Blog
Zaprawa wapienna
W artykule znajdziesz:
Zaprawa wapienna
Zaprawa wapienna nie twardnieje pod wodą, w związku z czym do konstrukcji podwodnych Rzymianie rozcierali wapno razem z popiołem wulkanicznym lub z drobno zmielonymi, wypalonymi dachówkami ceramicznymi. Aktywne tlenki krzemu i glinu znajdujące się w popiele i materiale dachówek łączyły się z wapnem tworząc produkt, który stał się znany jako cement pucolanowy (program uprawnienia budowlane na komputer).
Nazwa pochodzi od wioski Pozzuoli pod Wezuwiuszem, skąd po raz pierwszy wzięto popiół wulkaniczny. Określenie cement pucolanowy jest dziś stosowane do cementów o- trzymywanych w wyniku prostego zmielenia materiałów pochodzenia naturalnego, w nie podwyższonej temperaturze. Niektóre z rzymskich budowli, w których konstrukcje spajane były zaprawą, takie jak Koloseum w Rzymie czy most Pont du Gard w pobliżu Ni- mes, przetrwały do dziś, a materiał wiążący jest w nich ciągle jeszcze twardy i mocny. W ruinach Pompei zaprawa jest często mniej zwietrzała niż stosunkowo miękki kamień (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Średniowiecze przyniosło ogólny upadek jakości i stosowania cementu, a postęp wiedzy o cementach można odnotować dopiero w XVIII w (uprawnienia budowlane).
John Smea- ton, który w 1756 r. odbudowywał latarnię morską Eddystone na wybrzeżu Kornwalii, odkrył, że najlepsza zaprawa powstaje, gdy pucolanazostaje zmieszana z wapieniem zawierającym duży procent cząstek gliniastych. Doceniając znaczenie obecności gliny, uważanej dotychczas za niepożądaną, Smeaton był pierwszym, który zrozumiał właściwości chemiczne wapna hydraulicznego (program egzamin ustny).
Następnie nastąpił rozwój innych cementów hydraulicznych, takich jak np. „cement romański” otrzymany przez Josepha Parkera w wyniku wypalania grudek gliniastego wapienia. Uwieńczeniem tego rozwoju było uzyskanie patentu na „cement portlandzki” przez budowniczego z Leeds Josepha Aspdina, w r. 1824. Cement ten przygotowywano przez podgrzewanie w piecu mieszaniny rozdrobnionej gliny i twardego wapienia aż do usunięcia COz.
Złoża surowców gliniastych
Temperatura była tu znacznie niższa od temperatury spiekania. Prototyp nowoczesnego cementu wykonał w 1845 r. Izaak Johnson, który wypalał mieszaninę gliny i kredy aż do spieczenia, tak aby mogły nastąpić reakcje niezbędne do utworzenia się odpowiednich silnie wiążących składników (opinie o programie).
Nazwa cement portlandzki, nadana początkowo w związku z podobieństwem koloru i jakości stwardniałego cementu do kamienia portlandzkiego wapienia wydobywanego w Dorset pozostała do dziś. Określa ona cement uzyskany w wyniku dokładnego zmieszania materiałów wapnistych i gliniastych lub innych materiałów zawierających tlenki krzemu, glinu i żelaza, wypalenia ich w temperaturze spiekania oraz zmielenia powstałego klinkieru.
Taka jest definicja wg aktualnej normy BS 12 : 1958, która wyklucza możliwość dodawania po wypaleniu jakichkolwiek materiałów poza gipsem i wodą (segregator aktów prawnych).
Z przytoczonej definicji cementu portlandzkiego widać, że wykonywany jest on głównie z materiału wapnistego, takiego jak wapień lub kreda, oraz z tlenków glinu i krzemu znajdowanych w postaci gliny i łupków. Stosowany jest również margiel mieszanina materiałów wapnistych i gliniastych. W Wielkiej Brytanii złoża kredy zalegają na południowym wschodzie i z tego powodu największa koncentracja fabryk cementu znajduje się u ujścia Tamizy i na brzegach rzeki Medway (promocja 3 w 1).
Wapień występuje w wielu częściach Anglii południowo-zachodniej, w hrabstwach środkowych Anglii północnej i w Walii. Złoża surowców gliniastych można znaleźć na terenie całej W. Brytanii składników w stanie surowym, dokładne ich wymieszanie we właściwej proporcji oraz wypalenie w dużym piecu obrotowym, w temperaturze 1300-f- 1400°C, kiedy to materiał ulega spieczeniu oraz częściowemu stopieniu w kuleczki znane pod nazwą klinkieru. Klinkier zostaje oziębiony i roztarty na drobny proszek, przy czym dodaje się pewną ilość gipsu. Produktem końcowym jest dostępny w handlu cement portlandzki, stosowany szeroko na całym świecie.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32