucie. Zanieczyszczenia i rdzę usuwa się przez wytrawienie w kwasie solnym lub siarkowym, zanurzając na kilkanaście minut kręgi drutu w drewnianych kadziach wypełnionych kwasem; kwas usuwa rdzę oraz powłokę zanieczyszczeń, osłaniając czysty metal. W tym stanie drut powinien być wyjęty i starannie opłukany w czystej wodzie, aby proces trawienia nie objął stali zbyt głęboko (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Pozostałe jeszcze po wypłukaniu resztki kwasu usuwa się przez kolejną kąpiel w mleku wapiennym (neutralizacja kwasu wapnem jako zasadą).

Suszenie walcówki. Wilgotny krąg walcówki suszy się w specjalnym piecu lub w suszarni. Szybkie suszenie drutu zapobiega ponownemu jego zardzewieniu (uprawnienia budowlane).

Przeciąganie walcówki. Oczyszczoną (wypraną i wysuszoną) walców- kę poddaje się przeciąganiu, uzyskując w wyniku drut utwardzony o określonych wymiarach przekroju (okrągłego lub kwadratowego) i równej powierzchni. Walcówka powinna być nieco grubsza od gotowego gwoździa i kilkakrotnie przeciągnięta dla nabrania odpowiedniej twardości, co ma istotny wpływ na jakość gwoździ. Walcówka zbyt mało przeciągana (np. jeden raz) daje gwoździe o nierównej i niegładkiej powierzchni, zbyt miękkie i zginające się przy wbijaniu w drewno, zwłaszcza twardsze. Z drugiej strony jednak przez zbyt liczne przeciąganie drut staje się za twardy do dalszej obróbki i musi być specjalnie wyżarzony.

Przeciąganie odbywa się na maszynie zwanej przeciągarką. Urządzenie to składa się (oprócz silnika i części napędzających) z trzech zasadniczych elementów: kołowrotu do surowego drutu, przeciągadła i bębna do gotowego drutu. Rozwijany z kołowrotu drut przechodzi przez przeciągadło i nawija się na bęben napędzany przez silnik za pośrednictwem odpowiednich przekładni (program egzamin ustny). Z bębnów drut zdejmowany jest w postaci kręgów. Przeciągana walcówka ulega wydłużeniu i staje się coraz cieńsza. Dla zwiększenia poślizgu drutu w maszynie (ułatwiają go pozostałości wapna) stosuje się smarowanie olejem mineralnym z odpowiednimi domieszkami.

Drut

Drut przeznaczony do wyrobu cienkich gwoździ musi być kilkakrotnie przeciągany. Uzasadnia to między innymi wyższą cenę gwoździ cienkich (opinie o programie).

Formowanie gwoździ. Formowanie gwoździ odbywa się w maszynach zwanych gwoździarkami. Zasadniczymi częściami gwoździarki są: kołowrót do drutu, rolki do prostowania drutu, krzyżak (wodzik) z nożykiem do przesuwania drutu, kowadełko, szczęki mocujące drut, młot (stempel) formujący główkę, szczęki obcinające gwóźdź (noże boczne), wypychacz (nosek, haczyk, pazur) do usuwania gotowego gwoździa.
Drut z kołowrotu pociągany przez wódzik przechodzi przez prostujące go rolki, następnie wchodzi między szczęki dwudzielnego kowadełka; jedna ze szczęk - ruchoma, dociska drut do drugiej - nieruchomej jak w imadle.

Szczęki zaopatrzone są w nacięcia, które odciskają się na drucie. Nacięcia te przyczyniają się do utrzymania drutu w szczękach. W chwili gdy drut jest zaciśnięty w szczękach następuje uderzenie młota w wystający koniec drutu, co powoduje utworzenie się główki. Powierzchnia młota jest nacięta w kratkę i odbija ten wzór na powierzchni główki. Do niektórych gwoździ używa się młotów o powierzchni gładkiej (segregator aktów prawnych).

W następnej chwili młot się cofa, szczęka ruchoma zwalnia drut, a krzyżak (wodzik) chwyta nożykiem drut i przesuwa go, po czym symetrycznie ustawione noże boczne, zwane też szczękami, obcinają odpowiednio długi odcinek drutu i jednocześnie go zaostrzają.

Przy tej czynności powinny być usunięte powstałe przejściowo tzw. „skrzydełka” lub „piórka”, które mogłyby utrudnić wbijanie gwoździa i powodować rozłupywanie drewna (promocja 3 w 1). Gotowy gwóźdź usuwany jest przez wypychacz (wyrzutnik) we właściwym kierunku pod maszynę.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami