Blog

Warunki wymagane przy budowie studni zdjęcie nr 2
13.11.2021

Przecinanie i żłobienie termiczne

W artykule znajdziesz:

Przecinanie i żłobienie termiczne

Warunki wymagane przy budowie studni zdjęcie nr 3
Przecinanie i żłobienie termiczne

Na brzegach materiału powstają deformacje pierwotnej struktury pasmowej, a na przecinanych płaszczyznach mogą powstać rysy i pęknięcia. Podobnym odkształceniom ulega materiał przy przebijaniu otworów. Na brzegach otworu obserwuje się silny zgniot materiału. Strefa zgniotu jest wąska, bez naderwań w blachach ze stali St3. Natomiast w blachach ze stali 18G2A powstają naderwania i włoskowate pęknięcia długości 0,25 mm (program uprawnienia budowlane na komputer). Twardość materiału w strefie zgniotu wzrasta w stali 18G2A do 190 1IV.

Z przeprowadzonych badań wynika, że stosowanie przebijanych otworów należy w zasadzie ograniczyć do materiałów o grubości do 12 mm i do średnicy otworu do 16 mm (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Nie należy stosować otworów przebijanych, bez ich następnego rozwiercania, w materiałach o grubości większej niż 16 mm i w konstrukcjach poddanych obciążeniom zmiennym. Otwory przebijane mogą być stosowane w połączeniach na śruby zgrubne. W operacjach warsztatowych duże zastosowanie znajduje metoda przecinania termicznego, oparta na wytapianiu szczeliny w materiale za pomocą płomienia gazowego, plazmy lub łuku elektrycznego. W płomieniu gazowym (najczęściej stosowanym acetylenowo-tlenowym) uzyskuje się temperaturę 3100°C, w łuku plazmy powyżej 10 000°C (uprawnienia budowlane).

W procesie nagrzewania i studzenia powstają na przecinanych płaszczyznach zmiany strukturalne i utwardzone warstwy. Wskaźnik twardości tych warstw zależy od szybkości odprowadzenia ciepła, składu chemicznego stali oraz od stosowanej metody przecinania. Szybkość chłodzenia zależy od grubości materiału i warunków otoczenia. Szybsze chłodzenie
następuje w materiałach grubszych i przy niskiej temperaturze otoczenia, powodując większy wzrost twardości. W stalach o wyższej zawartości węgla wzrasta twardość warstw w strefie nagrzania. Stosowanie metody cięcia z wyższą temperaturą nagrzania zwiększa szybkość przecinania i zmniejsza szerokość strefy nagrzania (program egzamin ustny).

Warstwa utwardzona

Warstwa utwardzona na ciętej krawędzi materiału, którą wyznacza się pomiarem mikrotwardości, jest bardzo wąska, a jej grubość wynosi od 0,2 do 1,0 mm. Jako kryterium określające możliwość stosowania cięcia termicznego przyjmuje się wskaźnik równoważnika węgla Cc, obliczony ze wzoru stosowanego do określania spawalności stali
gdzie g grubość materiału (opinie o programie).

Gdy równoważnik Ce > 0,48%, cięcie termiczne powoduje znaczny wzrost twardości ciętego brzegu. Jednak w stalach o różnym składzie chemicznym i prawie jednakowym równoważniku węgla decydujący wpływ na twardość w strefie wpływu ciepła ma zawartość węgla. Przy cięciu płomieniem acetylenowym i przy żłobieniu elektrodą węglową utwardzeniu krawędzi materiału towarzyszy nawęglanie warstw na tych krawędziach. Z tego powodu silniej wzrasta twardość warstw (segregator aktów prawnych).
Przy zastosowaniu pomiaru mikrotwardości (HV) i analiz punktowych uzyskano dokładny obraz zmian twardości i zmian strukturalnych na brzegach materiału ciętego płomieniem acetylenowym i przy żłobieniu elektropowietrznym elektrodą węglową. Obszar bezpośrednio przyległy do powierzchni ciętej ma strukturę charakterystyczną dla metalu lanego, sięgając na głębokość do 0,2 mm. W zależności od odległości od powierzchni cięcia zmianom strukturalnym towarzyszy zmiana twardości poszczególnych stref. Po cięciu ręcznym strefa wpływu ciepła jest znacznie szersza. Warstwy powierzchniowe zawierają wiele węgla (do 4%) i mają twardość do 1000 HV.

Jeszcze większe nawęglenie i wyższą twardość mają krawędzie materiału po żłobieniu elektropowietrznym. Grubość warstwy utwardzonej, ledeburycznej wynosi 0,5 mm i ma zawartość węgla od 4,3 do 6°/o. Tak znaczna koncentracja węgla ulega obniżeniu po ułożeniu spoiny na powierzchni żłobionej (promocja 3 w 1). Przy spawaniu większą energią cieplną łuku uzyskuje się głębsze wtopienie i obniżenie zawartości węgla. Jednak w warstwie graniowej pozostaje obszar o zwiększonej zawartości węgla i większej twardości, co może być przyczyną licznych pęknięć powstających w czasie stygnięcia złącza.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Warunki wymagane przy budowie studni zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Warunki wymagane przy budowie studni zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Warunki wymagane przy budowie studni zdjęcie nr 8 Warunki wymagane przy budowie studni zdjęcie nr 9 Warunki wymagane przy budowie studni zdjęcie nr 10
Warunki wymagane przy budowie studni zdjęcie nr 11
Warunki wymagane przy budowie studni zdjęcie nr 12 Warunki wymagane przy budowie studni zdjęcie nr 13 Warunki wymagane przy budowie studni zdjęcie nr 14
Warunki wymagane przy budowie studni zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Warunki wymagane przy budowie studni zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Warunki wymagane przy budowie studni zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami