Blog

Nadmiar materiału zdjęcie nr 2
22.12.2022

Przebieg wiercenia

W artykule znajdziesz:

Nadmiar materiału zdjęcie nr 3
Przebieg wiercenia

Średnica rur i głębokość zarurowania Pierwszy zapis w tej rubryce określa średnicę użytych rur obsadowych np. 0 8″ (średnica 8 cali) oraz głębokość, do której wiercono bez rurowania. Ostatni zapis określa ostateczną głębokość zarurowania daną kolumną rur. Zapisy pośrednie określają głębokość zarurowania otworu w chwili zmiany warstw. Przy rurowaniu kilkoma kolumnami trzeba prowadzić notatki jak już podano, oznaczając przy pierwszym zapisie dotyczącym nowej kolumny średnicę rur oraz głębokość, cd której rozpoczęto rurowanie nową kolumną (program uprawnienia budowlane na komputer).

 Średnica i rodzaj świdra Np. szapa 7″ itp.  Nacisk gruntu na rury Podać wielkość oporu, jaki stawiają rury podczas wciskania ich w grunt, używając następujących określeń: mały (m), średni (śr), duży (d). Opór jest mały, gdy rury opadają same w miarę głębienia otworu; średni gdy rury schodzą dość dobrze przy obracaniu kolumny; duży gdy kolumnę ciężko w otworze obrócić, a opuszczanie jest powolne pomimo dodatkowego obciążenia rur (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Opór gruntu podczas wiercenia Podać wielkość oporu, jaki stawia grunt podczas wkręcania świdra lub szybkość napełniania się szlamówki, używając następujących określeń: mały (m), średni (śr), duży (d).

Opór jest mały, gdy świder wkręca się co najmniej 50 cm bez dodatkowego obciążenia i łatwo go obracać, a szlamówka po kilku uderzeniach zagłębi się również co najmniej 50 cm; średni gdy świder po kilku obrotach wchodzi tylko pod dodatkowym obciążeniem i stawia znaczny opór przy obracaniu, a szlamówka zagłębia się 30-50 cm dopiero po kilku-kilkunastu uderzeniach; duży gdy świder mimo dodatkowego obciążenia zagłębia się nieznacznie, a szlamówka wybiera zaledwie kilka garści gruntu (uprawnienia budowlane).

Obserwacje wody

  1. Obecność wody na dnie otworu - Jeśli na dnie otworu znajduje się woda napisać „tak” ( + ), jeśli dno otworu jest suche napisać „nie” (-). Jeśli obecność wody w otworze jest szkodliwa np. w gruntach spoistych, należy wpisując „tak”, podać przyczynę obecności wody (w uwagach), np. woda napływa pomimo zaiłowania otworu itp.
  2. Data i godzina pomiaru Podać czas pomiaru głębokości zwierciadła wody (program egzamin ustny).
  3. Głębokość zwierciadła wody Podać głębokość zwierciadła wody (od powierzchni terenu).
  4. Temperatura wody Podać temperaturę wody w chwili pomiaru głębokości zwierciadła wody.
  5. Głębokość otworu Podać głębokość otworu w chwili pomiaru głębokości zwierciadła wody.
  6. Głębokość zarurowania Podać głębokość zarurowania otworu (od powierzchni terenu) w chwili pomiaru głębokości zwierciadła wody.
  7. Wysokość korka Podać różnicę pomiędzy głębokością zarurowania a głębokością otworu.
  8. Głębokość pobrania próbki Podać głębokość pobrania próbki wody (głębokość opuszczenia butelki poniżej powierzchni terenu) (opinie o programie).
  9. Uwagi Oprócz notatek, wyjaśniających zapisy w poszczególnych rubrykach, należy podawać tu własne spostrzeżenia, dotyczące przebiegu wiercenia na danej głębokości (zgodnie z rubryką 3). Jeśli zapis nie mieści się w „Uwagach” lub też nie jest związany z jakąś określoną warstwą, lecz dotyczy całego otworu, należy przenieść go na odwrotną stronę formularza. W prawym dolnym rogu strony pierwszej umieszcza się wówczas wyraz „odwróć”.

Odkrywką nazywamy dół lub rów, który kopiemy w gruncie w celu poznania jego budowy geologicznej. Oprócz dołów próbnych i rowów, mogą to być również odsłonięcia istniejących skarp czy wyrobisk kopalnianych. Czasami wykonuje się odkrywki przy fundamentach istniejących budowli i wówczas służą one oprócz celów poznania gruntu również do sprawdzenia stanu i wymiarów fundamentów (segregator aktów prawnych).

Odkrywki wykonuje się narzędziami, używanymi powszechnie do robót ziemnych, a więc zależnie od rodzaju gruntu: łopatami, oskardami i drągami. Głębokość odkrywek do badań fundamentowych jest zwykle nie wiele większa od głębokości posadowienia budynku i w zasadzie sięga najwyżej do zwierciadła wody gruntowej. Dlatego też na ogół zbyteczne jest deskowanie lub specjalne sposoby usuwania urobku. W gruntach sypkich oraz przy głębokości powyżej 3,0 m należy przewidzieć proste deskowanie i usuwanie urobku za pomocą wiader (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Nadmiar materiału zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Nadmiar materiału zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Nadmiar materiału zdjęcie nr 8 Nadmiar materiału zdjęcie nr 9 Nadmiar materiału zdjęcie nr 10
Nadmiar materiału zdjęcie nr 11
Nadmiar materiału zdjęcie nr 12 Nadmiar materiału zdjęcie nr 13 Nadmiar materiału zdjęcie nr 14
Nadmiar materiału zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Nadmiar materiału zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Nadmiar materiału zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami