Blog

30.05.2022

Przeciętny spadek wytrzymałości

W artykule znajdziesz:

Przeciętny spadek wytrzymałości

Rozważany zakres wynosi zaledwie do 8% powietrza i dlatego krzywoliniowa część wykresu zależności wytrzymałości od zawartości pustek powietrznych jest niewidoczna. Fakt, że pochodzenie powietrza jest bez znaczenia, widoczny jest na krzywej 2. Zakres badań, których wyniki, obejmował mieszanki o stosunkach wodno-cementowych 0,45-0,72, co wskazuje na to, że spadek wytrzymałości, określony jako ułamek wytrzymałości betonu nie napowietrzonego, jest niezależny od proporcji mieszanki. Przeciętny spadek wytrzymałości na ściskanie wynosi 5,5% na 1% zawartego powietrza. Wpływ na wytrzymałość na rozciąganie przy zginaniu jest znacznie mniejszy (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wytrzymałość zależy od całkowitej objętości wszystkich pustek obecnych w betonie, tj. powietrza wprowadzonego celowo, powietrza schwytanego przypadkowo, porów kapilarnych i porów gelowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W przypadku napowietrzenia mieszanki całkowita objętość porów kapilarnych jest mniejsza, ponieważ część całej objętości zaczynu cementowego stanowi wprowadzone powietrze. Nie jest to czynnik bez znaczenia, ponieważ objętość wprowadzonego powietrza przedstawia znaczną część całkowitej objętości zaczynu cementowego. W mieszance o proporcji 1: 3,4 : 4,2 oraz o stosunku wodno-cementowym 0,80 stwierdzono np., że pory kapilarne w wieku 7 dni zajmą 13,1% objętości betonu (uprawnienia budowlane). W napowietrzonej mieszance o takiej samej urabialności (proporcja 1 : 3, 0 : 4,2, stosunek wodno-cementowy 0,68), pory kapilarne zajmowały 10,7% objętości, lecz objętość powietrza (wprowadzonego i schwytanego) wynosiła 6,8% (w porównaniu z 2,3% w poprzedniej mieszance) (program egzamin ustny).

Mieszanki chude

Stanowi to przyczynę, dla której napowietrzenie nie powoduje tak dużego, jak można by spodziewać się, spadku wytrzymałości. Ważniejszą jednak przyczynę stanowi ta okoliczność, że napowietrzenie wpływa bardzo korzystnie na urabialność betonu (opinie o programie). W efekcie w celu utrzymania stałej urabialności zwiększeniu zawartości powietrza może towarzyszyć zmniejszenie stosunku wodno-cementowego w porównaniu z wartością tego stosunku bez napowietrzenia. Dla mieszanek chudych, np. o stosunku kruszywa do cementu wynoszącym 8 lub więcej, a w szczególności przy zastosowaniu kruszywa ostroziamistego, poprawa urabialności w wyniku napowietrzenia jest taka, że możliwe obniżenie stosunku wodno-cementowego w pełni kompensuje spadek wytrzymałości w związku z obecnością pustek w betonie (segregator aktów prawnych). W przypadku betonu masywnego, gdzie pierwszorzędne znaczenie ma nie wytrzymałość, lecz wytwarzające się ciepło hydratacji cementu, napowietrzenie pozwala na stosowanie mieszanek o niskiej zawartości cementu, a zatem o niewiele wzroście temperatury.

W mieszankach bogatszych wpływ napowietrzenia aa urabialność jest słabszy, tak że wodno-cementowy można obniżyć niewiele, przy czym w efekcie następuje spadek wytrzymałości. Mówiąc wprowadzenie 5% powietrza riksza wskaźnik zagęszczenia betonu 3 ok. 0,03-0,07, a opad stożka o 15-50 mm , przy czym rzeczywiste wartości zmieniają się w zależności od właściwości mieszanki. Napowietrzenie korzystne jest także przy poprawie urabialności źle urabialnych mieszanek na kruszywie lekkim (promocja 3 w 1).

Przyczyną poprawy urabialności przez napowietrzenie jest prawdopodobnie fakt, że pęcherzyki powietrza zachowujące w wyniku napięcia powierzchniowego kształt kulisty działają jak drobne ziarna kruszywa o bardzo małym tarciu powierzchniowym i znacznej elastyczności. Wprowadzone do mieszanki powietrze powoduje, że zachowuje się ona tak, jakby zawierała nadmiar piasku i z tego względu napowietrzeniu powinno towarzyszyć zmniejszenie zawartości piasku. Ta ostatnia zmiana pozwala na dalszą redukcję zawartości wody w mieszance, tj. możliwa jest jeszcze dalsza kompensacja spadku wytrzymałości związanego z obecnością pustek powietrznych.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami