Blog
Sztolnie
W artykule znajdziesz:
Sztolnie
Sztolnie mogą być bezciśnieniowe lub prowadzić wodę pod ciśnieniem. Przekrój poprzeczny sztolni określa się w oparciu o rachunek ekonomiczny. Im wyższa grodzą górna (a więc i droższa), tym większe będzie spiętrzenie wody i tym większe można osiągnąć prędkości przepływu wody w sztolni, a lym samym zmniejszyć jej przekrój poprzeczny (program uprawnienia budowlane na komputer).
Rozwiązanie sztolniowe jest korzystne szczególnie wtedy, gdy sztolnia stanowi jednocześnie część budowli piętrzącej i będzie w przyszłości eksploatowana jako upust denny lub jako element zasilający siłownię wodną.
W miarę dalszego postępu robót niezagrodzona część koryta rzeki staje się coraz węższa i wreszcie zanika zupełnie, wobec czego całość przepływu musi być przepuszczana przez przeznaczone do tego elementy budowli. Jeśli wymiary pozostawionych spustów wystarczają na przepuszczenie całości wód budowlanych, wtedy pozostawia się je otwarte na czas prowadzenia dalszych robót i zamyka dopiero wtedy, gdy budowla jest całkowicie ukończona i nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozpocząć piętrzenie wody (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Podobnie w jazach o niskim progu pozostawia się przęsła jazowe otwarte aż do momentu ukończenia siłowni i obwałowań, rozpoczynając piętrzenie dopiero wtedy, gdy ogójjiy stan robót na to pozwoli.
Na rzekach niewielkich problem przepuszczania wody przez stopień w czasie jego budowy może być zawsze rozwiązany jednym z podanych wyżej sposobów, względnie przy kombinacji paru sposobów jednocześnie (np. sztolnia obiegowa łącznie ze spustem dennym) (uprawnienia budowlane). Poważne trudności zaczynają się dopiero wtedy, gdy wysoka budowla piętrząca (zapora) przegradza dużą rzekę, lub nawet rzekę niewielką, lecz prowadzącą tak znaczne ilości wód powodziowych, że skierowanie ich w całości przez sztolnię obiegową lub przez ograniczoną ilość spustów dennych staje się niemożliwe. W tym przypadku zachodzi konieczność stałego przepuszczania wody ponad pewnymi fragmentami budowli wykonanymi w formie otwartych przelewów - przy czym w miarę postępu robót korona owych przelewów jest stale podwyższana, czemu towarzyszy jednocześnie powolne, lecz stałe podnoszenie piętrzenia wody w górnym stanowisku i stopniowe napełnianie zbiornika (program egzamin ustny).
Zwierciadło wody
Profil podłużny zapory upodabnia się przy takim systemie robót do grzebienia; część sekcji wznosi się wysoko w górę, część zaś spełniająca rolę przelewów ucięta jest znacznie niżej (opinie o programie).
Dla przepływu wody pozostawia się otwartą bądź całą szerokość sekcji (od dylatacji do dylatacji) bądź też na dylatacji (a czasem i w środku sekcji) pozostawia się filary, wzniesione ponad zwierciadło wody i zaopatrzone we wnęki, służące do osadzania tarcz, spełniających rolę prowizorycznych grodź w okresie zabetonowywania otworów przelewowych.
Ogólną długość fragmentu budowli, na której może zachodzić swobodny przepływ wody, dzieli się wysokościowo na stopnie, z których każdy zawiera pewną ilość sekcji. Wypełnianie otworów masą betonową odbywa się pod osłoną obustronnych zamknięć płytowych, spełniających równocześnie rolę deskowania i grodzy, po uprzednim odpompowaniu wody. Po zamknięciu danego stopnia przepływ wody odbywa się przez pozostałe nie zamknięte przęsła następnego stopnia. Taki system kolejnego podwyższania poziomu korony przelewu można by nazwać systemem schodkowym (segregator aktów prawnych). Ogólnie obowiązuje zasada, że można równocześnie zamknąć nie więcej niż połowę istniejących przęseł, czasami jednak ogranicza się tę normę do trzeciej lub czwartej ich części. Im większą liczbę przęseł zamyka się równocześnie, tym intensywniejsze musi być betonowanie, a w wyniku tego krótszy okres prowadzenia robót; w tych przypadkach występuje konieczność stosowania zwiększonej liczby płyt zamykających otwory od strony wody górnej i dolnej.
Schemat kolejnego zamykania dla dwustopniowego układu zamykania co drugiego przęsła dla pięciu faz betonowania, zaś schemat wielostopniowych schodków; płyta deskowania ustawiona jest na ósmym przęśle, zaś przez pozostałe siedem przęseł przepływa woda (promocja 3 w 1). Po usunięciu deskowania z przęsła 8, zostanie ono zmontowane w przęśle 7 itd. W praktyce stosuje się najczęściej schematy dwu- lub trzystopniowe.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32