Blog
Tarcza siłomierza
W artykule znajdziesz:
Tarcza siłomierza
Odpowiednio wyskalowana w kG lub T równomierna podziałka na tarczy siłomierza pozwala bezpośrednio odczytywać wartości siły działającej na Podstawowe maszyny wytrzymałościowe wyposażone są w samoczynne urządzenia, dzięki którym sporządza się w czasie prób materiałowych wykres zależności P - Al (program uprawnienia budowlane na komputer).
Zaznaczyć należy, iż dotychczasowe rozwiązania tych urządzeń nie zapewniają odpowiedniej dokładności; na wielkość wydłużenia wpływają bowiem luzy w uchwytach, opory, tarcia itp. Głównymi reprezentantami maszyn wytrzymałościowych do prób statycznych są prasy, zrywarki oraz tzw. maszyny uniwersalne. Aktualnie do badań próbek i elementów konstrukcyjnych stosuje się prasy o różnym zakresie sił (1,5-MOOO T), dostosowane do badania elementów o różnych wymiarach.
Typowy schemat prasy o hydraulicznym układzie obciążającym z siłomierzem hydrauliczno-uchylnym. W kraju produkowane są aktualnie prasy umożliwiające przeprowadzanie prób normowych na ściskanie podstawowych materiałów budowlanych. Należy tu wymienić prasy: typ PW-1 o zakresie Pmax = 30 T, typ WK-2 o zakresie Pmax = 15° T oraz typ WK-18 o zakresie Pmax = 100 T. Przykładowo podano poniżej opis prasy typu WK-18. Prasa ta, o przestrzeni pomiarowej 0 170 mm X 190 mm, napędzie ręcznym i siłomierzu manometrycznym, daje możność prowadzenia badań przy dwóch zakresach pomiarowych, a mianowicie 0-P30 T i 0-P100 T (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Korpus prasy jest tak ukształtowany, iż dolna jego część spełnia jednocześnie rolę zbiornika oleju. Górna płyta oporowa prasy, ułożyskowana półkolisto, ma możliwość ruchu pionowego uzyskiwanego przez obrót śruby dociskowej. Manometr zakresu O-r-lOO T połączony jest na stałe z przestrzenią ciśnieniową cylindra roboczego, manometr zakresu O-r-30 T może być w miarę potrzeby odcięty (odłączony) od przestrzeni ciśnieniowej za pomocą specjalnego zaworu. Przykładowo prasy prod. A. J. Amslera o hydraulicznym układzie obciążającym (uprawnienia budowlane).
Zasada działania pulsatora
Przechodząc z kolei do omówienia zrywarek zaznaczyć należy, iż aczkolwiek produkowane są zrywarki z przeznaczeniem wyłącznie do prób rozciągania, to aktualnie przeważnie produkuje się tzw. zrywarki uniwersalne, umożliwiające przeprowadzenie prób i badań elementów poddanych rozciąganiu, ściskaniu i zginaniu (program egzamin ustny). Najczęściej stosowanymi zrywarkami uniwersalnymi są zrywarki o hydraulicznym układzie obciążającym. Za pomocą śruby pociągowej 1 dolny uchwyt 2 umieszcza się na odpowiednim poziomie, zamocowuje próbkę 3 w uchwytach i następnie tłoczy olej pod tłok roboczy 4, który za pośrednictwem ruchomej ramy 5 powoduje rozciąganie próbki. Odpowiednie umieszczenie próbki umożliwia jej ściskanie lub zginanie (opinie o programie).
Produkowane aktualnie zrywarki mają różne zakresy pomiarowe. I tak stosowane są zrywarki o zakresach 250, 500, 2500, 5000, 10 000, 20 000, 50 000, 100 000 kG i więcej, przy czym zrywarki przeznaczone do badania elementów długich budowane są z reguły o poziomej osi korpusu, pozostałe zaś o osi pionowej. W praktyce badawczej dla realizacji obciążeń okresowo zmiennych w czasie stosowane są maszyny różnych typów, pracujące na różnych zasadach (segregator aktów prawnych).
Aktualnie szerokie zastosowanie znalazły maszyny z pulsatorami o napędzie hydraulicznym i rzadziej elektromagnetycznym. Pulsatory pierwszego typu zaliczane są do maszyn wolnobieżnych o częstotliwości do 50 Hz, drugiego typu zaś do maszyn wysokich częstotliwości - rzędu kilkuset herców. Ponadto rozróżnić należy pulsatory jednostronnego działania, wywołujące obciążenia jednego znaku, oraz pulsatory dwustronnego działania, realizujące obciążenia obu znaków.
Zasada działania pulsatora hydraulicznego o jednostronnym działaniu omówiona zostanie na przykładzie pulsatora Losenhausena (promocja 3 w 1). Próbkę 1 umocowuje się w uchwytach, przy czym uchwyt dolny połączony jest z nieruchomą podstawą maszyny, • a uchwyt górny spoczywa za pośrednictwem poprzecznicy 2 i cięgien 3 na tłoku roboczym 4
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32