Blog

Zależność osłabiania neutronów zdjęcie nr 2
10.07.2020

Ciągłość pracy

W artykule znajdziesz:

Ciągłość pracy

Zależność osłabiania neutronów zdjęcie nr 3
Ciągłość pracy

Ciągłość pracy i stosunkowo duża wydajność instalacji przy małej obsłudze stanowi również wielką jej zaletę. Odległość tłoczenia w poziomie przy obecnie stosowanych pompach dochodzi do 400 m; prędkość strumienia masy betonowej w rurociągu wynosi ok. 0,25 m/sek (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wyznaczanie wymiarów betonowanych bloków.

Masę betonową dostarczoną na miejsce przeznaczenia układa się w bloki, całkowicie lub tylko częściowo otoczone deskowaniem. W rzucie poziomym blok może obejmować całą powierzchnię wykonywanej konstrukcji między dylatacjami budowli lub też tylko jej część; w tym drugim przypadku oprócz poziomych szwów roboczych powstają również szwy pionowe. Szwy robocze stanowią najsłabsze miejsca budowli. Są one zazwyczaj przyczyną filtracji, wskutek której rozpoczyna się niszczenie betonu; dlatego też projektując wymiary bloków należy dążyć do ograniczenia ilości szwów roboczych, a co za tym idzie do powiększenia objętości betonowanych bloków (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Z drugiej jednak strony wiadomo, że w czasie wiązania i twardnienia masy betonowej w dużych objętościowo i skupionych masywach występuje wzmożone samonagrzewanie się betonu.

Wysokość temperatury w betonowanym bloku zależy głównie od ilości i rodzaju cementu oraz stopnia koncentracji masy w danej konstrukcji. Dla częściowego przeciwdziałania szkodliwym skutkom podwyższania temperatury (powstawanie pęknięć i rys) stosuje się oprócz szczelin dylatacyjnych (konstrukcyjnych) szczeliny termiczne, umożliwiające pewne ruchy zabetonowanych bloków budowli. Oprócz tego w betonach występują odkształcenia wskutek skurczu i pełzania (uprawnienia budowlane). Zjawiska te również powodują konieczność wykonania szwów w okresie budowy. W ten sposób szwy dylatacyjne, termiczno-skurczowe i robocze dzielą masyw betonowy (dylatacjami) na sekcje i bloki.

Projektowa objętość bloku budowli zależy od wielu czynników, jak np. od wydajności wytwórni betonu, zdolności przewozowej środków transportu zarówno dalekiego jak i bliskiego, sposobu zagęszczania masy betonowej, rodzaju konstrukcji, jej ewentualnego uzbrojenia, wymiarów deskowań itd. Pierwotnie stosowano bloki o szerokości od 10 do 15 m i długości od 15 do 20 m przy wysokości 1,2-2,5 m, a najwyżej 4 m (program egzamin ustny).

Normalna objętość bloku

Normalna objętość bloku wahała się zatem w granicach 1804-750 m. W wyniku takiego rozdrobnienia masywu betonowego przedłużał się okres robót betonowych, nawet przy równoczesnym betonowaniu kilku bloków.

Zbyt pracochłonne są bowiem w tych warunkach roboty przygotowawcze (ustawianie zbrojenia, deskowania i obróbka uprzednio wykonanej warstwy betonu) (opinie o programie). Ujemnie pod tym względem wpływają również przerwy technologiczne, które spowodowane są koniecznością pozostawiania masy betonowej w deskowaniu do czasu uzyskania przez beton niezbędnej wytrzymałości. Przeprowadzone ostatnio w ZSRR badania wykazały, że ekonomiczna wysokość betonowanego bloku powinna wynosić w masywach od 3 do 6 m, maksymalnie 10 m, a w cieńszych elementach, takich jak filary lub ściany, nawet do 20 m. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu zespolonych i samonośnych konstrukcji zbrojeniowych, umożliwiających pewne i łatwe zamocowanie deskowania od razu na dużą wysokość.

Ze względu na skurcz i pełzanie betonu długość niezbrojonego bloku betonowego nie powinna przekraczać 20 m, zaś bloku żelbetowego - 30 m (segregator aktów prawnych). Przy zachowaniu tych warunków powierzchnia bloku niezbrojonego waha się w granicach od 400 do 500 m2, a zbrojonego - od 900 do 1000 m2; analogicznie objętość betonu w jednym bloku przy wysokości 10 m może dochodzić do 5000 i 10 000 m3.

Siłownie wodne. Przy podziale betonowych lub żelbetowych konstrukcji na fazy betonowania, należy najpierw zaprojektować betonowanie płyty fundamentowej i to w miarę możjiwości od razu na pełnej jej wysokości (promocja 3 w 1). Duże korzyści w tym przypadku przedstawia zbrojenie płyty w postaci pionowych samonośnych kratownic, połączonych u dołu i góry prefabrykowaną siatką spawaną.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Zależność osłabiania neutronów zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Zależność osłabiania neutronów zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Zależność osłabiania neutronów zdjęcie nr 8 Zależność osłabiania neutronów zdjęcie nr 9 Zależność osłabiania neutronów zdjęcie nr 10
Zależność osłabiania neutronów zdjęcie nr 11
Zależność osłabiania neutronów zdjęcie nr 12 Zależność osłabiania neutronów zdjęcie nr 13 Zależność osłabiania neutronów zdjęcie nr 14
Zależność osłabiania neutronów zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zależność osłabiania neutronów zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zależność osłabiania neutronów zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami